Vytíženost přepravců může o den zpozdit doručení některých balíčků. Děkujeme za pochopení, tým Nazuby.cz

Vytíženost přepravců může o den zpozdit některé balíčky. Děkujeme za pochopení.

Menu

Jaké vybrat ústní centrum?

Celková péče o ústní dutinu je důležitá, ale někdy může být zdlouhavá. Existuje ale jeden přístroj, který Vám pomůže nejen s čištěním zubů, ale postará se i mezizubní prostory. Tím jsou ústní centra, která jsou praktickou kombinací elektrického kartáčku a ústní sprchy. Jak ale takové centrum vybrat? My Vám poradíme.

Jaké vybrat ústní centrum

Čím začít?

Ať už chcete vyzkoušet něco nového, nebo hledáte něco, co Vám usnadní péči o ústní dutinu, tak ústní centrum určitě splní Vaše požadavky. Nabízí totiž kombinaci elektrického kartáčku a ústní sprchy. Spojíte tak účinné čištění zubů a také čištění mezizubních prostor, které byste neměli vynechávat.

Máte citlivé zuby?

Citlivé zuby - Pokud trpíte problémy spojenými s citlivými zuby, můžete se samozřejmě spolehnout při čištění na elektrický kartáček ústního centra. Pozor si ovšem dávejte na to, o jaký kartáček jde. Upřednostňovat byste měli sonický kartáček, který je šetrnější k zubům i k dásním. Výhodou navíc bude, pokud kartáček má jemný režim a lze k němu přikoupit i jemné hlavice.

Bezproblémové zuby - V případě, že máte zuby bez problémů, netrpíte citlivostí zubů ani krvácením dásní, pak můžete vybrat i ústní centrum, které je opatřeno rotačním elektrickým kartáčkem.

Druhy ústních center

Stolní se sonickým kartáčkem

Vhodné i pro citlivé zuby

Spojení péče sonického kartáčku a dočištění pomocí ústní sprchy Vám pomůže dosáhnout zdravějších zubů i dásní. Sonický kartáček čistí zuby pomocí malých vibračních pohybů a je proto šetrnější k zubům i dásním. Ústní sprchy těchto center se mohou lišit, obvykle u nich ale máte několik možností nastavení intenzity tlaku vody při čištění a také různé kapacity nádržek.

  • Šetrnější čištění kartáčkem, větší kapacita nádržky, různá nastavení intenzity tlaku vody
  • Vyšší pořizovací cena

Stolní s rotačním kartáčkem

Vhodné pro bezproblémový chrup

Rotační a oscilačně-rotační kartáčky používají pro čištění zubů otáčivý pohyb kulaté hlavice, kterým napodobují krouživý čistící pohyb manuálního zubního kartáčku. Stolní ústní sprchy pak poskytují komfort větší nádržky a také více možností nastavení intenzity proudění tekutiny. 

  • Nižší cena, kartáček čistí každý zub jednotlivě, větší kapacita nádržky, více nastavení intenzity tlaku
  • Náročnost na prostor v koupelně

Cestovní se sonickým kartáčkem

Vhodné i pro citlivé zuby, na cestování

Výhody sonického kartáčku jsou stejné jako u stolních sprchy. Čištění s ním je šetrnější a přesto precizní v odstraňování zubního plaku. Kombinace s cestovní ústní sprchou umožňuje vzít na cesty pouze jednu část ústního centra. Sprcha má ale menší nádržku než stolní sprchy. U cestovních sprch též máte méně možnost nastavení tlaku vody. Výhodou je kompaktnost a není zde nutnost, aby byla sprcha připojená do zásuvky během používání.

  • Šetrné čištění kartáčku, kompaktnost obou zařízení
  • Menší nádržka ústní sprchy

Důležité vlastnosti

Počet čistících režimů nebo intenzit

Stejně jako u samostatných kartáčků a ústních sprch si můžete vybrat ústní centrum podle množství a druhů režimů čištění kartáčku a možností nastavení intenzity proudění tekutiny. Nabídka se u jednotlivých modelů liší, ale obvykle platí, že všechny sprchy u ústních center mají dvě a více možností nastavení intezity proudění tekutiny.


autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz