Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jaké jsou druhy zubních výplní? + VIDEO

Téměř každý se někdy setkal se zubní vrtačkou a nepříjemným vrtáním zubního kazu. I kvůli tomu se čím dál víc mluví o zubních výplních, zda je lepší amalgám nebo naopak bílá kompozitní výplň. My jsme pro vás porovnali plusy a mínusy obou druhů, abyste věděli, kterou si příště vybrat podle vašich preferencí.

Druhy zubních výplní

Druhy zubních výplní

Když vám zubní lékař řekne, že se vám chystá vrtat zub, už byste měli začít přemýšlet o tom, kterou výplň si do zubu necháte dát. Na výběr máte ze dvou druhů amalgámových výplní a bílé kompozitní výplně.

Dobře známý amalgám

I když to ví málokdo, tak existují dva druhy amalgámu – nedozovaný a dozovaný. Rozdíl mezi nimi je snadný. Nedozovaný amalgám je známá výplň hrazená pojišťovnou, dozovaný amalgám hrazený není. Obecně panuje povědomí, že amalgámové výplně jsou levné a pro zubního lékaře snadno zhotovitelné. Není to ale tak úplně pravda. Správná amalgámová plomba je poměrně pracná, ale za to vydrží mnoho let, pokud se o ni člověk dobře stará. Může se totiž stát, že se kousek amalgámu odštípne, do tohoto otevřeného místa se dostane plak a zub se pod plombou zkazí. Toto se ovšem může stát u každé výplně. 

Tmavá, amalgámová výplň má své klady – je levnější, lze ji aplikovat i pod dáseň a má baktericidní účinky. Naopak mezi zápory patří, že dvě hodiny po jejím zhotovení se na zub nesmí kousat a že na ploškách zubů nevypadá tmavá výplň zcela esteticky. Navíc v některých místech může dokonce prosvítat.

Neviditelná varianta – bílá kompozitní výplň

Čím dál častěji se teď můžete setkat s bílými výplněmi. Ty jsou jednoznačně lepší z estetického hlediska, často totiž nejsou na zubu ani vidět. Zároveň lze ihned po jejich zhotovení na zub normálně kousat a lze jimi dostavit i větší část zubu bez toho, aby to na zubu bylo vidět. Nevýhodou ale je, že jsou dražší a že je nelze zhotovit v místě, kde je větší vlhkost, to znamená pod dásní. Pokud si necháváte do zubů dávat bílé kompozitní výplně, také myslete na to, že pokud se rozhodnete podstoupit bělení zubů, tak výplň se nevybělí. V takovém případě si budete muset nechat výplně vyměnit.

Záleží na vás, čemu dáte přednost

Amalgámová i bílá kompozitní výplň mají své plusy a mínusy. Amalgámové plomby jsou výhodné pro osoby, které potřebují výplň aplikovat blízko v oblasti dásně nebo až pod ní. Naopak bílé kompozitní výplně ocení lidé, kteří nechtějí, aby jejich výplně nebyly vidět ani při širokém úsměvu. Záleží tedy zcela na vás, kterou výplň si zvolíte.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz

MDDr. Kristýna Karmazínová
garant článku

MDDr. Kristýna Karmazínová

zubní lékařka,

Zdravotnické zařízení Vlašim