Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

10 zajímavostí o zubech. Věděli jste, že…?

  • 4. ledna 2024

Zuby jsou fascinující částí lidské anatomie. Dovedou prozradit první poslední o našem životě a doslova nakazit okolí úsměvem. Tady ale zdaleka seznam zajímavostí nekončí – přečtěte si dalších deset, které vás 100% překvapí.

Zubař strůjcem dětských kazů? Budete se divit
Zubař strůjcem dětských kazů? Budete se divit

1. zajímavost: zub jako otisk prstu

Každý z nás má jedinečné zuby, podobně jako otisky prstů. Mají specifický tvar, velikost i barvu, což zároveň umožňuje v kriminalistice identifikovat jedince, pokud je to opravdu nutné.

A jindy zase zuby pomohou odhalit zákeřného pachatele, který nám ukousl kus z čokolády!

2. zajímavost: 8x! O tolikrát se ženy smějí více než muži

O tom, že toho ženy namluví xkrát více než muži, nemusíme diskutovat (ve většině případů totiž musí vše několikrát opakovat). Věděli jste ale, že průměrná žena se směje skoro 8× tolik co muž? Podle studie od Yale Research jsou ženy lépe uzpůsobené k úsměvu a usmívají se přibližně 64× za den.

Schválně, zvládnete vypočítat, kolikrát se za den usměje (váš) muž?

3. zajímavost: 48 vteřin – průměrný čas, který nestačí

Jak dlouho by se správně měly čistit zuby? Určitě jste už zaslechli známý časový limit 2 minut. Kdepak!

Správná odpověď je ta šalamounská: zuby byste měli čistit tak dlouho, dokud nejsou 100% čisté. A k tomu každý potřebuje jinou časomíru.

Podle The Academy of General Dentistry si průměrný člověk čistí zuby jen 45 až 70 sekund denně. To je poměrně málo, co myslíte? I když jsou zuby velmi odolné, nejsou nezničitelné. Aby nám vydržely zdravé až do konce života, musí zářit čistotou.

4. zajímavost: zuby = klíčový ukazatel kvality života

A teď pozor! Věděli jste, že počet vypadaných zubů může být klíčovým ukazatelem kvality života? To odhalil známý výzkum publikovaný v Periodontology 2000. Výzkum poukázal taky na to, že osoby, které ztratily do 65 let pět a více zubů, trpí (s daleko větší pravděpodobností) i dalšími vážnými zdravotními problémy.

Taky máte zbrusu novou chuť opřít se do preventivní péče o chrup? 😊

5. zajímavost: bakterie z toalety na vašem kartáčku

Vědci z University of Colorado Boulder zveřejnili výzkum, ve kterém se zabývali otázkou uzavírání poklopu od toalety při spláchnutí. No a?

Výsledek studie je jednoznačný a šokující – při každém spláchnutí vystřelí aerosol (tisíce mikrokapek) rychlostí 2 metry za sekundu. A za 8 sekund máte tuhle nálož bakterií ve výšce 1,5 metru – ano, tedy až na poličku, kde může stát i váš kelímek se zubním kartáčkem.

Co s tím, říkáte si? Před spláchnutím zavřít poklop toalety, dbát na větrání, dodržovat dostatečnou vzdálenost zubních kartáčků od záchodu a nezapomínat na jejich pravidelnou výměnu.

6. zajímavost: úsměv je nakažlivý

Máte i vy kolem sebe někoho, s kým se nemůžete přestat usmívat?

Stejně jako zívání druhého člověka v nás může vyvolat potřebu zívnout, tak i úsměv se přenáší z člověka na člověka.

Studie American Academy of Cosmetic Dentistry uvádí, že 57 % lidí tvrdí, že úsměv cizího člověka v nich vyvolává touhu usmívat se. A tak můžeme konečně říct, že úsměv je nakažlivý!

7. zajímavost: zubař – vynálezce kazu na špejli

Jestlipak uhodnete, kdo vynalezl stroj na cukrovou vatu? Držte se – v roce 1897 jej dal dohromady americký zubař a vynálezce William Morrison (byť s pomocí cukráře Johna Whartona). Taky koukáte, že na zubní kazy dětí zadělal právě zubní lékař? My se nestačili divit.

Víte, jak se původně nazývala cukrová vata? „Fairy floss” – v překladu „pohádková nit”.

8. zajímavost: polibkem přímo k zubnímu kazu?

Asi tušíte, že zubní kaz je jedním z nejběžnějších onemocnění zubů na světě. Přemýšleli jste ale někdy nad důvodem?

Zubní kaz je totiž infekčním onemocněním – můžeme jej prakticky přenést na kohokoli v blízkém okolí. Ptáte se jak? Polibkem, olíznutím dětské lžičky, dudlíku a tak dále. Jednoduše přesunem tzv. kariogenních bakterií, které se podílejí na vzniku zubního kazu. Jakmile se jednou dostanou do úst, nechce se jim pryč a drží se zuby nehty. Proto je důležitá (hlavně u nastávajících maminek) perfektní ústní hygiena doplněná návštěvou dentální hygienistky.

Polibků se ale vzdávat nemusíme. 😊 Stačí dbát na 100% ústní hygienu.

Kariogenní bakterie – tajemní společníci zubního kazu. K jejich odstranění potřebujete správné zubní pomůcky, které vám doporučí jedině váš zubní lékař nebo dentální hygienistka.

9. zajímavost: 526 zubů v ústech chlapce

Někomu se do úst nevejdou ani osmičky, někomu se vejde celých 526 zubů. Ehm, cože?

Bylo nebylo, v roce 2019 přijali do nemocnice v indickém městě Chennai 7letého chlapce. Stěžoval si na bolesti v dolní čelisti. Na rentgenu našli lékaři vak plný abnormálních zubů – ano, bylo jich 526.

Při operaci se naštěstí všechny zuby lékařům povedlo odstranit, a jak doplnil Dr. Senthinathan, nyní má už „chlapec zdravý počet 21 zubů“.

10. zajímavost: zubní kaz způsobený zubním červem

Starověcí Sumerové věřili tomu, že zubní kaz způsobuje červ usídlený v zubu. Inu, 1800 před Kristem neměli moderní znalosti z oblasti zubního zdraví jako máme dnes.

Červa se snažili rituálně zaříkávat, nosili dary svému nejvyššímu bohu a obkládali zub přírodními analgetikami.

Na to se dá říci jedno – zlaté moderní zubní lékařství, včetně široké škály preventivních zubních pomůcek.


Tak co říkáte, dostáli jsme svému slibu, anebo pro vás našich 10 zajímavostí moc překvapivých nebylo? Ať tak, či onak, doufáme, že jsme si společně připomněli, jak moc důležité je starat se o krásu a zdraví zubů. Věřte, že když nepodceníte správnou ústní hygienu, zuby vám to oplatí.


Klára Lípová, DiS.
autorka textu

Klára Lípová, DiS.

redakce Nazuby.cz

MDDr. Lenka Gregora
garantka článku

MDDr. Lenka Gregora

zubní lékařka,

ordinace Gregora