Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Zubní kazy - dědičnost a příčiny + VIDEO

Zubní kazy a jejich příčina jsou velkým tématem. V poslední době se také hodně mluví o tom, zda může být zvýšená kazivost zubů dědičná a zda s ní nějak úspěšně bojovat. Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v našem článku.

Vše o kazivosti zubů

Vše o kazivosti zubů

Téměř každý z nás se setkal v zubní ordinaci s nepříjemným vrtáním zubu kvůli vzniklému zubnímu kazu. Že to není nic příjemného, asi každý potvrdí, a proto by bylo nejlepší se tomu zcela vyhnout.

Jsou kazy dědičné?

Pokud přijdete za vaším zubním lékařem s tvrzením, že jste zubní kazy „podědili“, tak počítejte s tím, že vás bohužel vyvede z omylu. I když by to mnoho lidí potěšilo, tak kazivost zubů dědičná není. Jistěže existují výjimky, například v případě, že se člověk narodí s poškozenou zubní sklovinou, a zub je tak náchylnější k tvorbě zubního kazu. V ostatních případech se ovšem jedná o problém spojený s nedostatečnou ústní hygienou a špatnou technikou čištění zubů.

Jak zubním kazům předcházet?

Základním krokem k předcházení vzniku zubního kazu je správná ústní hygiena. Je proto potřeba klást důraz na správné návyky ústní hygieny už v dětství a zvykat na čištění zubů už od prvních zoubků. Váš potomek si tak lépe zvykne na to, že čištění zubů je nutnou součástí každodenní rutiny, nikdy se nevynechává a přenese si tyto návyky i do dospělosti.

Správná ústní hygiena by měla probíhat ráno a večer. Večer by hygiena měla být důkladnější o to, že máme na zubech a v mezizubí plak, který se tam za celý den stihl usadit. Večer byste tím pádem neměli vynechávat použití mezizubního kartáčku. A proč je to tak důležité? Kdybyste nějaký plak na zubech večer nechali, tak během noci si bakterie zubního plaku na vašich zubech doslova smlsnou. V noci se totiž tvoří méně slin a to bakteriím maximálně vyhovuje. Ranní hygiena je ovšem neméně důležitá. Většina z nás to cítí z vlastního dechu, že je potřeba si zuby vyčistit.

Pokud chcete mít jistotu, že se bráníte vzniku zubního kazu dostatečně, tak je dobré si najít i tři minuty v poledne a zuby si přečistit i po obědě. Tím totiž zvýšíte šanci, že na vás zubní lékař při další návštěvě vrtačku nevytáhne.

Cesta ke zdravějším zubům není tak těžká

Asi každý z nás chce mít zdravé zuby, a proto bychom neměli podceňovat správnou ústní hygienu. I když už nějaké kazy máte, stojí za to se o zuby starat tak, abyste zamezili vzniku dalších. A Vašim dětem můžete zuby ochránit, když budete důslední v dodržování každodenní rutiny čištění zubů.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz

MDDr. Kristýna Karmazínová
garant článku

MDDr. Kristýna Karmazínová

zubní lékařka,

Zdravotnické zařízení Vlašim