Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak vybírat ústní sprchu? + VIDEO

Doporučil Vám zubní lékař nebo dentální hygienistka používání ústní sprchy, ale zapomněli Vám říct, jak si máte ústní sprchu vybrat? V tom případě se Vám bude hodit náš článek o tom, jaké typy ústních sprch existují a podle čeho byste se při výběru měli řídit.

Ústní sprchy

Ústní sprchy

Čím začít

Před výběrem ústní sprchy je potřebné zvážit, pro jaký problém budete sprchu používat. Zda ji potřebujete zejména pro čištění mezizubních prostor, nebo ji budete využívat též pro masáž dásní. A poté záleží také na tom, kolik prostoru máte v koupelně a zda se chystáte s ústní sprchou cestovat.

Využití ústní sprchy

Čištění mezizubních prostor - Jedním z hlavních důvodů pro koupi ústní sprchy, je čištění mezizubních prostorů. Ústní sprchu pro tento případ volte v případě, že do mezizubního prostoru nedostanete mezizubní kartáček ani zubní nit. Vybrat pak musíte ústní sprchu, která má vysoké hodnoty tlaku vody, aby byl proud dostatečně silný pro odstranění plaku z mezizubních prostor.

Masáž dásní - Problematické dásně mohou mít pacienti v různém věku. Masáž dásní je vhodná pro zlepšení kondice a pevnosti dásní. Je často doplňkem léčby zánětu dásní, ale může být i jeho prevencí. Pro masáž dásní se nejčastěji používají ústní sprchy, které umí vytvářet i nižší tlak, případně mají program s pulzujícím proudem vody, který je jemnější.

Odstraňování plaku i masáž dásní - Samozřejmě můžete po ústní sprše požadovat, aby uměla obojí. V tom případě jsou pro Vás ideální sprchy s nastavitelným tlakem od velmi nízkého, až po silný. Budete si tak moci zvolit tlak odpovídající tomu, zda se chystáte odstraňovat plak, nebo pouze masírovat dásně.

Možnosti uložení ústní sprchy

Málo místa v koupelně - Pokud zrovna nemáte v koupelně prostor pro uložení stolní ústní sprchy, která sama o sobě zabere poměrně velký prostor, vsaďte buď na ústní sprchu na vodovodní kohoutek nebo na cestovní ústní sprchu.

Dostatek místa v koupelně - V případě, že nemáte problém s tím, že byste měli v koupelně málo místa a neměli sprchu kam umístit, tak můžete volit i stolní sprchy. Ty mají větší nádržky, než cestovní ústní sprchy, a zároveň často mají více možností nastavení intenzity čištění a také prostor pro uložení trysek.

Kategorie ústních sprch

Na vodovodní kohoutek

Vhodné pro osoby, které s používáním ústní sprchy začínají

Ústní sprchy na vodovodní kohoutek jsou kompaktní, jejich pořizovací cena je nízká a jsou proto vhodné pro osoby, které si používání ústní sprchy chtějí vyzkoušet. Tlak u nich nastavujete jednoduše pomocí baterie, takže stanovení minimálního a maximálního tlaku závisí na možnostech Vaší baterie.

  • Nízká pořizovací cena, kompaktní provedení
  • Menší možnosti volby tlaku vody

Cestovní ústní sprchy

Vhodné pro masáž dásní i čištění mezizubních prostor pro cestování

Cestovní ústní sprchy mají zabudovanou nádržku v rukojeti sprchy. Objem nádržek cestovních ústních sprch se pohybuje kolem 120 ml. Často máte na výběr ze dvou až čtyř čistících programů, takže si vyberete ideální pro čištění mezizubí i masáž dásní. Sprchy jsou ideální pro někoho, kdo potřebuje sprchu nenáročnou na prostor, případně ji potřebuje často převážet.

  • Menší náročnost na prostor, zabudovaná nádržka v rukojeti, provoz na akumulátor či baterie
  • Vyšší hmotnost při naplnění nádržky, menší výběr intenzit proudění tekutiny

Stolní ústní sprchy

Vhodné pro náročnější uživatele pro čištění mezizubních prostor a masáž dásní

Stolní ústní sprchy mají více možnosti nastavení tlaku vody a větší nádržky než cestovní ústní sprchy. Jsou proto vhodné pro osoby, které potřebují větší rozsah nastavení proudění tekutiny. Zároveň mají často prostor pro uložení hlavic a díky síťovému provozu ji může používat více osob.

  • Více stupňů intenzity proudění, větší nádržka, úložný prostor pro hlavice, nepřetržitý provoz
  • Větší náročnost na prostor

Ústní centra

Vhodné pro osoby, které chtějí používat elektrický zubní kartáček i ústní sprchu

Ústní centra jsou specifickým zařízením, u kterého najdete jak ústní sprchu, tak elektrický zubní kartáček. Je tedy komplexním vybavením pro ústní hygienu. Ústní sprchy v tomto případě mohou být stolní anebo cestovní. Záleží na jednotlivém zařízení. A funkcemi odpovídají typu sprchy, který představují. Ústní centrum seženete v kombinaci jak s rotačním, tak sonickým elektrickým kartáčkem. Záleží tedy na Vás, jakou kombinaci si zvolíte.

  • Dva přístroje v jednom
  • Větší náročnost na prostor

Důležité vlastnosti

Nastavení tlaku vody

Patří mezi funkce, které uživatelé nejčastěji vyhledávají. Je rozhodující pro výběr sprchy zejména v případě, že se chystáte sprchu používat pro masáž dásní a zároveň pro odstraňování zubního plaku. Obě činnosti totiž požadují rozdílný tlak. Na výběr máte u sprch z pěti až deseti intenzit proudění tekutiny. Případně může sprcha disponovat režimy čištění, kdy každý má přednastavený rozdílný tlak.

Způsob provozu

Tady je rozdělení poměrně jednoduché. Cestovní ústní sprchy jsou buďto vybaveny nabíjecím akumulátorem, ty jednodušší modely případně fungují na tužkové baterie. Všechny stolní sprchy jsou pak síťové, což znamená, že je během používání musíte mít zapojené v zásuvce.

Výběr náhradních trysek

I když často postačuje pro běžné čištění klasická tryska, některé značky ústních sprch mají v nabídce speciální trysky například pro čištění rovnátek, parodontálních kapes nebo jazyka. Kompatibilita trysek je možná pouze v rámci jedné značky, u některých značek dokonce lze vybrat pro konkrétní sprchu pouze jeden druh trysky.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz