Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Důkladné čištění zubů je nejlepší cestou ke zdravějším zubům. Při čištění klasickým kartáčkem uděláme přibližně 600 pohybů za minutu. Elektrické kartáčky učiní za minutu pohybů 8000 až 40 000. To už budí respekt a je jasné, že čištění musí být účinnější. Poradíme vám, jak elektrický kartáček vybrat.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Čím začít

Vlastností, podle kterých lze elektrický kartáček vybírat, je mnoho. Proto je vždy potřeba si nejprve odpovědět na několik otázek.

Máte problémy se zuby?

Citlivé zuby – Můžete si vybírat ze všech technologií čištění. Klíčový je výběr vhodné hlavice. Vždy vybírejte takovou, která má měkčí vlákna a je určená přímo na citlivé zuby. Zároveň se při výběru soustřeďte na režimy čištění. Ideálně hledejte kartáček s jemným režimem nebo s možností snížení intenzity čištění. 

Zuby se zabarvením – Pokud se vám na zubech usazuje více povrchových skvrn, je potřeba preciznější čištění. Pomoci si můžete výběrem kartáčku s možností nastavení vyšší intenzity čištění nebo režimem pro odstranění povrchových skvrn ze zubů. 

Zánětlivé dásně – Problémové dásně jsou problémem, kdy používání elektrického kartáčku doporučujeme konzultovat s ošetřujícím zubním lékařem. Parodontóza je specifický problém, který potřebuje správně zvolené pomůcky s ohledem na stav dásní i chrupu.

Kolik lidí bude kartáček používat?

Jeden až dva – Při výběru kartáčku se nemusíte omezovat. Všechny kartáčky může používat jedna osoba. Výjimkou jsou rodinná balení, která obsahují více kartáčků, které byste pravděpodobně nevyužili.

Celá rodina – Jak už název napovídá, ideální pro vás budou rodinná balení. Ta obsahují dvě těla kartáčku a také více hlavic. Díky tomu se o kartáčky snadno vystřídáte a přitom kartáček méně opotřebujete, než když máte pouze jeden.

Kategorie kartáčků

Magnetické iO

Vhodné pro zdravé zuby i pro citlivé zuby a dásně

Nová technologie, kterou disponují jako jediné kartáčky Oral-B iO. Mají kulatou hlavu a čistící pohyb je pulzační nebo-li vibrační. Hlavici pohání práce magentického motoru, díky kterému je kartáček mnohem tišší než ostatní modely. 

  • Šetrné čištění, tichý provoz
  • Vyšší cena, pouze dva druhy náhradních hlavic
Magnetické iO kartáčky

Oscilační

Vhodné pro zdravé zuby a dásně

Oscilační kartáčky mají kulatou hlavu, která během čištění dělá pohyb ze strany na stanu, nikoliv dokola. Pokročilejší modely k tomuto pohybu přidávají ještě pulzace. Za minutu se v celkovém součtu dostanete až skoro na 50 000 čistících pohybů za minutu. Největší nevýhodou oscilačních kartáčků je jejich hlučnost.

  • Nižší cena, čistí každý zub jednotlivě, většina modelů má senzor tlaku
  • Nevhodné pro citlivé zuby, nižší výdrž baterie
Oscilační kartáčky

Sonické

Vhodné pro zdravé zuby i pro citlivé zuby a dásně

Poznáte je na první pohled podle oválných hlavic. Principem sonického pohybu jsou co nejjemnější vibrace. Počty čistících pohybů těchto kartáčků se pohybují od 30 do 62 000 za minutu. I tak ale zůstávají dostatečně šetrné i pro citlivé zuby nebo dásně. Stačí je doplnit vhodně zvolenou čistící hlavicí.

  • Šetrné čištění, až 62 000 čistících pohybů za minutu, dlouhá výdrž baterie
  • Vyšší cena, menší výběr příslušenství
Sonické kartáčky

Důležité vlastnosti

Časovač

Patří mezi základní funkce elektrických kartáčků. Kromě bateriových kartáčků jsou jím vybaveny téměř všechny elektrické kartáčky. Kromě běžných dvou minut, které jsou pro čištění zubů doporučované, můžete najít i časovače, kde jsou dvě minuty rozděleny do čtyř třicetisekundových úseků.

Senzor tlaku

Užitečnou funkcí je senzor tlaku. Ten rozpozná, pokud na kartáček příliš tlačíte a zvukově či vizuálně Vás na to upozorní. Tím senzor tlaku pomáhá šetřit Vaše dásně a zuby. Nejčastěji jsou touto funkcí vybaveny rotační a oscilačně-rotační kartáčky, u kterých je potřeba si tlak na zuby více hlídat.

Čistící režimy

Výběr kartáčku můžete řídit i podle čistících režimů. V nabídce jsou kartáčky s jedním režimem pro každodenní čištění, ale také kartáčky, které mají režimy speciálně pro leštění zubů nebo například masáž dásní. Více režimů čištění ale hledejte až u pokročilejších modelů elektrických kartáčků.

Výběr náhradních hlavic

Tady je potřebné mít na paměti, že hlavice jsou kompatibilní jen v rámci jedné značky. Ale ani to neplatí ve všech případech. U některých elektrických kartáčků se může stát, že budete mít na výběr jenom ze dvou hlavic. Největší výběr náhradních hlavic ke kartáčkům mají značky Braun Oral-B a Philips Sonicare.

Příslušenství v balení

Posledním kritériem pro výběr kartáčku může být také příslušenství, které najdete v balení. Ať už jde o cestovní pouzdra, větší počet náhradních hlavic, úložné prostory pro náhradní hlavice a další, můžete si vybrat kartáček i podle toho, které příslušenství využijete.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz