KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak vybírat ústní vodu?

Většina z nás si pro svěží dech vždy po čištění zubů dopřeje vykloktání ústní vodou. To sice nenahradí plnohodnotné čištění zubním nebo mezizubním kartáčkem, ale pro udržení svěžího dechu déle, nebo pro podporu léčby zánětu dásní, jsou ústní vody vhodné. Jak si ale správně vybrat?

Ústní vody
Ústní vody

Čím začít

I když se může zdát, že výběru ústní vody není potřeba věnovat nějakou extra velkou pozornost, tak je dobré vědět, že pokud si správně vyberete, tak si můžete pomoct s řešením problémů se suchostí úst nebo krvácením dásní. Ústní voda sice Vaše problémy se zuby nevyřeší, ale spolu se správným čištěním zubů může přispět k jejich prevenci.

Máte problémy?

Zápach z úst - Ten je nejčastějším problémem lidí, kteří používají ústní vodu. Pro udržení déle svěžího dechu je ústní voda skvělým řešením, jen je potřeba myslet i na to, že použití ústní vody musí předcházet kompletní kvalitní ústní hygiena zubním a mezizubním kartáčkem. Zápach z úst je často způsoben také suchostí úst. Pokud je to i Váš případ, určitě se vyvarujte ústním vodám s alkoholem, který ústa ještě více vysuší.

Zánět nebo krvácení dásní - S tímto problémem se potýká velká část populace. Jeho základním řešením je samozřejmě pravidelná a správná ústní hygiena. Ústní voda je v tomto případě pouze doplňkem, ale pravda je taková, že Vám může pomoci se stažením dásní a zmírnění krvácení. Nejčastěji se v tomto případě vybírají ústní vody s chlorhexidinem, který je dezinfekční složkou.

Špatně vyčištěné zuby - Ano, správně vyčištěné zuby jsou základem pro celkové zdraví dutiny ústní. Někdy jde ale těžko poznat, jestli jste odstranili veškerý zubní plak i z těžko dostupných míst. Proto existují ústní vody s indikací zubního plaku, které obarví neodstraněný zubní plak, a Vy jej pak můžete lépe odstranit.

Druhy ústních vod

Běžné ústní vody

Pro každodenní použití

Pokud hledáte ústní vodu, kterou budete moci používat každý den a zkrátka potřebujete jen něco, co Vám osvěží dech, pak vybírejte mezi běžnými ústními vodami. Najdete tam všechny druhy, které jsou vhodné pro dlouhodobé používání a pro zuby a dásně bez obtíží.

Běžné ústní vody

Ústní vody bez alkoholu

Pro každodenní použití

Ústní vody bez alkoholu jsou ideální pro dlouhodobější osvěžení dechu. Je tomu tak zejména z toho důvodu, že alkohol obsažený v ústních vodách vysušuje ústa. Pokud ústní voda alkohol neobsahuje, nemůže ústa vysušovat a udrží je tak i déle svěží.

Ústní vody bez alkoholu

Ústní vody s chlorhexidinem

Pro podporu léčby zánětu dásní, aft

Chlorhexidine je nejpoužívanější antibakteriální látkou v oblasti péče o ústa. Vysoké antibakteriální účinky chlorhexidinu pomáhají udržet čistá ústa, přispívají ke stahování dásní a tím i ke snížení krvácivosti.

Ústní vody s chlorhexidinem

Bylinné ústní vody

Pro každodenní používání

Přírodní péče o zuby a dásně je čím dál populárnější. Bylinné ústní vody pomáhají zejména v péči o dásně, přispívají k jejich zpevnění a zmírnění problémů s krvácením dásní. Možnost dlouhodobého a opakovaného použití je asi jejich největší výhodou.

Bylinné ústní vody

Důležité vlastnosti

Obsah fluoridů

Většina ústních vod obsahuje fluoridy, které by měly přispívat k posílení zubní skloviny. Standardním množstvím v ústních vodách je do 300ppm. Některé ústní vody obsahují vyšší množství, ty jsou pak určeny až pro osoby od 12 let a jen pro občasné používání.

Další složení

Složky, které byste měli vyhledávat, pokud chcete řešit nějaký problém se zuby, úzce souvisí s kategoriemi ústních vod.  Obsah alkoholu je jedním ze základních kritérií. Pak záleží také na obsahu fluoridů nebo chlorhexidinu

  • S alkoholem - pro okamžité osvěžení
  • Bez alkoholu - pro osoby s citlivější ústní dutinou
  • S fluoridy - pro posílení zubní skloviny
  • Bez fluoridů - pro osoby s alergií na fluor
  • S chlorhexidinem - pro osoby s potížemi s dásněmi nebo afty

Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz