Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak na ztíženou ústní hygienu s rovnátky + VIDEO

Pokud nosíte fixní rovnátka, pravděpodobně jste už zjistili, že čištění zubů je složitější. Navíc byste zuby s rovnátky měli čistit precizněji, protože rovnátka vytvářejí větší prostor pro množení bakterií v ústech a následný vznik zubního kazu. Proto jsou dnes již k dostání speciální pomůcky, které zubní hygienu s rovnátky usnadňují.

Ústní hygiena s rovnátky

Ústní hygiena s rovnátky

Jaký zubní kartáček

 

Pro rychlé vyčištění rovnátek můžete použít ortodontický kartáček (nahoře). Tento typ kartáčků je charakteristický prostřihem prostřední řady vláken, která se tak při čištění méně poškozují. Nicméně čištěním těmito kartáčky nikdy neodstraníte veškerý usazený plak. Proto byste měli dát přednost jednosvazkovému neboli sólo kartáčku (dole). Jednosvazkový kartáček totiž lépe vyčistí menší plošky, které vznikají předělením zubů zámečkem rovnátek. V našem dalším článku se dočtete o jednosvazkovém kartáčku více. 

Mezizubní kartáček

Mezizubní kartáčky umožňují snadné čištění kolem kroužků, kanyl, kliček a transpalatinálních oblouků. Při čištění zubů s rovnátky byste použití mezizubního kartáčku neměli nikdy vynechat. Bez pravidelné hygieny mezizubních prostor totiž nelze zabránit vzniku kazů na mezizubních plochách zubů. A protože při nošení fixních rovnátek nemůžete používat zubní nit, je mezizubní kartáček jedinou cestou. Vhodná velikost mezizubního kartáčku se v průběhu léčby obvykle mění, jako pomocník Vám poslouží článek o výběru správné velikosti mezizubního kartáčku. Výběr z mnoha velikostí mají například značky TePe nebo Curaprox

Long stem kartáčky

Dříve byly k dostání též tzv. "long stem" kartáčky. Jednalo se o speciální typ mezizubních kartáčků s prodlouženým koncem drátku. Díky tomu umožňovaly tyto kartáčky dokonalé vyčištění dalšího problematického prostoru, který se nachází mezi sousedními zámky, drátkem a povrchem zubu. Pro čištění těchto prostor můžete ale místo "long stem" použít některý z mezizubních kartáčků.

Zubní pasty

 

Dnes Vám čištění zubů s rovnátky mohou pomoci i speciální zubní pasty. Ty obsahují dostatečné množství fluoridů, které pomáhají chránit zubní sklovinu. Zároveň tyto zubní pasty pomáhají předcházet usazování zubního plaku a také dlouhodobě osvěžují dech. Nejznámějším zástupcem ortodontických zubních past je GUM Ortho.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz