Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Proč a jak vybrat ústní vodu s chlorhexidinem?

Možná jste se s názvem chlorhexidin ještě nesetkali, zato jste se ale setkali s afty, krvácením nebo zduřením dásní. A na to všechno se Vám chlorhexidin bude hodit, protože je to antibakteriální jedničkou, která se v péči o ústní dutinu používá.

Ústní voda
Ústní voda

Čím začít?

Pří výběru ústní vody s chlorhexidinem myslete zejména na to, že tyto produkty jsou určené pouze ke krátkodobému používání a pomáhají tedy řešit akutní obtíže. Pokud chcete používat ústní vodu denně a dlouhodobě, vždy ústní vodu s chlorhexidinem prostřídejte s běžnou ústní vodou.

Který problém Vás trápí?

Afty - Jsou osoby, které aftu neměly nikdy, jiné ale trápí opakovaně. Tyto malé bílé nebo nažloutlé puchýřky mohou být velké až několik milimetrů a podle místa výskytu taky poměrně bolestivé. Výplachy dezinfekční ústní vodou s chlorhexidinem přispívají k rychlejšímu zahojení aft a obnovení zdravé sliznice. Ústní vodu s chlorhexidinem zároveň lze použít i lokálně k potírání aft.

Krvácení a zánět dásní - Krvácení a zánět dásní jsou hlavním důsledkem špatně odstraněného zubního plaku a celkové nedostatečné ústní hygieny. V první řadě tedy musíte přejít k správnému čištění zubů a mezizubních prostor. Pro zmírnění zánětu a krvácení pak vždy po čištění vyplachujte ústní vodou s chlorhexidinem. Protože takovou ústní vodu lze používat pouze krátkodobě, střídejte ji buď s bylinnou ústní vodou anebo běžnou ústní vodou. V případě častějšího používání ústních vod s chlorhexidinem se může projevit mírné zabarvení zubní skloviny.

Pooperační stav ústní dutiny - Pokud podstoupíte nějaký operační zákrok v ústní dutině, vždy postupujte podle pokynů lékaře. Ve chvíli, kdy lékař dovolí výplachy ústní vodou, můžete vybrat ústní vodu s vyšším obsahem chlorhexidinu a vyplachovat ústa tímto antibakteriální roztokem a předejít tak pooperačním komplikacím.

Nosíte fixní rovnátka - V případě, že nosíte fixní rovnátka, je potřeba dbát na zvýšenou ústní hygienu. Protože se fixní rovnátka čistí špatně, je dobře se „pojistit“ výplachem ústní vodou s chlorhexidinem. Pro tuto prevenci postačí ústní voda s nižší koncentrací chlorhexidinu.

Z čeho mohu vybírat?

K dostání jsou tyto ústní vody od mnoha výrobců a také s různou koncentrací chlorhexidinu. Jak již bylo zmíněno, ústní vody s obsahem vyššího množství chlorhexidinu je možné používat pouze krátkodobě. Pokud je v ústní vodě obsah chlorhexidinu do 0,06%, můžete tyto ústní vody používat i dlouhodoběji, ale připravte se na to, že chlorhexidine může mít nepříznivý vliv na zabarvení zubní skloviny.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz