Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Co způsobuje afty a jak se jich zbavíte?

Asi každého z nás aspoň jednou za život potrápil nějaký ten aft. Nemůžete se pořádně najíst nebo napít, protože aft pálí a bolí. Pokud vás trápí opakovaně a neznáte příčinu, tak my vám poradíme. A máme i pár tipů, jak se jich co nejrychleji zbavit.

Co způsobuje afty a jak se jich zbavíte?
Co způsobuje afty a jak se jich zbavíte?

Pokud budete mít pocit, že máte v ústech aftu, tak jí snadno odhalíte pouhým pohledem. Afty jsou totiž bílé nebo nažloutlé puchýřky, které mohou být velké několik milimetrů až jeden centimetr. Nejčastěji se vám afta udělá na vnitřní straně rtů nebo tváří, ale najít je můžete i vzadu v ústech na měkkém patře, pod jazykem nebo na jeho hranách. Radovat se můžete ve chvíli, kdy se vám vytvoří pouze jeden, ale afty se bohužel mohou vytvářet i ve shlucích. Kde na aftu určitě nikdy nenarazíte, tak to jsou rty, přední tvrdá část horního patra a mezizubní prostory.

Proč se afty dělají?

Vysvětlení není v tomto případě až tak snadné. Jako hlavní příčina se dnes často uvádí stres. Pokud patříte k těm, kteří jsou na afty náchylnější, pak stačí malý stres a už je máte. Je to zejména proto, že pokud jsme ve stresu, naše tělo reaguje přehnanou autoimunitní reakcí na bakterie, které se běžně v ústech vyskytují. Afty ale mohou být také příznakem toho, že máte oslabenou imunitu a v tuto chvíli už je potřeba se mít na pozoru a navštívit lékaře. 

Jestli si rádi pochutnáváte na pálivých jídlech, tak se vám taky může stát, že se vám častěji budou dělat afty. Podobně může vaše ústní dutina reagovat i na častou a četnou konzumaci citrusových plodů. Stejnou příčinou způsobenou vnějším působením mohou být pěnidla SLS, která obsahuje většina zubních past. Osoby, které často trpí na afty, mívají citlivější ústní dutinu, kterou právě tato chemická pěnidla dráždí a mohou tak vznikat v ústech nepříjemné boláky.

S aftou můžete počítat i v případě, že si během čištění zubů omylem žďuchnete do oblasti dásně nebo tváře. Místo vám pravděpodobně do druhého dne zčervená a vytvoří se na něm afta. Právě proto trpí na afty osoby s fixními rovnátky anebo ti se zlozvykem kousání rtů nebo tváří.

Doplňte vitamíny

Ať už zajdete do lékárny nebo k doktorovi, tak se obvykle dočkáte rady, že máte doplnit vitamíny. Nejčastěji je potřeba pravidelně brát vitamín B a ničemu neuškodíte, když budete doplňovat i vitamin C, který pomáhá posilovat imunitu. Buď si je můžete koupit jako doplňky stravy anebo změnit stravovací návyky a konzumovat více ryb, ovoce a zeleniny.

Potírejte, potírejte a potírejte

Každý, kdo měl někdy aftu, tak se jí chtěl hlavně rychle zbavit. Pokud se nebojíte používat „chemii“, tak radíme výplachy dezinfekční ústní vodou. Tu poznáte podle toho, že obsahuje chlorhexidine. Jestli máte aftu na místě, na které snadno dosáhnete vatovým smotkem, pak je dobré ji lokálně potírat. Gely na afty mají obvykle analgetické účinky, takže afta přestane alespoň na chvíli bolet, a samozřejmě přispívají k jejímu rychlejšímu hojení. Jedním ze zástupců, který je určen přímo pro léčbu aft je GUM Aftaclear nebo gel Mundisal, který zakoupíte v lékárně.

Jestli raději jdete při léčbě přírodní cestou, tak se spolehněte na výplachy šalvějí, echinaceou, lékořicí, heřmánkem nebo měsíčkem. A potírat můžete česnekem nebo cibulí. Není to sice zcela voňavá metoda, ale podle babských rad účinná.

Když nic nepomáhá

Když se budete snažit a afty léčit, tak by vám měli zmizet během několika dnů, maximálně za týden až dva. Neměli byste pociťovat takovou bolest, která by bránila v jedení, pití nebo mluvení. Na větší problém poukazuje i zvýšená teplota a více než čtyři afty v ústech. V takových případech je již potřeba navštívit lékaře. My vám přejeme co nejméně dnů znepříjemněných afty a pokud máte vy nějaký tip na to, jak se jich co nejdříve zbavit, tak se s námi podělte.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz