KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Vše o zubních nitích

Snad nejstarší metodou čištění mezizubních prostor je používání zubní nitě. Nikdo si nikdy nelámal hlavu s jejím výběrem. Věděli jste ale, že je několik druhů zubních nití? Každá je dokonce jinak efektivní při čištění. A to už je celkem důležitý parametr.

Zubní nit
Zubní nit

Odstraňování plaku z mezizubních prostor je druhým nejdůležitějším krokem správné ústní hygieny. Do velmi úzkých mezizubních prostor mnoho z vás nedostane ani nejmenší mezizubní kartáček. A přesně pro vás je ideální řešením používání zubní nitě. Nejčastěji se používání dentální niti, doporučuje osobám s ortoanomáliemi (křivými zuby). Právě u takových zubů je největší problém dostat se do mezizubního prostoru pomocí kartáčku, který se nikdy nesmí zavádět velkou silou. 

Druhy zubních nití:

  1. Voskovaná – lehce potažená voskem, aby bylo snazší ji lépe zavést do mezizubního prostoru, vhodná pro začátečníky.
  2. Nevoskovaná – pro ty, kteří již se zubní nití umí pracovat, odstraňuje zubní plak lépe než voskovaná nit.
  3. Fluoridovaná – pomáhá posilovat sklovinu v oblasti mezizubního prostoru.
  4. S mentolem – pro osvěžení dechu uvolňuje při použití mentolové aroma.
  5. Speciální zubní nitě – superflossy a flosspicky, více o nich najdete níže.

Některé zubní nitě kombinují více vlastností dohromady – můžete tedy mít nit, která je voskovaná a zároveň s mentolem, nebo voskovaná s fluoridy a mentolem apod.

K výrobě zubních nití se používají různé materiály. Výrobci ovšem obvykle neuvádějí, z jakého materiálu je vyrobená právě ta jejich. Narazit můžete na nitě přírodní, polyamidové, nylonové nebo teflonové. 

Jak si zubní nit vybrat?

Pokud ještě nemáte žádnou zkušenost se zubní nití, doporučujeme alespoň na začátku používat nit voskovanou. Po čase je ale důležité přejít na nit nevoskovanou, která lépe odstraní nečistoty z mezizubního prostoru. Pro manipulaci s nevoskovanou zubní nití je potřeba být v používání zubní nitě zručný, protože do mezizubního prostoru nejde zavést tak snadno.

Speciální typy zubních nití - superfloss a flosspick

Specifické situace a problémy se zuby potřebují speciální řešení. A proto jsou tu ještě dva další druhy zubních nití.

Superfloss pomůže s čištěním můstků, korunek nebo implantátů. Jedná se o typ zubní nitě se zpevněnými konci, které usnadní zavádění nitě do mezizubního prostoru. Střed nitě je tvořen hrubším flaušem, který odstraní plak. I z prostorů mezi můstky a dalšími náhradami je potřebné odstraňovat zubní plak, abyste předešli zánětům dásní a prodloužili životnost náhrady. Vlastnosti superfloss oceníte i pokud nosíte fixní rovnátka. Vhodná je pro čištění okolo zámečků rovnátek.

Druhým speciálním typem jsou flosspicky. Tento nástroj se velice snadno používá, neboť zubní nit je u flosspicku připevněná mezi dvěma plastovými konci. Odpadá Vám tedy práce s namotáváním nitě na prsty. Zároveň je flosspick řešením na cesty nebo přes den, kdy nechcete u sebe nosit zubní nit, a přesto po jídle odstraňovat zubní plak z mezizubí.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz