10 nejčastějších otázek o elektrických kartáčcích
Nákup (prvního) elektrického kartáčku je velké rozhodnutí. Zajímá vás, co během výběru řeší ostatní lidé nejčastěji? Vybrali jsme pro vás deset otázek, které by vás možná nenapadly.
Nač se nejčastěji ptáte?
- 1. Sonický nebo oscilační kartáček?
- 2. Co je to magnetická technologie?
- 3. Parodontóza a sonický kartáček?
- 4. Elektrický kartáček a zubní náhrady?
- 5. Jaký kartáček pro rodinu?
- 6. Hodí se pro dvouleté dítě?
- 7. Nástavce pro dítě jako pro dospělé?
- 8. Jaký kartáček na rovnátka?
- 9. Jaké hlavice vybrat?
- 10. Elektrický kartáček a záněty dásní?
1. Je lepší sonický nebo oscilační kartáček?
Nedá se říct, že jakákoliv technologie by byla univerzálně lepší, než ta jiná, druhá, třetí. Každá má něco do sebe a záleží jen na vás, vašich zubech, popřípadě doporučení dentálního profesionála, kterou zvolíte.
Hodí se ale připomenout, že oscilačním kartáčkům v podobě, v jaké jsme je roky znali, už odzvonilo. Nastoupila tzv. magnetická technologie.
2. Co znamená ta magnetická technologie?
Magnetické kartáčky nepohání elektromotorek, ale pohyb magnetů, které přenášejí vibrace přímo do hlavice. Tím se stává odezva kartáčku výrazně jemnější a tišší, než jsme byli doposud zvyklí u oscilačních (dříve známých jako rotačních) modelů. Jinak řečeno, tělo kartáčku vibruje jen minimálně, což při čištění oceníte.
Chcete s výběrem začít pěkně od začátku, anebo sháníte elektrický kartáček jako dárek? Pomůžeme vám se zorientovat.
Technologii popularizoval výrobce Oral-B se svými kartáčky iO. Pokud tedy hledáte právě známý typ kartáčku s „kulatou hlavou“, doporučujeme se podívat právě sem. Magnetický pohon nicméně najdete i u těch sonických, například u výrobce Oclean.
3. Mohu s parodontózou používat elektrický kartáček?
Parodontózu (respektive parodontitidu) byste měli vždycky řešit se zubním lékařem – doporučujeme se s ním rovnou poradit, jestli je elektrický zubní kartáček tím správným řešením právě pro vás.
Obecně ale platí, že i při léčbě parodontitidy si elektrické čištění zpravidla můžete dopřát. Rozhodně vybírejte model s jemným, potažmo velmi jemným režimem a ideálně i nastavitelnou intenzitou programů. Díky takové kombinaci zajistíte, že pohyby vláken budou opravdu maximálně šetrné. Vybraný model by měl mít také senzor tlaku (abyste na nemocné dásně netlačili příliš) a dostupné hlavice s jemnými vlákny.
4. Mohu používat elektrický kartáček, i přestože mám zubní náhrady?
Ano, můžete. Elektrické kartáčky jsou speciálně vyvinuty tak, aby zubům a dásním neškodily. Stačí tak dodržovat správnou techniku čištění. I v případě zubních náhrad bychom se přiklonili k takovému modelu, který nabízí jemný režim, senzor tlaku a hlavice s jemnými vlákny.
5. Jaký elektrický kartáček pro rodinu?
Hledáte elektrický kartáček pro dva, tzv. rodinný? Doporučujeme sáhnout po duopacku – bývají cenově zvýhodněné a nebudete si závidět 🙂. Vaší druhou možností je koupit jeden společný elektrický kartáček, na kterém střídáte hlavice. Počítejte s tím, že intenzivním používáním snižujete jeho životnost – v podstatě dvakrát rychleji.
Modely pro dospělé můžete sdílet i s dítětem starším 12 let – opět platí, že samozřejmě střídáte hlavice. Dítěti nezapomeňte pořídit ty s jemnými vlákny.
6. Můžeme pro dvouleté dítě koupit elektrický kartáček?
Na trhu takové kartáčky najdete – zpravidla se jedná o bateriové modely, které nenabízejí příliš funkcí. Doporučujeme k nim přistupovat spíš jako k hračce – blikají, svítí, pro děti představují něco nového a zajímavého. Mohou vám pomoci najít cestu k zábavnější ústní hygieně.
Nicméně na samotné poctivé čištění malých dětských zoubků doporučujeme do 3 let používat obyčejný dětský kartáček (zajímá vás, jak ho vybrat?), případně ten jednosvazkový. Dětem lépe ukážete techniku a přesněji je naučíte se o zoubky starat.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, nezapomeňte dětem zuby dočištovat, případně kontrolovat, jak si vedou. Do kdy doporučuje spolupracovat na čištění zoubků zubní lékařka?
7. Může dítě používat stejné nástavce (hlavice) na elektrický kartáček jako dospělí?
8. Jaký byste doporučili kartáček pro čištění s fixními rovnátky?
Zkuste se podívat na takové kartáčky, pro které seženete hlavice určené speciálně pro rovnátka – zatím je příliš výrobců nenabízí, ale věříme, že se nabídka bude rozšiřovat. S čištěním drátků totiž skvěle pomáhají.
I standardními hlavicemi vyčistíte zuby s rovnátky dobře, jen počítejte s jejich rychlejším opotřebením. Na precizní dočištění kolem zámečků vřele doporučujeme jednosvazkový kartáček.
Potřebujete poradit s konkrétním modelem kartáčku? Neváhejte se na nás obrátit v online poradně, odpovíme do 48 hodin. Anebo rovnou zavolejte.
9. Jaké hlavice vybrat k elektrickému kartáčku (...doplňte svou značku)?
Při dokupování náhradních hlavic dávejte velký pozor: rozhodně neplatí pravidlo, že na každý elektrický kartáček sedí jakákoliv hlavice.
Jak tedy vybrat správnou? Doporučujeme vyhledat přesný název kartáčku u nás na webu a jednoduše mrknout do sekce příslušenství. Obecně vždycky začněte od výrobce právě vašeho kartáčku, potom případně doplňte konkrétní model.
10. Mohu používat elektrický zubní kartáček, i když trpím na záněty dásní a odhalování krčků?
Zánět dásní i odhalené krčky byste měli řešit v ordinaci zubního profesionála. Doporučujeme se poradit právě s ním, jestli je pro vás elektrické čištění vhodné.
Obecná rada zní, že je lepší správně používat elektrický kartáček s šetrným režimem a jemnými hlavicemi, než mít velmi špatnou čisticí techniku s manuálním kartáčkem – ta může zubům a dásním ublížit, potažmo chrup nevyčistíte tak poctivě.
A je po nerozhodnosti!
Skvělá ústní hygiena a zdravé zuby nestojí na drahých pomůckách. Jsme zastánci toho, že co se opravdu počítá, je každá vytrvalá minutka, kterou chrupu věnujeme. Na druhou stranu, elektrické kartáčky takové chvilky mohou o poznání zpříjemnit i zefektivnit. Pokud tedy máte možnost si jeden takový pořídit, doporučujeme neváhat.