Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Šok! Češi přestávají mít zubní kazy. Co na to odborníci?

  • 1. dubna 2023

Téměř 98 % Čechů se nepotýká se zubním kazem, citlivými zuby a parodontózou. Takové závěry prezentuje nejnovější výzkum, který vedl Miguel Orto Don Cía, zkušený expert v oboru zubního lékařství.

Miguel Orto Don Cía je zděšen
Miguel Orto Don Cía je zděšen

Z výzkumu vyplývá, že nejrozšířenější zubní onemocnění, jako parodontóza, gingivitida nebo pulpitida jsou na ústupu. Výzkum mimo jiné dokládá, že výskyt zubního kazu se dramaticky snížil o 99,99999 %. Každý Čech má zdravé zuby, zářivý úsměv a je šťastný. 

Zubní kaz ve vážném ohrožení

Fenomén zdravých zubů nicméně znepokojuje celou řadu odborníků. Objevují se i názory, že by se prodeje zubních kartáčků a past měly okamžitě zastavit.  “Situace je opravdu vážná. Ještě před rokem jsme měli plnou ordinaci pacientů, kteří trpěli zubními kazy a ustupujícími dásněmi a nyní přijde zhruba jeden člověk za měsíc a to ani nemá žádné vážnější problémy”, uvádí Emanuel Zoubek, brněnský zubař s dlouholetou praxí.  Lenka Dásňová, dentální hygienistka z pražské kliniky Demental, klesající trend vzniku zubního kazu potvrzuje a navíc dodává, že s Emanuelem Zoubkem založili iniciativu KAZIZUB, která usiluje o záchranu zubního kazu. “S kolegou Zoubkem chceme chránit zubní kaz a krvácející dásně. To by přece nešlo, aby každý Čech měl zdravé zuby a zářivý úsměv, s tím se přece nedá žít. Vždyť zuby jsou pohroma huby.” Jak iniciativa plánuje proti zdravým zubům zakročit, Dásňová nespecifikovala, pouze sdělila, že již “podnikají příslušné kroky”. 

Ostře sledované Nazuby

Kdo za ohrožením zubního kazu může? Podle anonymních zdrojů má iniciativa spadeno na e-shop Nazuby.cz, který už většině Čechů pomáhá se správnou ústní hygienou. Iniciativě se nelíbí, že doporučují jakousi svatou čtveřici ústní hygieny a navíc je doporučuje 98 % zákazníků. Sám spoluzakladatel zmíněného e-shopu Aleš Márovec se vyjádřil následovně: “Žádného KAZIZUBu se nebojíme. I nadále budeme bojovat proti špatným návykům a mýtům. Zdravé zuby jsou u nás na prvním místě a jsme rádi, že Čechům pomáháme k zářivým úsměvům.”  Na Márovcovo vyjádření iniciativa nereagovala. Podle bulvárních zdrojů byl Aleš Márovec spolu se svými kolegy spatřen za okny českobudějovické kanceláře, kde firma sídlí. Údajně se tvářil nadmíru spokojeně a měl plné ruce práce s vymýšlením, jak zubní kaz zničit úplně. Poslední zjištění tedy dokazují, že Nazuby hodlají ve svém boji se zubními kazy pokračovat.


Karin Hambalíková
autor článku

Karin Hambalíková

marketingová specialistka