Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu

Bezbolestné opravování zubů a co dalšího se na nás chystá?

  • 27. října 2017

Svět je plný nových technologií, takže dojde i na zuby. Obávaná zubní vrtačka už by mohla z ordinací zmizet a čím dál častěji budou roboti dělat práci za zubního lékaře. Nedokážete si to představit? Tak my vám to přiblížíme.

Bezbolestné opravování zubů a co dalšího se na nás chystá?
Bezbolestné opravování zubů a co dalšího se na nás chystá?

Tato tvrzení vám mohou připadat neuvěřitelná, bláznivá a hlavně neuskutečnitelná. Doba jde ale kupředu a už i v oblasti zubního lékařství dochází k zapojování robotů a nových technologií při odstraňování zubního kazu.

Zubní lékaři zahodí vrtačky

Zubní kaz ročně objeví zubní lékaři u více jak dvou miliard lidí na celém světě. Zubní kaz vzniká v několika fázích. Než se samotný kaz objeví, obvykle dochází k tomu, že ve sklovině ubývá potřebných minerálů, které posilují zubní sklovinu. Když se kaz podchytí v této fázi, je velmi pravděpodobné, že se v budoucnu vyhneme nepříjemnému vrtání

Vědci z Londýna vyvinuli novou metodu, pomocí které se do skloviny dostane potřebný vápník a minerály, které poté zamezí dalšímu rozšíření zubního kazu. Dnešní metody odstraňování zubního kazu jsou pouze kolotočem vrtání a vyplňování zubů, protože žádná zubní výplň nevydrží věčně.

První robot už voperoval implantát

Nahrazování lidí roboty je velkým tématem. V některých oborech to může velmi usnadnit práci při nedostatku kvalifikovaných pracovníků. Tou oblastí je i zubní lékařství. A kde jinde by měl poprvé robot operovat než v Číně. Konkrétně šlo o voperování zubních implantátů. Tento zákrok zvládl robot s jedinou asistencí lidského zubního lékaře, a to při podávání lokální anestezie.

Vývojem robotického zubního lékaře se zabývali vědci čtyři roky, a protože to byla dostatečně dlouhá doba, tak zvládli vývojáři odhalit všechny chyby a robota správně naprogramovat. Ani pacientka a ani dohlížející tým zubních lékařů se tak nemuseli obávat, že by došlo k nějaké chybě

Co dalšího nás ještě čeká?

Za několik desítek let nemusí být neobvyklé, že nás budou operovat roboti, některé postupy se změní a zkušení lékaři budou na zákroky pouze dohlížet a mít na starost pooperační péči. Zkrátka se musíme připravit na to, že vše se mění. A vidina toho, že už nikdy neuslyšíte zvuk zubařské vrtačky? Tak to je jedna z nejlepších zpráv.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz