Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu

Elektrický kartáček pro děti - jak ho vybrat? + VIDEO

Už od prvních zoubků je potřeba věnovat dětskému chrupu pozornost. Začínat by se mělo s klasickými kartáčky, ale už ve třech letech můžete přejít na elektrický zubní kartáček, který může přimět Vaše děti k čištění zubů, protože ho dělá zábavnějším. Jak ale elektrický kartáček pro děti vybrat? Poradíme Vám.

Elektrický kartáček pro děti

Elektrický kartáček pro děti

Čím začít

Protože péči o dětské zuby je potřeba řešit ještě pečlivěji než pro dospělé, je nutné si před výběrem samotného kartáčku ujasnit, co přesně hledáte.

Kolik je dítěti let?

Do tří let – V případě, že Vašemu dítěti ještě nebyly tři roky, je potřeba ještě zůstat u používání klasického manuálního zubního kartáčku a samozřejmě s čištěním zubů dítěti pomáhat. Děti v tomto věku ještě neovládají jemnou motoriku a čištění zubů proto pro ně může být komplikované.

Od tří let – Elektrické zubní kartáčky jsou doporučované pro děti od tří let. I zde je ale potřeba mít na paměti, že až do šesti let budete muset pravděpodobně dítěti s čištěním pomáhat a zuby dočišťovat. Vybírat můžete mezi všemi elektrickými kartáčky pro děti, ale je vhodnější vybrat kartáček, který má čištění uzpůsobeno takto malým dětem například tím, že má jemný režim čištění.

Od 10 až 12 let – V tomto věku už mohou děti začít používat elektrické kartáčky pro dospělé. Důležitá je v takovém případě dostupnost buď dětských nebo velmi jemných hlavic, které jsou šetrnější k dětské ústní dutině. Na škodu není ani režim pro citlivé zuby, který zlepšuje přechod z dětského elektrického kartáčku na ten pro dospělé.

Sonické

Vhodné pro děti od tří let

Sonické zubní kartáčky pracují pomocí drobných vibračních pohybů, které dostanou směs pasty, vody a slin i do mezizubních prostorů. Hlavice kartáčku se neotáčí, a proto jsou tyto kartáčky vhodné i pro citlivé dětské zuby a dásně.

  • Šetrné čištění, až 31 000 čistících pohybů za minutu, dlouhá výdrž baterie
  • Vyšší cena, menší výběr příslušenství

Rotační

Vhodné pro děti od 3 let

Rotační kartáčky používají při čištění otáčivý pohyb hlavy a připomínají tak krouživý pohyb, který vytváříme při manuálním čištění. Dětské rotační kartáčky vytváří 7000 až 8800 čistících pohybů za minutu.

  • Nižší cena, čistí každý zub jednotlivě
  • Nevhodné pro citlivé zuby, nižší výdrž baterie

Bateriové

Vhodné pro děti od tří let a pro cestování

Kartáčky s provozem na tužkové baterie patří k těm nejjednodušším modelům. Jde o kartáčky, které se často kupují dětem na vyzkoušení, zda jim elektrický kartáček bude vyhovovat. Výdrž baterie je u těchto kartáčků nespecifikovaná, protože vždy záleží, jaké baterie pořídíte.

  • Nízká pořizovací cena, potřeba minimální prostoru
  • Bez dalších funkcí, nutnost dokupování tužkových baterií, úzká nabídka modelů

Důležité vlatnosti

Časovač

Patří k základním funkcím u dětských elektrických kartáčků. Obvykle jde o dvouminutový časovač, který odměřuje doporučenou dobu čištění. U některých kartáčků se lze setkat s hudebním časovačem nebo časovačem, který postupně prodlužuje dobu čištění, aby zvykání na dvě minuty bylo jednodušší.

Výběr náhradních hlavic

Kompatibilita náhradních hlavic je otázkou, kterou je potřebné řešit i u dětského kartáčku. Aby kartáček mohl dítěti vydržet i do vyššího věku, tak je dobré, pokud je kartáček kompatibilní nejen s hlavicemi pro děti, ale i s hlavicemi pro dospělé.

Čistící režimy

U elektrických kartáčků pro děti se setkáváme nejčastěji s jedním čistícím režimem pro každodenní čištění, který je dostačující. Vybrat ale můžete i kartáček, který disponuje dvěma režimy – jedním pro menší děti a druhým, intenzivnějším, pro větší děti od 7 let.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz