KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Elektrický kartáček pro děti

Dětský elektrický kartáček – jak ho vybrat? + VIDEO

Elektrický kartáček pro děti může ušetřit práci právě vám, rodičům. Děti si čistí zoubky ochotněji, pečlivěji a leckterý kartáček jim pomůže i se správnou technikou čištění. Provedeme vás výběrem – ať už sháníte pro malé dítě anebo teenagera.

Čím začít? Pro a proti elektrického čištění

V začátcích čištění dětských zoubků si vystačíte s jemným kartáčkem a láskyplnou péčí, časem u dětí sílí nejen zoubky, ale taky protesty proti ústní hygieně. Dětské elektrické kartáčky na zuby vám mohou pomoci, byť nenahradí vaši asistenci úplně. Děti s nimi musíte naučit bezpečně zacházet a u mladších ratolestí kontrolujte, jak si při čištění vedou.

Mezi hlavní výhody elektrických kartáčků patří:

 • snazší a efektivnější ústní hygiena
 • nadchnutí dítěte pro čištění
 • větší kontrola nad tím, jak si dítě zuby vyčistí

A co nevýhody?

 • pravidelné čištění elektrického kartáčku (jak na to?)
 • vyšší pořizovací cena + pravidelné náklady na dokupování hlavic
 • hlídání stavu baterie

Jak starému dítěti chcete kartáček pořídit?

Od kdy je vhodný elektrický kartáček pro děti, ptáte se? Dřív se doporučovaly od 3 let dítěte, dnes sežene dětský elektrický kartáček od 1 roku, potažmo od prvního zoubku.

 • Děti pod 3 roky: elektrický kartáček pro nejmenší využijete pro vzbuzení zájmu o ústní hygienu (kartáčky svítí, blikají). Pro vyčištění prvních zoubků doporučujeme ale obyčejný nebo sólo kartáček. (Podívejte se, jak ho vybrat.)
 • Děti od 3 let: všímejte si hlavně velikosti hlavičky (měla by být co nejmenší) a jemného režimu čištění (případně režimu pro malé děti atp.).

Doporučený věk uváděný výrobcem určitě berte na zřetel. Není ale od věci prozkoumat velikost hlavičky kartáčku a režim čištění – s malou hlavičkou a extra jemným/pomalým režimem jej můžete vyzkoušet i pro mladší dítě, pokud to uznáte za vhodné. Naopak větší těžké kartáčky určené dospělým nikdy nepořizujte dětem, ani jim je nepůjčujte.

 • Děti od 6 až 7 let: pro malého školáčka vybíráte dětské elektrické zubní kartáčky, které se vzhledově i funkcemi podobají těm pro dospělé. Stále platí, že volíte kartáček se šetrným režimem, přihlédněte také k dostupným hlavicím s jemnými vlákny.
 • Děti s rovnátky: elektrický kartáček na zuby pro děti s rovnátky vybírejte standardně (podle věku dítěte, funkcí kartáčku atp.).

Typy a technologie kartáčků

Sonické

vhodné pro děti od 3 let

Vlákna kartáčku se velmi rychle pohybují nahoru a dolů – kmitem rozproudí směs vody, slin a pasty, proto dokáží odstranit zubní plak i v hůře dostupných místech.

 • Sonická technologie je jemná a šetrná, proto ji mnoho rodičů volí pro první dětský elektrický zubní kartáček.
 • Dítě vykonává stíravý pohyb (od dásně směrem dolů, jako manuálním kartáčkem).

Oscilační

vhodné pro děti od školního věku

Kartáčky poznáte podle kulaté hlavice – ta osciluje, pohyb se podobá krouživému.

 • Dítě nedělá žádný pohyb navíc, jen kartáček pomalu přesouvá ze zubu na zub.
 • Silnější vibrace kartáčku vyžadují větší opatrnost, aby nedošlo k podráždění dásní a skloviny.

Magnetické

vhodné pro děti staršího školního věku a teenagery

Magnetická technologie (Oral-B iO) kombinuje mikrovibrace s oscilačním pohybem, kartáček v podstatě pulsuje.

 • Minimální vibrace, tichý provoz, výběr z mnoha režimů čištění.
 • Speciálně pro děti existuje zatím minimální nabídka kartáčků.

Bateriové

vhodné do začátků

Dostupné sonické i oscilační, nabíjíte bateriemi. Často je rodiče kupují malým dětem na zkoušku, jestli je elektrické čištění zaujme.

 • Pořizovací cena je velmi nízká.
 • Kartáčky nenabízí příliš funkcí, je nutné dokupovat tužkové baterie.

Důležité vlastnosti

 • Senzor tlaku může být zvukový nebo vizuální. Ačkoliv odborníci považují senzor tlaku za důležitou funkci (dítě pozná, jestli na kartáček příliš tlačí, tedy zda si dráždí dásně a sklovinu), mnoho kartáčků jej stále nenabízí. O to důležitější je, abyste dětem vysvětlili, jak s kartáčkem zacházet.
 • Časovač mají takřka všechny elektrické zubní kartáčky pro děti. Standardně měří 2 minuty, může také signalizovat 30sekundové intervaly, což vašim dětem pomůže čištění zubů lépe rozvrhnout. Nezapomeňte, že časovač je jen pomocník – ne každé dítě zvládne za 2 minuty chrup dokonale vyčistit.
 • Čisticí režimy považujte spíš za bonus. Hlavní je, aby dětský elektrický zubní kartáček vždy měl režim šetrný (nazývaný také jako pomalý, pro malé děti atp.).
 • Výběr náhradních hlavic pro děti není příliš velký. Některé kartáčky seženete s tzv. malou a velkou hlavici – s jedním kartáčkem tak vystačíte doslova celé dětství. Na jiné dětské zubní kartáčky zase nasadíte i hlavici pro dospělé. Doporučujeme přihlédnout také k tvrdosti vláken.
 • Intenzita čištění znamená v podstatě sílu čištění v rámci daného režimu. Tuto funkci nabízejí zatím spíš elektrické kartáčky pro dospělé.

Často se ptáte

Jaké kartáčky volí ostatní rodiče?

Mezi nejpopulárnější sonické kartáčky dlouhodobě patří elektrický kartáček pro děti Philips Sonicare – díky hravým motivům i propojení s mobilní aplikací. Z kategorie oscilačních rodiče často volí dětský elektrický kartáček Oral-B, který má jako jeden z mála vizuální senzor tlaku.

Bojujete s dětmi každé ráno, každý večer? Mrkněte se na naše tipy, jak motivovat k čištění zoubkůi vaše ratolesti – ať už se jedná o miminka nebo puberťáky.

Elektrický zubní kartáček na rovnátka – existuje?

Speciální kartáček se nevyrábí. Ptáte se, zda jde ale elektrický kartáček a rovnátka dohromady? Odpověď je jasná – ano a velmi dobře. Jen je třeba počítat s rychlejším opotřebením hlavice. Vyzkoušejte speciální hlavice na rovnátka, které se dostanou opravdu všude. Jsou ale kompatibilní pouze s  kartáčky Oral-B iO.

Vyrábí se dětský elektrický kartáček od dvou let?

Otázky na kartáček a věk se nám často opakují – ať už je to od roku, dvou anebo třeba hledáte elektrický kartáček pro děti od 10 let. Obecně doporučujeme přemýšlet nad kartáčky pro děti mladší 3 let jako nad hračkou. Elektrický kartáček pro děti od 3 let a výš vybírejte podle velikosti hlavice, dostupných režimů a zvažte věk dítěte v souvislosti s jeho manuální zručností.

To zvládnete!

Dětské zoubky vyčistíte efektivně i běžným kartáčkem – ale elektrický zubní kartáček pro děti vám může ušetřit plno vrásek. Zkraje jej oceníte jako poutavou hračku, později dítěti pomůže naučit se správně starat o zuby. Ať už vyberete jakkoliv, mějte na paměti věk a zručnost dítěte. Věříme, že díky hravým kartáčkům společně najdete cestu k pečlivé ústní hygieně a zdravým zoubkům. 🙂
Hana Všetečková
autorka článku

Hana Všetečková

redakce Nazuby.cz

13. května 2024