Fungujeme bez omezení – sklad i expedice běží na plné obrátky. Jak nakupovat během karantény?

Fungujeme bez omezení – sklad i expedice běží na plné obrátky. Jak nakupovat během karantény?

Vše o zubních nitích

Mysleli jste si, že existuje pouze jeden typ zubní nitě a je tak vlastně jedno, kterou budete používat? V tom případě si přečtěte náš článek, ve kterém se dozvíte, že existuje víc než jedna nit a taky to, pro koho je vlastně používání zubní nitě vhodné.

Že je odstraňování plaku z mezizubních prostor důležitým krokem pro zdravější zuby, je jasné. Pokud ale máte velmi úzké mezizubní prostory, do kterých nedostanete ani ten nejužší mezizubní kartáček, pak Vaším zachráncem bude právě zubní nit. I když mezizubní kartáček je samozřejmě nejúčinnější zbraní při boji s mezizubním plakem, ale lepší používat pro úzké prostory alespoň nit, než nic.

Nejčastěji se používání dentální niti místo mezizubního kartáčku, doporučuje osobám s ortoanomáliemi (křivými zuby). Právě u takových zubů je největší problém dostat se do mezizubního prostoru pomocí kartáčku, který se nikdy nesmí zavádět velkou silou. A přesně pro tyto případy je tu několik druhů zubní nitě. Pojďme se na ně podívat.

Druhy dentálních nití:

  1. Voskovaná - lehce potažená voskem, aby bylo snazší ji lépe zavést do mezizubního prostoru, vhodná pro začátečníky.
  2. Nevoskovaná - pro ty z Vás, kteří již se zubní nití umí pracovat, odstraňuje zubní plak lépe než voskovaná nit.
  3. Fluoridovaná - pomáhá posilovat sklovinu v oblasti mezizubního prostoru.
  4. S mentolem - pro osvěžení dechu uvolňuje při použití mentolové aroma.
  5. Speciální zubní nitě - superflossy a flosspiky, více o nich najdete níže.

Některé zubní nitě kombinují více vlastností dohromady - můžete tedy mít nit, která je voskovaná a zároveň s mentolem, nebo voskovaná s fluoridy a mentolem apod.

Z hlediska materiálů rozlišujeme dentální nitě na:

  • Přírodní
  • Polyamidové
  • Nylonové
  • Teflonové
  • S různou povrchovou úpravou

Jak si zubní nit vybrat?

Pokud ještě nemáte žádnou zkušenost se zubní nití, doporučujeme alespoň na začátku používat nit voskovanou. Po čase je ale důležité přejít na nit nevoskovanou, která lépe odstraní nečistoty z mezizubního prostoru. Pro manipulaci s nevoskovanou zubní nití je ale potřeba být v používání zubní nitě alespoň trochu zručný. 

Speciální typy zubních nití - superfloss a flosspik

Specifické situace a problémy se zuby potřebují speciální řešení. A proto jsou tu ještě dva další druhy zubních nití.

Na superflossy se spoléhejte v případě, že máte některý typ fixních zubních náhrad, můstky nebo korunky. Superfloss je typ zubní nitě, která má zpevněné konce, které usnadní zavádění nitě do mezizubního prostoru, a prostřední část je tvořená hrubším flaušem. I z prostorů mezi můstky a dalšími náhradami je potřebné odstraňovat zubní plak, abyste předešli zánětům dásní a prodloužili životnost náhrady. Vlastnosti superfloss nitě oceníte i pokud nosíte fixní rovnátka pro čištění okolo zámečků rovnátek. Pomocí superflossů můžete čistit prostory kolem implantátů, čímž prodloužíte jejich životnost.

Druhým speciálním typem jsou flosspiky. Tento nástroj se velice snadno používá, neboť zubní nit je u flosspiku připevněná mezi dvěma plastovými konci. Odpadá Vám tedy práce s namotáváním nitě na prsty. Zároveň je flosspik řešením na cesty nebo přes den, kdy nechcete u sebe nosit zubní nit a přesto po jídle odstraňovat zubní plak z mezizubí.

Nezapomínejte na mezizubní prostory

Pokud tedy máte natolik úzké mezizubní prostory, že nemůžete používat mezizubní kartáček, pak si vyberte jeden z několika druhů zubní nitě a nepodceňujte čištění mezizubních prostor. Vaše zuby tak budou zdravější a nebudou mít sklon k parodontóze.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz