Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak vybírat zubní pastu?

I když je zubní pasta při čištění zubů pouze doplňkem zubního kartáčku, tak je třeba vědět, jak si ji co nejlépe vybrat. Druhů zubních past je mnoho a umět si vybrat takovou, která bude ideální právě pro Vaše zuby, není snadné. Které složky jsou důležité a podle čeho vybírat?

Jak vybírat zubní pastu?
Jak vybírat zubní pastu?

Čím začít

Výběr zubní pasty asi nejčastěji stojí na tom, jestli Vám zubní pasta vyhovuje chutí, pěnivostí nebo schopností osvěžit ústa. Nejdůležitější při ústní hygieně je poctivé manuální odstranění zubního plaku, o které se postará zubní kartáček. Ale použití správné zubní pasty může podpořit léčbu citlivosti zubů nebo zánětu dásní.

Máte problémy se zuby?

Citlivé zuby – Problém s citlivými zuby trápí víc než polovinu populace. Je několik příčin, které způsobují citlivost zubů anebo problémy s odhalenými zubními krčky. Kromě správného čištění můžete léčbu podpořit speciálně vybranou pastou s obsahem většího množství fluoridů nebo jiných látek, které pomáhají k uzavírání citlivých dentinových kanálků. Naopak je potřebné se vyhýbat zubním pastám s vysokou abrazivitou.

Zánět nebo krvácení dásní – Zmírnění příznaků krvácení nebo zánětu dásní je těžší, než v případě citlivých zubů. I v tomto případě mohou ale zubní pasty pomoci. Jedná se o zubní pasty se složkami, které pomáhají zpevňovat dásně, případně obsahují chlorhexidine, který je antibakteriální složkou.

Zabarvené zuby – Potraviny i nápoje každý den zabarvují zubní sklovinu. Pokud se jedná pouze o povrchové zabarvení, je možné s ním bojovat pomocí zubních past na bělení zubů. Ty obsahují látky, které zuby precizně čistí, a proto začnou mít po čase světlejší odstín. V některých zubních pastách dokonce najdete i karbamid peroxid, který se používá při bělení zubů.

Zuby jsou v pořádku, ale mám jiný problém

Trpím na afty – Citlivost ústní dutiny je dnes již poměrně rozšířeným problémem. V takovém případě je potřeba dávat si pozor na složení zubních past a vyhýbat se zubním pasta s pěnidly SLS (sodium lauryl sulfát) a SCS (sodium coco sulfát). Tyto zubní pasty sice méně pění, ale jsou šetrnější k ústní dutině.

Užívám homeopatika – Málokdo to ví, ale s homeopatiky je potřeba dávat si pozor na to, jakou zubní pastu používáte. Pokud užíváte homeopatika, měli byste hledat zubní pasty bez mentolu. Výběr sice není tak široký, ale je dobré, že takové pasty existují.

Mám alergii na fluor – Není úplně obvyklá, ale objevit se může. I když jsou fluoridy prospěšné pro posílení zubní skloviny, s alergií na fluor raději vyhledejte zubní pasty bez fluoridů.

Druhy zubních past

Zubní pasty na citlivé zuby

Vhodné pro každodenní čištění citlivých zubů

Obsahují obvykle fluoridy pro posílení zubní skloviny. Většina zubních past na citlivé zuby v sobě mají navíc látky, které snižují citlivost zubů tím, že pomáhají uzavírat dentinové kanálky. Zároveň tyto zubní pasty mají menší abrazivní částice, aby zubům neubližovaly.

  • Pomáhají uzavírat dentinové kanálky a snižovat citlivost zubů
  • Neporadí si s vysokou citlivostí
Zubní pasty na citlivé zuby

Zubní pasty na krvácení dásní

Vhodné pro osoby, kterým krvácejí dásně nebo trpí záněty dásní

Krvácení dásní způsobuje zejména špatně odstraněný zubní plak. Když už se ale stane, že Vám krvácí dásně, tak můžete léčbu vzniklého zánětu zlepšit používáním speciálním zubních past s obsahem látek, které pomáhají stahovat dásně a omezit jejich krvácení.

  • Přispívají k ochraně dásní před zánětem, pomáhají v boji s krvácením dásní
  • Pasty s obsahem chlorhexidinu mohou při delším užívání ovlivňovat barvu zubů
Zubní pasty na krvácení dásní

Zubní pasty na bělení zubů

Vhodné pro zuby zabarvené potravinami a nápoji

To, co během dne sníte, se snadno ukáže na vašich zubech. A to tak, že se Vám na zubech postupně vytvoří skvrny. Těch se můžete zbavit používáním bělících zubní past, které mají vyšší čistící schopnosti než běžné zubní pasty a pomohou vrátit Vašim zubům přirozený světlý odstín.

  • Pomáhají obnovit světlejší odstín zubů, odstraňují povrchové skvrny ze zubů
  • Nezmění vnitřní zabarvení zubů
Zubní pasty na bělení zubů

Zubní pasty bez fluoru

Vhodné pro osoby s alergií na fluor

Fluoridy jsou nejčastěji používanou složkou zubních past pro posílení zubní skloviny. Je ale možné, že se u Vás objeví alergie na fluor a zubní pasty s fluoridy pro Vás budou tabu. Proto jsou dnes k dostání i varianty zubních past bez fluoridů.

  • Vhodné pro alergiky
  • Menší ochrana zubní skloviny
Zubní pasty bez fluoru

Přírodní zubní pasty

Vhodné pro každodenní čištění

Trendem je dnes veškerá přírodní kosmetika, a proto se rozšířila poptávka i po přírodních zubních pastách. Ty čistí zuby pomocí přírodních složek, zabraňují usazování zubního plaku a osvěžují dech.

  • Přírodní složení, vhodné pro každého, šetrnější čištění
  • Neobsahují fluoridy
Přírodní zubní pasty

Důležité vlastnosti

Obsah fluoridů

Fluoridy jsou v zubních pastách vyhledávány zejména proto, že podporují remineralizaci zubní skloviny a přispívají k ochraně zubů před vznikem zubního kazu. Množství fluoridů je důležitým měřítkem, pokud vybíráte zubní pastu pro děti:

  • Od prvních zoubků do 3 let: do 400 ppm
  • Od 4 do 6 let: 500 – 750 ppm
  • Od 7 let: nad 1000 ppm

Zubní pasty pro dospělé pak mohou mít i vyšší hodnoty, až 1500 ppm fluoridů.

Míra abrazivity

Míra toho, jak moc zubní pasta obrušuje zuby, je důležitým parametrem, protože určuje, zda je pasta bezpečná pro Vaše zuby a nepoškodí Vaši zubní sklovinu. 

  • Nízká abrazivita – hodnota brusnosti zubní pasty je do 70 RDA a takové zubní pasty jsou ideální pro citlivé zuby nebo po bělení zubů.
  • Běžná abrazivita – standardní hodnotou je právě 70 RDA, takové pasty jsou vhodné pro každodenní používání a jejich brusnost nepoškozuje zubní sklovinu.
  • Vysoká abrazivita – takové pasty se používají pouze občasně a jsou určené pro odstranění výrazných skvrn ze zubů nebo pro lepší odstranění usazeného zubního plaku. Je potřebné s nimi pracovat velmi opatrně.

Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz