Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu

Je lepší elektrický nebo klasický zubní kartáček?

Možná i Vy stojíte před rozhodnutím, jestli si pořídit elektrický zubní kartáček nebo zůstat u klasického manuálního zubního kartáčku. Názory zubních lékařů i dentálních hygienistek se liší, a proto jsme se rozhodli rozdílnými názory prokousat, abyste se byli schopní lépe rozhodnout a vybrat si, která metoda čištění zubů bude právě pro Vás lepší.

Elektrický nebo klasický kartáček?
Elektrický nebo klasický kartáček?

Pro někoho je každodenní čištění zubů nutnou povinností, někdo se naopak o své zuby chce starat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Rozhodně ale každý asi hledá cestu, jak si čištění zubů usnadnit anebo zpříjemnit. Jednou z cest je pořídit si elektrický zubní kartáček. Je to ale lepší, než používat klasický zubní kartáček?

Klasický kartáček a manuální čištění

Manuální čištění klasickým kartáčkem má nespornou výhodu v tom, že je opravdu jemné. Pokud ovšem ovládáte správnou techniku čištění zubů a vlastníte správný zubní kartáček. Jestli používáte tvrdý zubní kartáček a nemáte osvojenou správnou techniku čištění, pak hrozí, že si nevratně poškodíte zubní sklovinu, přispějete k odhalování zubních krčků a budete zbytečně namáhat dásně.

Pokud chcete zůstat věrní klasickému zubnímu kartáčku, je dobré navštívit dentální hygienistku nebo zubního lékaře, kteří Vám ukáží, jak si správně zuby čistit a jaký si vybrat zubní kartáček. Pak už je jen na Vás, abyste si zuby čistili alespoň dvakrát denně po dobu tří minut.

Může být elektrický kartáček pomocník?

V odpovědi na tuto otázku se odborníci málokdy shodnou. Někdo tvrdí, že elektrický kartáček není vhodný, někdo tvrdí, že je vhodný pouze pro osoby se zhoršenou jemnou motorikou a někdo Vám řekne, že si sami nikdy zuby nevyčistíte tak dobře, jako to udělá elektrický kartáček. Jedno je jasné – i když si pořídíte elektrický kartáček, tak to neznamená, že udělá veškerou práci za Vás. I při čištění elektrickým kartáčkem musíte mít na paměti, že na něj nesmíte tlačit, používat raději hlavice s jemnými vlákny, nezapomínat na mezizubní prostory a vždy večer použít mezizubní kartáček.

Rozhodnutí je na Vás

Čištění manuálním i elektrickým kartáčkem má své výhody i nevýhody. V případě manuálního kartáčku je důležité zejména osvojit si správnou techniku čištění zubů. Pokud se rozhodnete pro elektrický kartáček, tak věnujte patřičnou pozornost jeho výběru, ať si vyberete takový, který bude nejvíce vyhovovat Vašim potřebám. Zkrátka věnujte Vašim zubům péči, stojí to za to.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz