Co Vás zajímá o zubních náhradách, můstcích a implantátech
Ať už o vlastní zub přijdeme jakýmkoliv způsobem, obvykle se pak nevyhneme procesu výběru a vytváření náhrady. Mezi zubní náhrady nepatří pouze snímatelné celkové náhrady, ale také korunky, můstky nebo implantáty. Ať už Vás zajímá cokoliv ohledně výběru náhrady anebo následné péče o ni, obracíte se na naši dentální hygienistku v Poradně. A na co se nejčastěji ptáte?
Není nic neobvyklého mít v dnešní době zubní náhradu – tedy můstek, korunku nebo implantát. Tomu ovšem předchází otázky výběru a následné péče. A s tím Vám pomůže naše dentální hygienistka.
Z jakého materiálu si mám nechat udělat můstek?
Pokud se jedná o můstek, tak pryskyřice je vždy jen provizorní řešení. Tento materiál nedokáže dlouhodobě vydržet žvýkací tlak přenášený z pilířových zubů můstku na mezeru. Varianty definitivních můstků jsou různé, záleží vždy, co daná ordinace nabízí. Nejdražší variantou je můstek keramický nebo metalokeramický, který je nejodolnější a také nejestetičtější. Další variantou je tzv. fazetovaný můstek, kde kontrukce můstku je z kovu a ve viditelných úsecích je pryskyřice. Je to o něco levnější než karemika, pevnost je téměř stejná, jen estetika pryskřice není taková jako u keramiky, může se časem zabarvovat a odlupovat. Ale myslím, že pokud se ještě zeptáte svého zubního lékaře, nebude mít problém s tím vám vysvětlit, která varianta je pro vás vhodná a také vy se musíte rozhodnout, jakou částku jste ochotná do můstku investovat.
Jak správně pečovat o zubní implantát?
Se zubními implantáty je třeba dodržovat perfektní zubní hygienu. Stejně tak, jako existuje periodontitida (zánět okolí zubu, způsobený z 99% špatnou hygienou) existuje i periimplantitida (zánět okolí implantátu, způsobený z 99% špatnou hygienou). Zubní pastu i ústní vodu si vyberte podle chuti a pěnivosti, důležité však je používat správné mezizubní kartáčky, jejichž kovové vlákno je potaženo plastem, aby se tak implantát nedostal do styku s kovem např. mezizubní kartáčky Elmex, nebo TePe z naší nabídky. Ústní sprcha je v případě implantátů jistě vhodnou pomůckou na dočištění.
Jaké jsou podmínky pro zhotovení hybridní náhrady?
Pokud je náhrada fixována pouze na kořenech, tak tyto kořeny musí být dostatečně upevněny v kosti, množství okolní kosti již tak rozhodující není.
Jaká korunka je lepší na dolní šestku – kovokeramická nebo celokeramická?
Záleží na rozsahu poškození zubu a na estetice, jakou požadujete. Modernější je celokeramická korunka, ale není vhodná v každém případě. Lepší je to vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem, který dobře zná Váš chrup.
Nesedí mi metalokeramický můstek, je možné si ho nechat zbrousit?
Metalokeramický můstek bohužel není možno zbrousit v takovém rozsahu, aby se změnil tvar zubů, neboť by pak byl viditelný kov. Jsou možné jen drobné zábrusy, aby můstek vyhovoval do skusu.
Jak předejít zabarvení zubní náhrady od kávy a černého čaje?
Zubní protézy se vyrábí z pryskyřice a ta bohužel není zcela barevně stálá (také z tohoto důvodu by se měla po třech letech měnit). Zubní pastu používejte obyčejnou, ale pokud se chcete zabarvení vyvarovat, omezte příjem pigmentotvorných potravin, např: místo rozpustné kávy pijte překapávanou, místo červeného vína pijte bílé, místo černého čaje pijte bylinkový, místo borůvkového koláče si upečte malinový atd.
Jak správně pečovat o částečnou snímatelnou náhradu?
U částečných zubních náhrad jsou obecná doporučení taková: náhrady na noc vyndávat, důkladně vyčistit speciálním kartáčkem a ukládat do krabičky, jednou týdně dát na noc do dezinfekčního roztoku.
Co když mám ještě jiný dotaz?
Pokud jste v článku nenašli odpověď na Vaši otázku, můžete se na nás a naši dentální hygienistku obrátit v Poradně. Rádi Vám pomůžeme.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz