Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Pomůcky na čištění mezizubních prostor + VIDEO

Pokud se chcete vyvarovat vrtání zubů u zubaře, odstraňujte pravidelně zubní plak i z těžko dostupných míst. Mezi ta patří mezizubní prostory, kam se kartáčkem při běžném čištění nedostanete. Čím můžete mezizubní prostory čistit?

Pomůcky na čištění mezizubních prostor

Pomůcky na čištění mezizubních prostor

Čím začít

I když by mělo být automatické čistit si mezizubní prostory, ne vždy to tak je. Dnes je ale mnoho možností, jak plak z mezizubí odstranit a snadno se tak dá najít řešení pro křivé zuby, malé mezery mezi zuby, ale také můstky nebo korunky. 

Jak velké máte mezizubní prostory?

Velmi úzké - I když se může zdát, že u rovných zubů nebo naopak křivých, kde jsou velmi úzké mezizubní prostory, nelze mezizubí čistit, tak opak je pravdou. Vyčistit lze všechny mezizubní prostory. U velmi úzkých je dobré používat zubní nit, zpočátku voskovanou, abyste se ji naučili používat, poté lze přejít na účinnější nevoskované zubní nitě. Řešením jsou také flosspicky, což jsou párátka se zubní nití a používají se jednorázově.

Běžné - Pokud máte běžné mezizubní prostory a nevyskytují se ve Vašem chrupu překřížené zuby, pak byste měli být schopní čistit mezizubní pomocí mezizubních kartáčků. Stačí si pouze vybrat vhodnou velikost.

Velké, mezikorunkové - U velkým mezer mezi zuby se může zdát, že není potřeba čistit mezizubní prostory. Kvůli dásním je ale dobře čistit i větší mezizubní prostory. Pro ty existují mezizubní kartáčky s větším průměrem drátku i štětin. Specifické jsou také mezery mezi zuby s korunkami. Tam se nejčastěji používají speciální silnější zubní nitě superfloss.

Druhy mezizubních pomůcek

Zubní nit

Pro velmi úzké mezizubní prostory a překřížené zuby

Zubní nitě jsou jedním z nejrozšířenějších typů pomůcek na čištění mezizubních prostor. Existuje několik druhů, ale základní rozlišení je na voskované a nevoskované. Voskované nitě jsou ideální pro začátečníky, protože se lépe zavádějí do mezizubního prostoru. K používání nevoskovaných nití již je potřeba určitá zručnost.

  • Nízká cena, pro velmi úzké mezizubní prostory, snadné použití
  • Nevyčistí tak precizně jako mezizubní kartáček
Zubní nitě

Mezizubní kartáček

Pro běžné mezizubní prostory

Mezizubní kartáček je nejúčinnější pomůckou při mechanickém odstranění plaku z mezizubního prostoru. Většina mezizubních kartáčků má drátek potažený plastem, aby nedocházel k podráždění dásně v mezizubí. K dostání jsou dva druhy kartáčků, s klasickými malými rukojeťmi a kartáčky, které mají rukojeť prodlouženou pro lepší čištění zadních zubů. 

  • Velký výběr velikostí, různé tvary rukojetí, precizní čištění mezizubí
  • Výměna kartáčku každý týden
Mezizubní kartáčky

Flosspic

Pro okamžité odstranění zubního plaku kdekoliv

Zbytky jídla během dne lze odstraňovat klasickými párátky. Ty ale nejsou zcela dobrým řešením. Flosspic je speciální párátko, které je vybaveno nataženou zubní nití, se kterou se spolehlivě dostanete do mezizubního prostoru. Dentálními hygienistkami může být také doporučován pro čištění velmi úzkých mezizubních prostor.

  • Pro okamžité odstranění zubního plaku, i pro velmi úzké prostory
  • Méně precizní výsledky než s mezizubním kartáčkem
Flosspic

Superfloss

Pro čištění můstků a korunek

Čištění zubních můstků nebo korunek může být náročné. Speciální zubní nit superfloss má silnější flaušové vlákno a na obou koncích je zpevněná, aby se lépe zaváděla do mezizubního prostoru. Používá se pohodlně i v okolí zubních implantátů.

  • Šetrná k dásním, snadné použití
  • Vhodné jen pro specifické problém
Superfloss

Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz