Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Zářivý úsměv díky bělicím pastám

Mnozí z vás chtějí mít bělejší zuby, a proto jste taky vyzkoušeli bělicí pastu. Nedostavil se výsledek? Může to být i tím, že Vaše pasta neobsahovala žádnou účinnou složku. Které to jsou a které pasty nesou oprávněně označení Whitening? Tak čtěte dál.

Bělicí zubní pasty
Bělicí zubní pasty

Čím začít?

S výběrem bělicí zubní pasty se setkala velká spousta lidí, která touží po zářivém úsměvu. Většina bělicích zubních past se dá používat každý den, a to i v kombinaci s elektrickými kartáčky na zuby. Vybírat přesný druh můžete podle stavu zabarvení zubů a také podle toho, jestli máte citlivé zuby nebo jiné problémy se zuby.

Úroveň zabarvení zubů

Mírné - Pokud máte zuby pouze mírně zabarvené a bojuje s každodenními skvrnami od kávy nebo čaje, pak si můžete vybírat ze všech druhů bělicích zubních past, které Vám pomohou s odstraněním mírného povrchového zabarvení. 

Střední - Střední nebo také běžné zabarvení se objevuje u největšího množství osob. Něco s tím můžete dělat, pokud vyberete bělicí zubní pastu s peroxidy, které se běžně používají při bělení zubů.

Výraznější - Žlutý nebo hnědý odstín zubů asi trápí nejvíc, nicméně boj s takovým výrazným zabarvením může být složitější. Bělicí zubní pasty budou v tomto případě fungovat pouze v případě, že jde o povrchové zabarvení. Pokud ovšem půjde o zabarvení vnitřní, pak pravděpodobně pouhá bělicí zubní pasta nezabere a budete nuceni nejprve přistoupit k vybělení zubů a poté používat bělicí zubní pastu pouze pro udržení vyběleného odstínu zubů.

Druhy účinných složek bělicích zubních past

Peroxidy

Pro výraznější zabarvení zubů

Pokud zubní pasta obsahuje peroxidy, tak jsou označené buď jako peroxid vodíku (koncentrace kolem 0,1%) nebo carbamid peroxid (v koncentracích až 0,3%). Účinek peroxidů spočívá v uvolnění aktivního kyslíku, který poté působí na povrchu skloviny. Například Yotuel All In One pasty, které obsahují carbamid perodix a neobsahují pěnidla SLS.

  • Využívá složek, které se používají pro bělení zubů, nízká abrazivita
  • Vyšší cena

Abraziva

Pro výraznější zabarvení, nevhodné pro citlivé zuby

Abraziva obsahují téměř všechny zubní pasty. Tato složka pasty bohužel zuby nevybělí, ale pouze odstraní povrchové pigmentace, protože abraziva v podstatě pouze obrušují sklovinu. Hodnota abrazivity zubní pasty se značí zkratkou RDA. Pokud tato hodnota není na zubní pastě uvedena, pak má daná zubní pasta abrazivitu 70 RDA. Pokud máte citlivé zuby, pak byste si měli na hodnotu abrazivity dávat pozor, protože Vašim zubům může spíše uškodit. Volte tedy pasty s nižší abrazivitou.

  • Spolehlivě odstraní i výraznější povrchové skvrny
  • Nevhodné pro citlivé zuby

Enzymy

Pro mírné zabarvení

Další složkou, která může pomoci vybělit Vaše zuby, jsou enzymy. Ty jsou dnes v zubních pastách čím dál oblíbenější. Jedná se o takové složky jako je papain nebo bromelain, které pronikají do struktury skloviny a odstraňují zabarvení. Pokud tedy hledáte něco šetrnějšího, pak si jistě vyberte nějakou bělicí zubní pastu s enzymy – například Yotuel nebo Himalaya.

  • Šetrná práce s povrchovým zabarvením
  • Odstraní pouze mírné zabarvení

Mikroperličky

Pro mírné zabarvení zubů

Poslední variantou aktivní složky v bělicí zubní pastě mohou být mikroperličky, které lépe pomáhají odstraňovat povrchové pigmentace ze zubů. Ty obsahují například pasty GUM Original White.

  • Šetrné k zubní sklovině
  • Méně výrazné výsledky

Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz