Snímatelné zubní náhrady

Markéta Pilečková, Dis., 2. února 2011, žádné komentáře

Pokud člověk přijde o více zubů, nemusí to znamenat konec pohodlného kousání. A to dokonce ani v případě, že ztrátu zubů není možné řešit fixním můstkem nebo implantáty. Řešením mohou být snímatelné náhrady. Snímatelné se jim říká proto, že je možné je snímat a znovu nasazovat dle potřeby. Jistě každý z nás slyšel o „babiččiných zubech ve skleničce“.

Čištění snímatelné zubní náhrady

Zubní náhrady dělíme na celkové nebo částečné. Částečné náhrady mohou být tvořeny například jen jednoduchými kotvícími prvky (nejjednodušší varianta snímatelné náhrady). Vzhledem k tomu, že se jedná v podstatě jen o drátkem přichycenou protézu, jedná se rovněž o nejméně pohodlnou variantu náhrady s často jen dočasným použitím. Jedná se však rovněž o nejlevější řešení. Dalším druhem jsou tzv. skeletové náhrady, které mají kvalitnější a stabilnější formu. Z uživatelského pohledu však přesto neoplývají dokonalým estetickým řešením (přechod náhrady na zbývající zuby je viditelný). Naopak tzv. hybridní náhrada s kotvením na pomocí zásuvných spojů, popř. systémem dvojitých korunek, představuje esteticky nejlepší snímatelnou náhradu s velmi dobrou stabilitou a retencí. Hybridní náhrady již vypadají obdobně jako celkové náhrady, ale zhotovují se v případě, kdy ještě v čelisti nějaké zuby zbyly, aby bylo možné je zakotvit.

 Celkové zubní náhrady jsou určeny pro zcela bezzubou čelist. Celková zubní náhrada se zhotovuje především z pryskyřice. Součástí takové náhrady je dále i její tělo, které prakticky simuluje dásně a patro. Dražší variantou pak je keramická náhrada, která je více mechanicky odolná a otěruvzdorná. Při tvorbě celkových zubních náhrad jsou tvořeny jednotlivé zuby individuálně, takže vzniklá protéza je velmi realistická a podobná skutečnému chrupu.

Celková zubní náhrada není v ústech nepohyblivá (hýbe se např. při smíchu, kašli, při kousání atd.). Je to dáno tím, že funguje na bázi „přisání se“ k patru. Tato vyžaduje potřebu zvyknout si na ní a naučit se s ní v ústech pracovat – stisky zubů, správné polykání apod. Časem se ústa přizpůsobí (může to však trvat několik týdnů i měsíců) a budou protézu držet na svém místě pevněji (lze rovněž použít speciální fixační krémy určené pro fixaci zubních protéz). Zpočátku se většinou objeví potíže při kousání nebo mluvení (např. šišlání, nadměrná tvorba slin). Známý je také tzv. dávivý reflex, u kterého lze jako prevenci použít cucání tvrdého bonbonu. U naprosté většiny pacientů všechny problémy během pár týdnů zmizí. Zvyknutí si na zubní protézu může pomoci, když klient v prvních dnech náhradu nesundává. Později by se měla protéza na noc z úst vyjímat (regenerace sliznice).

To, že je chrup umělý neznamená, že o něj není potřeba pečovat jako o „vlastní zuby“. Po každém jídle se doporučuje vypláchnutí úst vodou. Jednou až dvakrát denně by protéza měla být očištěna měkkým kartáčkem (odstranění zbytků jídla a plaku). Čištění takovým kartáčkem by se však mělo týkat rovněž dásní a jazyka (předejití infekcím). Protéza by se měla po vyjmutí vždy odložit do speciálního čistícího roztoku (popř. postačuje čistá voda). Vyschnutí náhrady by mohlo způsobit její deformaci. Čistící roztok dále zbavuje zubní náhradu zbytků plaku a bakterií a působí tak preventivně proti zánětu dásní.

Pokud klientovi nevyhovuje z nějakých důvodů snímatelná nebo celkové náhrada (např. chce „zachránit“ okolní zdravé zuby před obroušením z důvodu pořízení zubní náhrady), je na řadě uvažování o náhradě zubů zubními implantáty (umělý pevně usazený chrup).

Zdroje:
1 prozuby.cz
2 mujzubar.cz
3 osetrenizubu.cz

Související pojmy

Další

Související články

Oblíbené články

Další
Napište první komentář