Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Menu

Zubní kazy - dědičnost a příčiny + VIDEO

Zubní kazy a jejich příčina jsou velkým tématem. V poslední době se také hodně mluví o tom, zda může být zvýšená kazivost zubů dědičná a zda s ní nějak úspěšně bojovat. Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v našem článku.

Vše o kazivosti zubů

Téměř každý z nás se setkal v zubní ordinaci s nepříjemným vrtáním zubu kvůli vzniklému zubnímu kazu. Že to není nic příjemného, asi každý potvrdí, a proto by bylo nejlepší se tomu zcela vyhnout.

Jsou kazy dědičné?

Pokud přijdete za vaším zubním lékařem s tvrzením, že jste zubní kazy „podědili“, tak počítejte s tím, že vás bohužel vyvede z omylu. I když by to mnoho lidí potěšilo, tak kazivost zubů dědičná není. Jistěže existují výjimky, například v případě, že se člověk narodí s poškozenou zubní sklovinou, a zub je tak náchylnější k tvorbě zubního kazu. V ostatních případech se ovšem jedná o problém spojený s nedostatečnou ústní hygienou a špatnou technikou čištění zubů.

Jak zubním kazům předcházet?

Základním krokem k předcházení vzniku zubního kazu je správná ústní hygiena. Je proto potřeba klást důraz na správné návyky ústní hygieny už v dětství a zvykat na čištění zubů už od prvních zoubků. Váš potomek si tak lépe zvykne na to, že čištění zubů je nutnou součástí každodenní rutiny, nikdy se nevynechává a přenese si tyto návyky i do dospělosti.

Správná ústní hygiena by měla probíhat ráno a večer. Večer by hygiena měla být důkladnější o to, že máme na zubech a v mezizubí plak, který se tam za celý den stihl usadit. Večer byste tím pádem neměli vynechávat použití mezizubního kartáčku. A proč je to tak důležité? Kdybyste nějaký plak na zubech večer nechali, tak během noci si bakterie zubního plaku na vašich zubech doslova smlsnou. V noci se totiž tvoří méně slin a to bakteriím maximálně vyhovuje. Ranní hygiena je ovšem neméně důležitá. Většina z nás to cítí z vlastního dechu, že je potřeba si zuby vyčistit.

Pokud chcete mít jistotu, že se bráníte vzniku zubního kazu dostatečně, tak je dobré si najít i tři minuty v poledne a zuby si přečistit i po obědě. Tím totiž zvýšíte šanci, že na vás zubní lékař při další návštěvě vrtačku nevytáhne.

Cesta ke zdravějším zubům není tak těžká

Asi každý z nás chce mít zdravé zuby, a proto bychom neměli podceňovat správnou ústní hygienu. I když už nějaké kazy máte, stojí za to se o zuby starat tak, abyste zamezili vzniku dalších. A Vašim dětem můžete zuby ochránit, když budete důslední v dodržování každodenní rutiny čištění zubů.


autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz

garant článku

MDDr. Kristýna Karmazínová

zubní lékařka,

Zdravotnické zařízení Vlašim