KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Zubní kartáček - zdroj zdraví nebo nemoci?

Všichni víme, že zubní kartáček je tou nejdůležitější pomůckou při čištění zubů. Je to proto, že mechanické odstranění zubního plaku je základ a nelze ho provádět ničím jiným než zubním kartáčkem. A protože kartáček přichází do kontaktu s bakteriemi v našich ústech, je potřeba se o něj starat.

Opotřebovaný zubní kartáček
Opotřebovaný zubní kartáček

Všichni automaticky po čištění zubů oplachujeme kartáček pod tekoucí vodou, abychom z něj smyli zbytky pasty. Bohužel toto obyčejné opláchnutí vodou nestačí, abyste z kartáčku odstranili plak, který setřel ze zubů. Je potřeba udělat něco víc.

Jak správně čistit zubní kartáček?

Bakterie, které se mohou na kartáčku vytvářet, pokud ho špatně očišťujeme, mohou být pro naší ústní dutinu nebezpečné. Jakým způsobem je z něj můžete odstranit?

Klasické zubní kartáčky i hlavice od elektrických kartáčků můžete účinně čistit ústní vodou. I když se Vám to může zdát podivné, protože ústní voda přece patří do úst. Odstraňuje totiž bakterie nejen z úst, ale působit antisepticky může i na vláknech kartáčku. Použít můžete i klasický Listerin.

Pro některé značky a druhy náhradních hlavic elektrických kartáčků můžete použít moderní zařízení, kterému se říká UV sanitizér. Jedná se o doplněk, do kterého po čištění umístíte náhradní hlavice, zavřete a necháte vlákna hlavic ošetřit UV zářením. Díky tomu by Váš kartáček měl být zbaven až 99 % bakterií, které se na něj nachytají během čištění zubů.

Kdy měnit zubní kartáček?

Údržba kartáčku v čistotě je velmi důležitá. I tak je ale potřeba kartáček pravidelně měnit. Obecně platí, že byste kartáčky měli měnit každé tři měsíce, což platí pro klasické i elektrické kartáčky. Může se ale stát, že kartáček bude potřeba vyměnit dříve.

Taková situace nastává v případě, že Váš kartáček už vykazuje známky opotřebení. To poznáte podle toho, že vlákna se již začínají kroutit, při čištění cítíte, že kartáček nepracuje tak, jak má a čištění Vám tak trvá déle. Často se také stává, že než se naučíme správnou techniku čištění zubů, tak při čištění doslova odrovnáme několik kartáčků. Jejich vlákna jsou pak roztřepená a vybočená do stran. Takový kartáček okamžitě zahoďte, protože s ním opravdu zuby nevyčistíte.

Výměnu kartáčku by také mělo znamenat prodělání jakékoliv infekční nemoci. Bakterie, kterých je během infekční nemoci v ústech mnohem větší množství, se drží ve vláknech kartáčku a je proto potřebné buď kartáček vyměnit, anebo ho alespoň opravdu pečlivě vydezinfikovat.

Pomozte svým zubům ke zdraví

Abyste si kartáček zbytečně předčasně nezničili, je potřeba zvolit vhodnou tvrdost a zejména se naučit správné technice zubů. Pak kartáček tři měsíce vydrží a po čištění ho stačí dezinfikovat ústní vodou. Zubní kartáček je hlavní cestou ke zdravější ústní dutině, tak se o něj podle toho i starejte a s pečlivostí ho také vybírejte.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz