Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Jak přimět děti k čištění zubů

Jak motivovat děti k čištění zubů?

Každý den přesvědčujete děti, aby si vyčistily zuby? Slibujete hory doly a stejně mají zuby za 30 vteřin vyčištěné. Domlouvání, přemlouvání a odměňování už nezabírá? Dali jsme pro vás dohromady několik tipů, které mohou z každodenní povinnosti udělat zábavu.

Tři univerzální tipy

1. Jděte dětem příkladem

Poctivé čištění zubů u dětí nejlépe podpoříte vlastní svědomitou ústní hygienou. Děti rodiče napodobují (byť nevědomky), proto pokud vás od malička vídají například s mezizubními kartáčky v ruce, rapidně zvyšujete šanci, že k nim taky najdou cestu.

Náš tip? Techniku čištění zoubků neučte děti ráno ve spěchu nebo unavení večer. Najděte klidnou chvilku během dne, vysvětlujte pomalu, pusťte si video. Bez stresu a nátlaku jde všechno lépe.

2. Čištění hrou!

Co takhle zkusit děti k čištění zubů nalákat skrze zábavu?

• Dovolte dětem, aby nejprve vyčistily zuby vám – můžete při tom probrat i správnou techniku;

• pusťte jim k čištění zubů dvou až tříminutovou písničku, pohádku – cokoliv, co odměří čas;

Bojíte se, že tolik zábavy rozptýlí pozornost dětí a čištění odbydou? Vsaďte na tablety a ústní vody, které zabarvují zbylý ústní plak – jde o naprosto skvělou kontrolu, jak děti čištění zoubků zvládají.

• vyzkoušet můžete i přesýpací hodiny s dětskými motivy nebo hravé motivační tabulky.

Možná se vám podobné triky zdají náročné na váš čas a energii. Myslete ale na to, že jde hlavně o nastartování zvyku – určitě nebudete muset sloužit jako pokusná figurína a DJ až do důchodu. 🙂

3. Zaujměte je

Tenhle trik nefunguje věčně, ale pozornost vzbudí stoprocentně. Nakupte dětem produkty, které je chtě nechtě nadchnou – barevné zubní kartáčky se superhrdiny, ovocné zubní pasty, elektrické kartáčky s mobilní aplikací a tak dále. Však vy víte, co přesně platí právě na vaši ratolest. 🙂

Jak na miminka a batolata?

Čištění prvních zoubků vlastně nebývá tak těžké – malá miminka a batolata nejprve neprotestují a kartáček často ráda kousají, hrají si s ním. Až období vzdoru přinese tu pravou čisticí výzvu.

Jakkoliv bude domluva s protestujícím tříleťákem těžká, snažte se o pozitivní přístup. Byť takovou radu v knihách pro rodiče nenajdete, nám se osvědčilo k čištění pustit oblíbené písničky nebo pohádky – dítě vydrží klidnější a nechá si zuby vyčistit.

Víte, že se musíte starat už o malou špičku prvního prořezaného zoubku? Podívejte se, jak vybrat první kartáček a pastu.

Ještě připomeneme, že okousané kartáčky s polámanými vlákny měňte hned za nové. Sice jich zkraje spotřebujete habaděj, ale polámaná vlákna mohou podráždit dítěti dásně, a tím čištění znepříjemnit vám oběma.

Jak na mléčňáky?

Pro děti školkou a školou povinné se hledá univerzální rada jen těžko – každý rodič zná své dítě nejlépe. Co mají ale (většinou) společné, je láska k akčním hrdinům, populárním pohádkám a tak podobně. Zkuste vybírat zajímavé kousky na zuby právě s jejich hrdiny.

Abyste sobě i dětem čištění usnadnili, zvažte také šetrný elektrický kartáček. Na některé si mohou děti nalepit zábavné samolepky, jiné jim připojíte na vzdělávací a zábavnou mobilní aplikaci. Podívejte se, jak a podle čeho elektrický kartáček dítěti vybrat.

Jak na teenagery a rovnátka?

Teenagera už pravděpodobně k čištění nepřemluvíte, ani neuplatíte. Vyjděte mu alespoň vstříc co do výběru produktů (ekologické, designové, zábavné atp.). Osvědčilo se nám taky brát dospívající na dentální hygienu – i mezi mladšími ročníky je její návštěva v dnešní době populární. Dentální hygienistka je navíc další autorita, která dětem poradí, jak se správně starat o zuby a dásně.

Samotné čištění rovnátek usnadní speciální tablety, s čištěním zubů okolo záměčků zase pomůže kartáček na rovnátka nebo solo kartáček.

Na mladé dospělé pomalu začíná platit vidina, že si za „odfláknutou“ péči o zuby mohou v blízké budoucnosti připlatit velké částky z vlastní kapsy. 🙂

Dentální hygienu oceníte, i pokud s dítětem řešíte čištění zubů s fixními rovnátky, které je objektivně obtížné.

Nevzdávejte to

Na každé dítě platí něco trochu jiného. Z našich letitých zkušeností se vyplatí obětovat pár rodičovských standardů a rozptýlit dětskou pozornost (ať už hrou, žvejkovou zubní pastou anebo zapnutím pohádky) – vy možná najdete zase jinou cestu. Přejeme vám pevné nervy a dětem krásné, zdravé zuby!
Hana Všetečková
autorka článku

Hana Všetečková

redakce Nazuby.cz

14. května 2024