Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

2 000+ lidí přikoupilo

2 000+ lidí přikoupilo

GC Tooth Mousse Jahoda 35 ml

Cena: 425

Ukázat

Krásně bílý úsměv? S bělením zubů žádný problém

  • 12. února 2011

Používali jste bělicí zubní pasty, ale pořád jsou Vaše zuby nepříjemně zabarvené? Pak navštivte zubního lékaře nebo dentální hygienistku. Ti Vám totiž s tímto problémem mohou snadno a relativně rychle pomoci. Jaké jsou možnosti bělení zubů, se dočtete v našem článku.

Bělení zubů
Bělení zubů

Rozhodování, jestli si necháte vybělit zuby, není snadné. Často máme obavy z nevratného poškození zubů, citlivosti anebo opětovného zabarvení zubů. Právě z těchto důvodů je důležité absolvovat profesionální bělení zubů pod dohledem zubního lékaře či dentální hygienistky. Podstoupit můžete bělení zubů přímo v ordinaci anebo si bělit zuby doma. Jaký je mezi těmito dvěma metodami rozdíl?

Okamžitý výsledek s ordinačním bělením zubů

Už samotné označení napovídá, že tento postup bělení zubů probíhá přímo v ordinaci a provádí ho zubní lékař nebo dentální hygienistka. Hlavní úlohu hraje bělicí gel s vysokým obsahem peroxidu vodíku.

A jak to probíhá? Nejprve je potřeba odstranit zevní pigmentace zubů. K tomu se používá depurační pasta a přístrojový kartáček. Aby nedošlo k poškození dásní během bělení, tak se pokrývají ochranným gelem nebo speciální gumovou blánou. Bělicí gel se pak nanáší na plochy zubů, které jsou vidět při úsměvu. Pro urychlení procesu bělení může zubař nebo dentální hygienistka použít bělicí lampu.

Důležité je 24 hodin po ordinačním bělení držet tzv. bílou dietu. To znamená, že byste neměli konzumovat potraviny nebo nápoje, které způsobují zabarvení skloviny. Jeden den to tak budete muset vydržet bez kávy, čaje, červeného vína, červené řepy, borůvek, kari koření atp. Pokud ordinační bělení podstupujete, je dobré se těmto „barevným“ potravinám vyhýbat co nejvíce, aby efekt vybělení vydržel co nejdéle.

Šetrnější varianta – bělení zubů doma

Pokud máte strach z citlivosti zubů, zuby se Vám více kazí nebo chcete i trochu ušetřit, pak je pro Vás ideální metoda bělení zubů doma. To se provádí pomocí látky karbamid peroxidu o koncentraci 10%. Ten se dávkuje do silikonových násad, které Vám zhotoví laboratoř přímo podle Vašich otisků zubů.

Jasné tedy je, že musíte navštívit Vašeho zubního lékaře nebo dentální hygienistku. Ti Vám udělají otisk chrupu a odešlou je do laboratoře. Výsledkem práce laboratoře jsou pak silikonové nosiče, které budou sedět přesně na Vaše zuby. To je důležité zejména proto, aby nedocházelo k vytékání bělicího gelu z násady a následnému podráždění dásní.

Nosiče s bělicím gelem se nechávají v ústech několik hodin, nejlepší dobou je noc, kdy člověk méně sliní. Proces nočního bělení se pak opakuje po dobu 5-14 dnů podle doporučení Vašeho zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Během procesu bělení a po něm je stejně, jako v případě ordinačního bělení, držet bílou dietu a používat zubní pastu na citlivé zuby.

Jak pečovat o zuby po bělení?

Abyste si co nejdéle udrželi bělejší odstín zubů, je potřeba používat bělicí zubní pasty , které Vám pomohou zuby kvalitně vyčistit a odstranit skvrny, které se na zubech během dne usazují. Pokud budou Vaše zuby po bělení citlivější, můžete jednou týdně používat speciální gely nebo pasty na snížení citlivosti zubů, např. GC Tooth Mousse nebo Elmex gelée.

Nebojte se bělení a začněte se usmívat

Pokud chcete mít bělejší zuby, obraťte se na Vašeho zubního lékaře nebo dentální hygienistku, kteří znají Vaše zuby a zodpovědně Vám doporučí nejlepší metodu bělení, která pro Vás bude ideální. A neexperimentujte s domácím bělením. Sice je to levnější, ale může nenávratně poškodit Vaše zuby.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz