KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak si vybrat mezi běžnými ústními vodami

Ústní voda je posledním doplňkem ústní hygieny. Většinou jí využíváme proto, že osvěžuje ústa a udržuje v nás pocit čistoty a dobře vyčištěných zubů. Může ale přispět k řešení nějakých dalších problémů, které můžete se zuby nebo dásněmi mít. Jak takové ústní vody poznat?

Ústní vody
Ústní vody

Čím začít?

Výběr ústní vody je obvykle podstatně snazší, než výběr jiné péče o ústní dutinu. Je to zejména proto, že ústní voda je pouhým doplňkem ústní hygieny a sama o sobě čištění zubů nezvládne. Pokud jste ale zvyklí ústní vodu používat, tak můžete vsadit na druhy, které Vám pomohou řešit některé problémy v ústní dutině.

Jaké problémy Vás trápí?

Citlivé zuby - Právě proto, že tento problém sužuje největší množství populace, můžete vybírat ústní vodu, která přispěje ke snížení citlivosti zubů. Tyto ústní vody poznáte podle toho, že v názvu mají označení Sensitive. V kombinaci s vhodnými zubními pastami a správnou technikou čištění snižují citlivost zubů.

Zánět nebo krvácení dásní - Druhý nejčastější problém, který v ústní dutině máme. K jeho vyřešení je nejdůležitější správně čistit zuby a používat mezizubní kartáček. Ke zpevnění dásní ale může přispět i správně zvolená ústní voda. Nejčastěji se používají ústní vody obsahující chlorhexidine, ale ty jsou pouze pro krátkodobé použití. Lepší je pak zvolit nějakou bylinnou ústní vodu, nebo běžnou určenou pro lepší péči o dásně.

Zápach z úst - I ten může být problémem vedoucím Vás k používání ústní vody. Pokud trpíte zápachem z úst způsobeným suchostí úst, tak se v každém případě vyhněte ústním vodám s alkoholem, který ústní dutinu ještě více vysuší. Naopak jsou k dostání speciální ústní vody pro zvlhčení ústní dutiny, které Vám s řešením problému pomohou.

Z čeho mohu vybírat?

Mezi běžnými ústními vodami najdete jak ty s alkoholem, tak ty bez alkoholu. V tomto ohledu se rozhodujte podle Vašich preferencí, ale myslete na to, že alkohol vysušuje sliznici. Vybrat si zde můžete i ústní vody vhodné na citlivé zuby nebo pro problematické dásně. Obvykle platí, že běžné ústní vody můžete používat každý den a dlouhodobě. Nemusí to ovšem platit u všech ústních vod této kategorie, proto si vždy dobře pročtěte parametry jednotlivých ústních vod.

Důležité vlastnosti

Obsah fluoridů

Většina ústních vod obsahuje fluoridy, které by měly přispívat k posílení zubní skloviny. Standardním množstvím v ústních vodách je do 300ppm. Některé ústní vody obsahují vyšší množství, ty jsou pak určeny až pro osoby od 12 let a jen pro občasné používání.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz