Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak vybírat dětskou zubní pastu + VIDEO

Všichni si asi vzpomínáme na dobu, kdy jsme jako děti polykaly zubní pastu. Nejčastěji to byla Perlička se svojí jahodovou příchutí. Dnes si můžete vybrat z daleko širší nabídky a i se ohlížet na to, aby právě polykání zubní pasty neuškodilo bříškům Vašich dětí.

Jak vybrat zubní pastu pro děti

Jak vybrat zubní pastu pro děti

Čím začít

První krok je samozřejmě zubní kartáček, který byste měli pořídit hned po vyklubání prvních zubů. Tím druhým na Vašem seznamu by měla být zubní pasta. Při jejím výběru se ale můžete trochu zapotit, protože byste měli vybírat s ohledem na chuť, množství fluoridů a taky dalších látek, které mohou zatěžovat zažívání v případě, že dítě pastu spolkne.

Kolik je dítěti let?

Do tří let – U takto malých dětí často postačí čistit zuby pouze navlhčeným kartáčkem. Pokud ale máte obavy ze zubních kazů Vašich dětí, tak určitě nic nezkazíte tím, že pořídíte zubní pastu. Dobré je vybírat zubní pastu buďto bez fluoridů nebo s množstvím do 400 ppm fluoridů. Množství fluoridů uvádí vždy výrobce na obalu zubní pasty.

Čtyři až šest let – Ve věku čtyři až šest let už můžete sáhnout po zubní pastě s větším množstvím fluoridů, protože dochází k výměně mléčných zubů za stálé. Vyšší množství fluoridů pomůže chránit citlivou zubní sklovinu čerstvé prořezaných zubů.

Více než sedm let – V tomto věku už dochází k největší vlně výměny mléčných zubů za stálé, a navíc děti už v tomto věku umí vyplivnout zubní pastu, proto už můžete zvolit pastu s větším množstvím fluoridů. Na místě je také přejít ze sladkých příchutí past na ty osvěžující. To se sice asi nesetká s pochopením, ale časem bude potřebné přejít na zubní pasty pro dospělé, které již sladké příchutě nenabízí.

Druhy dětských past

Zubní pasty pro nejmenší

Vhodné od prvních zoubků do tří let

Abyste přinutili děti čistit si zuby, je důležité, aby je pasta nepálila a byla tak šetrná k jejich citlivým dásním. Tyto zubní pasty obsahují žádné nebo nízké množství fluoridů. To je důležité i proto, aby dětem nehrozilo, že se jim z velkého množství fluoridů vytvoří na zubech bílé skvrny, kterých se již nezbaví.

  • Bez fluoridů nebo s nízkým obsahem, šetrnější k dětskému zažívání, s příchutí
  • Pasty bez fluoridů méně chrání zuby
Od prvního zubu

Zubní pasty pro předškoláky

Vhodné pro děti od 4 do 6 let

Protože se děti učí postupně lépe vyplivovat zubní pastu a taky jsou jejich zuby více zatěžované, je čas kolem čtvrtého roku přejít na zubní pasty s o něco vyšším množstvím fluoridů. Fluoridy totiž pomáhají posilovat zubní sklovinu dětí a chránit tak jejich zuby před zubním kazem.

  • Adekvátní množství fluoridů, příjemné příchutě
  • Nevhodné pro starší děti
Pro předškoláky

Zubní pasty pro školáky

Vhodné pro děti od 7 let

Téměř všechny děti mají z první třídy fotku, na které jim chybí zuby. To proto, že v tomto věku dochází k výměně mléčných zubů za stálé. A právě v tomto období je důležité ohlídat pečlivou zubní hygienu, aby byly nově prořezané zuby posílené. Samozřejmostí je vyšší množství fluoridů a také přechod z dětských sladkých past na pasty s osvěžujícími příchutěmi.

  • Ideální pro výměnu mléčných zubů za stálé, vyšší množství fluoridů
  • Ne všechny mají osvěžující příchutě
Pro školáky

Důležité vlastnosti

Množství fluoridů

Ano, množství fluoridů je opravdu rozhodující pro výběr pasty pro děti. Děti až do 6 let pořádně neumí vyplivovat zubní pastu, většinu jí spolykají a je proto důležité používat pasty s přiměřeným množstvím fluoridů. Kdyby tomu tak nebylo, může to zatěžovat zažívání dětí a zároveň hrozí vznik fluorózy, kdy se na zubech vytváří bílé flíčky, kterých již zuby nezbavíte.

  • Od prvních zubů do tří let: do 500 ppm
  • Od čtyř do šesti let: 500 – 1000 ppm
  • Od sedmi let: 1000 – 1450 ppm

Další složky

Dětská ústní dutina je velmi citlivá, proto je dobré si minimálně u těch nejmenších dětí dávat pozor na některá pěnidla nebo barviva, která mohou zubní pasty obsahovat.

  • Titanium Dioxide – jedná se o barvivo, které není zcela vhodné pro děti.
  • Cocamidopropyl Betaine – pěnidlo, které stejně jako pěnidla SLS a SCS dráždí citlivá dětská ústa.
  • Methylparaben – jako ostatní parabeny může způsobovat alergie.
  • Xylitol, sacharin – sladila, která mohou mít ve větším množství projímavé a případně jiné vedlejší účinky.
  • Sloučeniny PEG a PPG – chemické sloučeniny, které se vyrábí z karcinogenního ethylenoxidu.

Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz