KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Zubní péče 2022: na co vám pojišťovna (ne)přispěje

  • 25. ledna 2022

Zubní péče, oprava zubů nebo náhrady nejsou levnou záležitostí. Neseme ale dobré zprávy – v roce 2022 se dočkáme většího finančního příspěvku od pojišťoven a kvalitnějších materiálů. Do některých zubních ordinací se tak podíváme s menším strachem, alespoň co se naší peněženky týče. Jinak to bude i s nárokem na bezplatnou preventivní prohlídku. Čtěte, jaké změny na poli zubní péče přicházejí.

Zubní péče 2022
Zubní péče 2022

K zubaři jednou nebo dvakrát za rok?

Kolikrát za rok se můžete vypravit k zubaři, aniž byste platili? Není to tak jednoduché. Nárok na dvě bezplatné prohlídky stále máte, ale zároveň vám tu druhou zubař nemusí umožnit. Druhá prohlídka ročně je ze strany pojišťoven doporučována pouze při dlouhodobých potížích. A tady je zakopaný pes. Někteří zubaři tak přistoupili k tomu, že druhou prohlídku umožní pouze těm, kteří mají vyšší kazivost zubů, problémy s dásněmi, apod. Jiní zubaři se zase dušují, že nárok na druhou prohlídku pacientům určitě upírat nebudou. Záležet tedy bude na výkladu zubařů.

Tak jako tak, pokud přijdete na prohlídku podruhé za rok a zubař po vás bude chtít peníze, nic mu neplaťte. Zubař po vás nesmí chtít žádnou platbu za druhou prohlídku, protože ji má proplacenou z pojišťovny v rámci nové tzv. agregované platby.1

Vyšší příspěvky na korunky a náhrady

A teď dobrá zpráva pro všechny, kterým vlastní zub chybí. Nově budou pojišťovny přispívat na kvalitnější a odolnější materiály, a zároveň přestanou podporovat čepové korunky a částečně snímatelné náhrady s drátěnými prvky.

Těšit se můžete například na:

  • úhradu estetické plášťové korunky z kompozitního plastu zhruba 2 tisíce korun - stačit by mělo prakticky na úhradu celé korunky
  • příspěvek 2 500 korun na lepší částečně snímatelnou náhradu, nebo 4 500 korun na lepší celkovou náhradu2

U náhrad z lepších materiálů obecně samozřejmě platí, že zbytek si musíte doplatit sami, v závislosti na vybraném materiálu. Dosud však pojišťovna přispívala pouze na náhrady z základních materiálů a ty lepší si pacienti museli celé hradit sami.

Víc peněz na děti

Máte děti? Nově budou pojišťovny přispívat více úhrad u dětí a mladých do 18 let, hurá! Dětem například uhradí plnou cenu člena můstku nebo estetické plášťové i keramické korunky (v případě keramiky za vybraných podmínek, jako je vrozené onemocnění zubů). Více peněz pojišťovny přispějí na dětská rovnátka, ale pouze v případě těžkých vad chrupu, jako je rozštěp rtu, nebo vrozené celkové vady, a to až do 22 let.3

Změny, které chtěli samotní lékaři

Jak sami vidíte, čekají nás pozitivní změny. Nicméně většiny z nás se to nijak zvlášť nedotkne, protože základní zákroky budou stát stejně (nebo bohužel více s ohledem na dobu) a navýšení příspěvků pojišťoven na můstky, korunky, nebo náhrady většina z nás nepocítí. 


Zdroje:

1https://www.vitalia.cz/clanky/cast-pacientu-prijde-o-druhou-preventivni-prohlidku-u-zubare/ 
https://www.vitalia.cz/clanky/pojistovny-zacnou-od-ledna-prispivat-na-kvalitnejsi-zubni-korunky-a-nahrady/
https://www.vitalia.cz/clanky/cena-rovnatek-leden-2022-lide-nad-22-let-prijdou-o-prispevek-pojistovny/


Karin Hambalíková
autor článku

Karin Hambalíková

marketingová specialistka