Jak přimět děti k čištění zubů?

Snažíte se každý den přesvědčit Vaše děti, aby si vyčistili zuby, a stejně je to marné. Přemlouváte je, slibujete a stejně mají zuby za 30 vteřin vyčištění, anebo je do koupelny skoro nemůžete dostat? Vyzkoušejte některý z našich tipů, jak dětem každodenní a pro ně otravnou rutinu čištění zubů zpříjemnit.

Jak přimět děti k čištění zubů
Jak přimět děti k čištění zubů

Málokdo oplývá nadšením, že si musí dvakrát denně čistit zuby. A děti toto rozhodně nemají jinak. Naopak to pro mě může být činnost ještě otravnější. Dnešní doba je ale i v oblasti čištění zubů plná různých vymožeností. A některé z nich můžou bavit i Vaše děti.

Nová zábava

Napodobování dospělých děti bavilo vždycky. Tak si choďte čistit zuby s dětmi, nandejte si společně pastu na kartáček a pusťte se do čištění. Pokud toto nezabírá, dovolte Vašemu dítku, aby Vám vyčistilo zuby a pak si vyčistilo vlastní. Čas strávený v koupelně je sice delší, ale nemusí to dítěti tak připadat, když bude vyplněný zábavnou formou čištění.

Varianta pro soutěživé děti

Jestli máte doma soutěživého jedince, dejte mu časový limit, po který si má čistit zuby. Můžete pro tento účel najít krátkou písničku, nebo mu vytvořit alespoň minutový sled oblíbených písní. Vsadit ale také můžete na přesýpací hodiny, které odměřují doporučenou dobu čištění. Po uplynutí časového limitu dejte Vaší ratolesti rozkousat tabletu nebo vykloktat vodu, která zabarví plak, který se mu nepovedlo odstranit. A je tu další výzva k soutěži – odstranit ty „barevné“ zbytky ze zubů.

Vyberte pomůcky s oblíbenými motivy

I my dospělí si vybíráme věci, které se nám líbí, abys nás určitá činnost s nimi více bavila. Nechte i Vaše dítko, aby si samo vybralo zubní kartáček anebo zubní pastu. Nabídka je široká, kartáčky s různými dětskými motivy snadno seženete a jistě najdete i obrázek, který Vaše dítě okouzlí. Dnes už je mnoho obrázků i na zubních pastách. I když je to pouze tuba od pasty, věřte, že může mít pozitivní vliv na to, jestli se bude Váš potomek vracet k čištění zubů rád nebo ne.

Pro starší děti – elektrický zubní kartáček

Pro děti od tří let už se můžete trochu odvázat a pořídit jim elektrický zubní kartáček. Ty jsou k dostání s mnoha oblíbenými dětskými motivy, pro holčičky oblíbená pohádka Ledové království, pro kluky Star Wars nebo Avengers. Vybrat ale můžete i elektrický kartáček, který si Vaše děti mohou polepit podle vlastního výběru. Jestli vybrat sonický nebo rotační, tak to se dočtete v našem dalším článku.

Ono to půjde

Na každé dítě platí něco jiného. Pokud to Vaše nemá s čištěním zubů problém, radujte se. Vy, co máte ratolesti, které nepatří zrovna mezi příznivce čištění zubů, zkuste je přelstít podle našich rad. Hlavně nezapomínejte na to, že čištění zubů musí být pravidelné a správné. Oni Vám jednou budou za krásné zuby vděční.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz