Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak vybrat správný mezizubní kartáček

Mezizubní kartáček - zubaři a hygienistkami milovaný, lidmi opomíjený. Pokud jste se ale nechali přesvědčit k používání mezizubního kartáčku, tak jste dobře udělali. My vám pomůžeme s tím, jak správně vybrat a také se vyznat ve velikostech různých značek.

Jak vybrat mezizubní kartáček
Jak vybrat mezizubní kartáček

Čím začít

Pokud s používáním mezizubního kartáčku teprve začínáte, tak jistě víte, že existuje více velikostí. Proto je nejprve nutné vybrat správnou velikost kartáčku.  Ideálně velký mezizubní kartáček je ten, který projde ztuha, ale samozřejmě ho do mezizubí nesmíte zasouvat silou. Mezizubní prostor zkrátka musí být kartáčkem těsně vyplněn, aby odstranil všechny nečistoty.

Jak vybrat velikost?

Návštěva zubního lékaře - Většina lidí používá mezizubní kartáček na doporučení zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Ti Vám vždy sdělí, jakou velikost kartáčků máte pro jednotlivé mezizubní prostory.

Použití sondy - Pokud se rozhodnete pro používání mezizubního kartáčku sami od sebe, můžete použít sondu pro měření mezizubních prostor. Takovou má k dispozici značka Curaprox. Ano, výsledkem bude velikost kartáčku Curaprox, ale pokud budete chtít používat jinou značku, stačí vybrat pomocí filtru v naší kategorii Chci jiný kartáček se stejnou velikostí.

Balení všech velikostí - Další variantou pro výběr mezizubního kartáčku bez porady se zubním lékařem je zakoupit balení s více velikostmi. Postupně velikosti vyzkoušíte a zjistíte, které velikosti sedí.

Druhy mezizubních kartáčků

S kompaktní rukojetí

Pro běžné mezizubní čištění a čištění fixních rovnátek

Nejčastěji používanými mezizubními kartáčky jsou právě ty s kompaktní rukojetí. Toto provedení je běžné a také za nejnižší cenu. Snadno s nimi vyčistíte všechny mezizubní prostory. Také se často doporučují pro čištění fixních rovnátek. V závislosti na značce pak mají ohebný krček nebo ne. Ten uvítáte v případě čištění zadních stoliček.

  • Kompaktní provedení, snadná manipulace
  • Horší dosah do prostorů mezi zadními stoličkami
S kompaktní rukojetí

S prodlouženou rukojetí

Pro běžné mezizubní čištění

O kartáčcích s prodlouženou rukojetí se málokdy ví, protože zubaři se častěji spoléhají na ty s kompaktní rukojetí. Výhodou ale těchto kartáčků je, že s nimi lépe dosáhnete k zadním stoličkám. Lépe se s nimi také manipuluje v případě, že mezizubní prostory čistíte z vnitřní strany od jazyka.

  • Prodloužená rukojeť s lepším dosahem mezi zadní stoličky
  • Neohebný krček kartáčku
S prodlouženou rukojetí

Výměnný kartáček s rukojetí

Pro uživatele více velikostí mezizubních kartáčků

V případě výměnného kartáčku s rukojetí potřebujete zakoupit speciální rukojeť, na které už poté bude vyměňovat pouze hlavici mezizubního kartáčku. Toto provedení je ideální pro někoho, kdo používá dvě a více velikostí mezizubních kartáčků a na jedné rukojeti pouze střídá hlavice různých velikostí.

  • Lze použít s více velikostmi mezizubních kartáčků
  • Vyšší pořizovací cena rukojeti
Výměnný kartáček s rukojetí

Důležité vlastnosti

Provedení kartáčku

  • Plastem izolované drátky - vhodné především pro citlivé zuby (GUM, TePe)
  • Kónický tvar - usnadňuje zavádění kartáčku do mezizubního prostoru (Curaprox Regular)
  • Trojúhelníkový průřez - napomáhá efektivnímu čištění těžko dostupných míst (Elmex)
  • Vlákna impregnována chlorhexidinem 0,3% - poskytuje antibakteriální ochranu (GUM Trav-Ler)

Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz