KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Jak vybrat správnou zubní nit

Jak vybrat správnou zubní nit a nezamotat si hlavu

Zubní nit (nebo také mezizubní či dentální nit) slouží k čištění předních zubů, ale také prostor mezi zuby, kam se nevejdou mezizubní kartáčky. Pomůže i v péči o stěsnané zuby a při čištění korunek a můstků. Jaká je ta nejlepší pro vás?

Mezizubní prostory nečistěte jen tak od oka: je potřeba je změřit a to umí váš zubní lékař nebo dentální hygienistka, kteří vám poradí s výběrem pomůcek na čištění mezizubí. Pokud používáte menší velikost kartáčků, než je třeba, nebo nepoužíváte správně zubní nit, nikdy si zuby nevyčistíte stoprocentně. Nevěřili byste, do jak malých mezírek se mezizubní kartáčky dokážou s trochou cviku a trpělivosti dostat!

Jak a proč vybrat zubní nit

Věděli jste, že s klasickým zubním kartáčkem si vyčistíte jen 70 % zubů? Zbylých 30 % představují mezizubní prostory, jejichž čištění nejčastěji obstarají mezizubní kartáčky. Zanedbáváním čištění si můžete přivodit zánět dásní (gingivititu), zubní kámen, mezizubní kazy nebo dokonce paradentózu (odborně známou jako parodontitidu).

Mimochodem, věděli jste, že krvácením dásní (což je nejčastější projev zánětu dásní) trpí až 70 % dospělé populace? Není to samozřejmě nevyhnutelné. Stačí, když se o svá ústa postaráte naplno. Co ale dělat, když máte mezi zuby tak málo místa, že se tam ani ten nejtenčí kartáček nevejde? Nečistoty pomůže vyhnat zubní nit.

Druhy zubních nití

Klasická zubní nit (mezizubní nit, dentální nit)

Klasická mezizubní nit je jednou z nejrozšířenějších pomůcek v péči o prostory mezi zuby. V dnešní době ale panuje shoda na tom, že pro drtivou většinu zubů jsou vhodnější mezizubní kartáčky, a zubní nit by se proto měla používat jen pro opravdu uzoučké mezizubní prostory, kam se kartáček nedostane. Dokáže také pomoci s péčí o stěsnané zuby, a to opět v případech, kdy se nedá použít mezizubní kartáček.

Výhody

  • vejde se opravdu všude
  • dá se použít u stěsnaných zubů
  • široká škála výběru (voskované, nevoskované, s fluoridy i bez, atd.)

Nevýhody

  • nevyčistí tak precizně jako mezizubní kartáčky
  • často můžeme mít špatnou techniku čištění s nití (flossování)
  • při špatné technice hrozí poranění dásně

Zubní nitě mají často mentolovou příchuť, která zajistí svěží pocit mezi zuby. Mohou být voskované a tím pádem snadněji zaveditelné do mezizubí a pořídit si můžete i expandující nitě, které se při kontaktu se slinami umí roztáhnout na větší plochu a vyčistit tak daleko víc nečistot.

Při čištění špatně přístupných míst, kde se zuby dotýkají, se může klasická dentální nit třepit. Na čištění nesmíte rezignovat ani v těchto případech. Použijte raději tzv. dentální pásky. Třepení zubní nitě také může znamenat mezizubní kaz, převislou zubní výplň nebo korunku, případně zubní kámen v mezizubním prostoru. Pokud se vám nit třepí opakovaně, nebojte se vyhledat svého zubního lékaře.

Flosspick (flosser)

Flosspick je takové chytřejší párátko. Je vždy připravené v kapse nebo v kabelce, dobře se drží, dokáže odstranit zbytky jídla a můžete ho použít kdykoliv přes den – bez nutnosti mít dokonale čisté ruce držící zubní nit. Je vybaveno nataženou zubní nití, se kterou se snadno dostanete i do opravdu úzkého mezizubního prostoru. Některým flosspickům nechybí ostrý „párátkovitý“ konec, výrobky určené pro děti pak mohou mít držátko ve tvaru oblíbených zvířátek. 🙂

Výhody

  • okamžitá pomoc při nečistotách mezi zuby
  • vhodné i pro velmi úzké prostory
  • skvělé pro začátečníky a děti

Nevýhody

  • nevyčistí tak dokonale jako mezizubní kartáček

Abychom byli spravedliví k párátkům: nemusí se vždycky jednat o dřevěné třísky pochybné kvality. V dnešní době už existují i poměrně sofistikovaná párátka nebo dokonce kříženci mezi párátky a mezizubními kartáčky, podívejte!

Zubní nitě na můstky, korunky a rovnátka

K čištění zubních můstků, korunek nebo rovnátek se používá speciální zubní nit. Má silnější vlákno než klasické nitě a neprodává se v roli, ale nastříhaná na kousky. Na obou koncích ústřižku je zpevněná, aby se lépe zaváděla do mezizubí, pod můstky nebo do okolí implantátů a aparátu rovnátek i retainerů. Většina nití má měkkou rozšířenou střední část umožňující preciznější čištění.

Čištění zubů s rovnátky a implantáty vám mohou usnadnit také ústní sprchy. Ale pozor – ústní sprchu berte jako skvělého pomocníka, který vyčistí velké kusy nečistot, mezizubní kartáček ale nenahradí.

Výhody

  • snadné použití s rovnátky a implantáty
  • šetrná k dásním
  • dobře se drží i zavádí

Nevýhody

  • je dražší než klasická zubní nit v roli

Rada na závěr

Čištění mezizubních prostor není žádná věda a i pomocí malé nitě nebo titěrného kartáčku dokážete dosáhnout obrovského rozdílu: rozdílu mezi zdravou a nemocnou ústní dutinou. Tihle pomocníci vám dokáží ušetřit tisíce korun a tunu nepříjemností v zubařském křesle. A to už za to stojí, co říkáte? 🙂