Rozhovor s dentální hygienistkou: Dokážeme sami ovlivnit barvu zubů?
Bělení zubů se stalo tématem číslo jedna pro všechny, kdo chtějí vypadat a cítit se skvěle. No jo, ale jak toho (pokud možno jednoduše) dosáhnout? Vyzpovídali jsme dentální hygienistku Lucii Zídkovou, DiS., která nám prozradila všechny klíčové faktory, jak na krásný úsměv a bílé zuby. Připravte se na zajímavou diskuzi.
Co všechno má vliv na barvu našich zubů?
„Naše zuby jsou jako plátno, které ovlivňuje spousta faktorů. Nejen genetika a nevhodně zvolené zubní pomůcky, ale také káva, čaj, červené víno, zlozvyky a dokonce i některé potraviny mohou přispět k žlutému nádechu. Ale nebojte se, každý problém má své řešení. V tomto případě mluvíme o pískování zubů, profesionálním bělení nebo o odbourání zvyklostí a změně jídelníčku.”
Trápí i vás žluté zuby? Jděte primárně po příčinách vzniku. Těch 9 nejčastějších jsme pro vás už sepsali. Nebo vás trápí spíše skvrny, kterým nemůžete přijít na zoubek? Podívejme se na ně společně.
Zajímá vás proč domácí bělení zubů skoro nefunguje? Je to dáno legislativou, která od roku 2012 snížila množství peroxidu – účinné bělicí látky – na minimum ve volně prodejných přípravcích (0,1 %). Naštěstí ale odborníci smí používat gely obsahující přes 6 % – a s tím už parádu společně uděláme!
Má bělení zubů negativní vliv na sklovinu?
„To, že peroxid vodíku / karbamid peroxid poškozuje zubní sklovinu, je často šířený mýtus.
Bělení zubů je bezpečné, musí být ale prováděno správně. Pokud se tedy sami rozhodnete pro domácí bělení zubů (což nedoporučuji), dbejte na správné použití volně prodejných bělicích přípravků. Nepoužívejte (například) bělicí zubní pasty s vyšším obsahem abrazivních látek každý den – dokáží poškrábat zubní sklovinu, na které se začnou více usazovat pigmenty z potravin a začarovaný kruh je na světě.
Svěřte se raději do rukou odborníků, kde máte jistotu, že krásný úsměv a bílé zuby získáte bez újmy.”
Existuje tedy vůbec nejlepší bělicí pasta na zuby? A kolik abrazivních látek v zubní pastě je tak akorát? Máme pro vás jasné odpovědi.
O kolik odstínů můžeme zesvětlit úsměv?
„Každý úsměv je jiný a výsledky se plošně mohou lišit. Se správnou péčí ale můžeme dosáhnout ohromujících výsledků – klidně až o 5 odstínů. A to je krása, že ano?”
Mohou se bělit jakékoli zuby?
„Bohužel, ne všechny zuby jsou pro bělení vhodné. Dětské zuby, umělé nebo neošetřené zuby by se měly bělení vyhnout obloukem. Bělí se pouze zdravé zuby s výbornou ústní hygienou – bez zubního plaku, kamene, zánětu dásní nebo parodontitidy.
Proč i umělé? Materiály, ze kterých jsou zubní náhrady vyrobeny, nereagují na bělicí složku. Náhrady se tak musí znovu předělat, pokud je chcete připodobnit svému okolí.”
Jak často můžeme bělit zuby?
„Obecně se doporučuje (u profesionálního bělení) počkat mezi jednotlivými procedurami alespoň šest měsíců, někdy až rok, aby se předešlo poškození zubní skloviny a zvýšené citlivosti zubů. Je to ale velmi individuální. Záleží na zvoleném bělicím postupu a důvodu zabarvení zubů. Například u tetracyklinových zubů bělíme dlouho a opakovaně.
Jahody, sůl, kurkuma, kokosový olej… To všechno možná vypadá jako tajemství k zářivě bílému úsměvu, ale ve skutečnosti může být lepší se těmto babským radám zcela vyhnout. Zjistěte, co opravdu funguje, a co je lepší nezkoušet.
U volně prodejných bělicích produktů jsou pravidla ale jiná. Zde se doporučuje používání 2–3krát týdně kvůli jejich abrazivitě. Tato frekvence umožňuje efektivní odstranění povrchových skvrn – pigmentových skvrn – aniž by došlo k poškození zubní skloviny nebo zvýšení citlivosti zubů. Osobně ale volně prodejné produkty doporučuji nerada, věřím, že i vaše zuby raději dají přednost profesionální péči.”
Kolik stojí bělení zubů v ordinaci dentální hygieny?
„Cena závisí na druhu bělení i na místě. Pokud bych ale částky zprůměrovala, cena ordinačního bělení se pohybuje od 5 do 8 tisíc a cena kombinovaného bělení od 9 do 12 tisíc. Ceníky jednotlivých ordinací a klinik se však liší i v rámci regionů, a proto nelze přesně stanovit výši ošetření. Poptejte se hlavně ve vaší zubní ordinaci, kam máte za bělením namířeno.”
Co byste poradila na citlivé zuby při bělení?
„Máte pravdu, že v průběhu bělení se u některých pacientů objevuje zvýšená citlivost, která je dočasná a zpravidla po ukončení bělení zmizí do několika hodin až dní. Ulevit si můžete například pomocí gelů GC nebo Elmex Gelée. Zuby stačí gely potírat nebo je aplikovat přímo do nosiče na bělení a dopřát sklovině intenzivní mineralizační kúru – klidně během dne nebo přes noc.
Pomohou také v případě, že se vám během bělení nesjednotí barva a chcete dosáhnout perfektního výsledku.” 🙂
Stojí to za to!
Krásný a bílý úsměv je na dosah ruky každého z nás. Jak jsme se dozvěděli od Lucie Zídkové, DiS., dentální hygienistky, správná péče o zuby a pravidelné hygienické návyky mohou také výrazně ovlivnit barvu našich zubů. A pokud jde o žlutý odstín, s nímž si genetika občas pohrává, nemusíte se obávat – odborníci si jej v zubní ordinaci vezmou do parády pomocí profesionálního bělení.
Investujte do ústní péče a připravte svůj úsměv na bělení – jen ať září čistotou a zdravím. Stojí to za to!