Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Prořezávání zoubků: když víte jak na to, vyhnete se půlce trápení

Křik, zoufalství, probdělé noci? Gratulujeme, právě asi vítáte první mléčný zoubek. Pojďte si s námi usnadnit příchod těch dalších. Poradíme, jak tlumit nepříjemnou bolest, jak vybrat první kartáček a pastu – ale i kdy se nejpozději zbavit dudlíku.

Ztraceni v široké nabídce? Vybírejte s námi jednoduše
Ztraceni v široké nabídce? Vybírejte s námi jednoduše

Když rostou první zoubky: příznaky a jak to poznat

Mléčné zoubky se vyvíjí a rostou v čelisti. Prořezávání začíná už kolem prvního půl roku dítěte – nejčastěji vykouknou dolní řezáky (jedničky), a hned v závěsu ty horní. Je normální, že se zoubky u batolete prořezávají dříve i později – pokud jste ale nervózní, nebojte se poradit se se zubařem.

A jak dlouho se prořezávají první zoubky? Všech 20 zubů by to mělo stihnout asi do 3 let. Vypadávat začnou mezi 5. a 6. rokem dítěte.

Každé dítě snáší prořezávání zubů jinak, příznaky toho vašeho si časem nakoukáte.

Nejčastěji se ale setkáte s dítětem, které:

  • je podrážděné, mrzuté, unavené
  • vyžaduje více vaší pozornosti
  • odmítá jídlo (anebo se ho naopak dožaduje víc)
  • má oteklé a zarudlé dásně, pod kterými mohou prosvítat bílé zoubky
  • může mít průjem
  • může mít zvýšenou teplotu (do 39 °C, horečka zpravidla s růstem zoubků nesouvisí)
  • hůř spí, hlavně v noci

Úplně první zuby u kojenců se v některých případech obejdou bez potíží. O to víc pak rodiče překvapí komplikace při růstu stoliček – ten obecně trvá déle a bývá bolestivější.

 

Jak můžete dítěti ulevit od bolesti?

  1. Tlumení bolesti
    Nechcete hned sahat po lécích? Vyzkoušejte speciální oleje a gely na dásně, které některým dětem uleví od bolesti. Alternativou mohou být také homeopatika.
  2. Masáž dásní
    Možná vašemu dítku pomůže mírná masáž tzv. prsťáčkem – jedná se o silikonový zubní kartáček (nazývaný i jako první kartáček pro miminko). Masírování bolavých dásní dětem uleví, ne všechny jej ale snesou.
  3. Kousátka a chlad
    Bolavé dásně nutí děti vyhledávat vhodné (i nevhodné) předměty na okusování. To je vaše perfektní šance dásně ochladit, a tím ulevit od bolesti. Vyzkoušejte babské rady na růst zoubků – třeba dítěti nabídnout zamrzlé ovocné pyré nebo studenou mrkev z lednice (u té dávejte pozor, aby dítě kus neukouslo a nevdechlo ji).

    Bezpečnou alternativou jsou speciální gelová kousátka, jejichž gelová část krásně prochladne po pár minutách v lednici.
    Některé zdroje také doporučují chladivé obklady na tváře, nicméně málo které dítě je vydrží delší dobu. Za zkoušku ale nic nedáte.

  4. Léky
    Pokud dítě nesnáší bolest dobře, sahají rodiče po přípravcích tlumících bolest (analgetika s účinnými látkami jako paracetamol a ibuprofen). Než se bolest zoubků naučíte poznat najisto, nepodceňte příznaky, jakými jsou třeba zvýšená teplota anebo průjem. Ty mohou signalizovat onemocnění dítěte, často například tzv. sedmou nemoc.
  5. Plnící dudlík s ovocem
    Do speciálního dudlíku vložce mražené ovocné pyré nebo třeba jen vychlazený kousek ovoce (případně mateřské/umělé mražené mléko). Děti baví ochutnávat a vyhnete se riziku dušení – z dudlíku se nic nedostane ven.

Dudlík – ano, nebo ne?

Nechceme dudlík vnucovat, ani zakazovat. Pojďme si raději shrnout fakta:

  • dudlíky ovlivňují růst čelistí a postavení zubů, proto je dobré dětem dávat adekvátní velikost dudlíku
  • pro snazší odnaučení rodiče často volí cestu postupného odebírání (jen na spánky, jen na noční spaní atp.)
  • doporučuje se dítěti dudlík zabavit do dvou let – záleží ale i na frekvenci používání
  • za opravdu nejzazší termín se považují 4. narozeniny dítěte, dudlík by mohl negativně ovlivnit skus (utváření kostní struktury horní a dolní čelisti)
  • příliš brzké odebrání dudlíku někdy vede ke žmoulání deky, plyšáků nebo palců (což se zpravidla odnaučuje ještě hůř)

Jaké triky na odebrání dudlíku se osvědčují nejčastěji? „Darovat“ (zvířátkům, mladším dětem, Mikulášovi atp.) – nebo odstřihnout špičku dudlíku, čímž ratolestem dudání znepříjemníte.

Jak čistit první zoubky – a čím přesně?

Řeklo by se, že pro ten jeden, dva, tři zuby je celkem jedno, jaký zubní kartáček nebo pastu koupíte. Ale opak je pravdou – a věřte, že tentokrát se nejedná o takové to „přílišné řešení“ ale o důležitou péči o první zoubky.

Jak vypadá správný kartáček na první zoubky?

  • má velké množství jemných vláken
  • vlákna jsou rovně střižená
  • malým dětem vybírejte širší rukojeť
  • čím menší dítě, tím menší hlava kartáčku

Dětský zubní kartáček měňte pravidelně, ideálně jednou za dva měsíce. Nezapomeňte jej taky vyměnit po každé infekční nemoci (kašel, rýma, viróza, nachlazení, angína), zabráníte jejímu návratu. To platí jak u dětských, tak vašich zubních kartáčků.

Jakmile děti trochu povyrostou a čištění zoubků vezmou do vlastních rukou, doporučujeme je nechat. Ale na kontrolu a dočištění dbejte vy – aspoň do 8 let je třeba výkon dětí kontrolovat.

Pro malé děti se nám nejvíce osvědčily kartáčky se širokou rukojetí – takový vyrábí například Jordan. U divočejších dětí oceníte ochranný kroužek, který brání zarazit si kartáček až do krku. Větší děti nadchnete pohádkovými motivy – od tří let můžete zkusit taky elektrický kartáček.

Jak vybrat zubní pastu pro nejmenší?

  • množství fluoridů/případně, zda je pasta neobsahuje
  • u prvních past vás může zajímat, zda má/nemá sladkou chuť

Malé děti většinu pasty spolykají. Zvažte začít čistit zoubky úplně bez pasty – anebo jí jen lehce kartáček „ušpinit“.

Rádi byste pro děti zubní pastu bez fluoridů? V takovém případě se zkuste poradit s odborníky. Ti často doporučují vyzkoušet pastu obsahující hydroxyapatit (minerál, který se nachází v kostech a zubech) anebo vápník.

Pokud se fluoridům nechcete vyhýbat, stačí kontrolovat jejich množství. První dětská zubní pasta by měla obsahovat maximálně 500 ppm (údaj najdete na obalu). Větší množství fluoridů zatěžuje po spolykání zažívání dětí a navíc by se na zubech mohly vytvořit bílé flíčky, kterých je nezbavíte (tzv. fluoróza).

U starších dětí se fluoridů už nemusíte tolik bát – posilují totiž zubní sklovinu, což oceníte, když dětem začnou růst stálé zuby. Pro děti od 4 do 6 let je adekvátní množství 500–1 000 ppm, pro děti od 7 let se držte mezi 1 000–1 450 ppm. A nezapomeňte, stačí množství zubní pasty o velikosti hrášku.

Nejkupovanější zubní pasta u nás v Nazuby je duopack od Elmexu a v těsném závěsu za ním zubní gel od Weledy. Pomyslné třetí místo zabrala jahodová pasta Biorepair. 

A ještě něco?

Jakmile se uzavřou mezizubní prostory mezi „pětkou a šestkou“, sáhněte s dětmi po mezizubním kartáčku. Mezizubní kaz trápí opravdu většinu dětí – začne bolet později, hůř se odhaluje. A vyhnete se mu jedině skvělým čištěním. Náš druhý tip je jednosvazkový kartáček, kterým dětem nejlépe pomůžete s čištěním stoliček, potažmo třenových zubů.

 

Když je čištění zoubků boj

Kouzelnou radu, jak vyčistit zuby vzdorujícímu dítěti, bohužel nemáme. Za základní pravidlo považujeme začít s čištěním zubů opravdu od toho prvního prořezaného. Dítě si postupně na celý proces zvyká.

Myslete ale hlavně na to, že dítě rádo napodobuje. Zkuste z ústní hygieny udělat zábavu i pro sebe a věnovat se jí naplno. Mrkněte třeba, jak začít s mezizubním čištěním (a vyhnout se tak drtivé většině potíží se zuby).

Rodiče si při potížích s čištěním zubů pochvalují polohu vleže – dítě leží na vás, vy klečíte a můžete jej díky tomu trochu přidržet, zároveň zuby vyčistíte efektivně a rychle. Na stoličky vemte na pomoc jednosvazkový kartáček, nebudete litovat. Některým dětem vyhovuje přidat básničky, písničky, říkanky, přesýpací hodiny – nebojte se zkoušet, čištění zubů musí být trochu legrace.

Vždycky samozřejmě záleží na stylu výchovy, který vyznáváte. Byť to ne každý rodič schvaluje, nám se osvědčilo děti lehce uplatit (barevný kartáček, příjemná zubní pasta, elektrický kartáček). U nejmenších se vyplatilo nechat dítě „čistit“ si zuby kdykoliv a kdekoliv přes den – tímto způsobem si samo zvyk oblíbilo.

Zdraví zoubků má rodič 100% ve svých rukách. Jak s tím naložíte vy?

Jak poznám, že se prořezává zub?

Každé dítě prožívá růst zoubků odlišně. Možná si ale všimnete, že dítě více sliní, strká si častěji prsty (a další předměty) do pusy a má oteklé, zarudlé dásně.

Děti mohou být také plačtivé, unavené, mrzuté – jednoduše prožívají nepříjemnou bolest. Občas doprovází růst zoubků zvýšená teplota, průjem a (noční) nespavost.

Jak dlouho se prořezává jeden zub?

Dny – až týdny (s pauzami).

Někdy zpozorujete, že dítěti otekly dásně (případně si společně prožijete celou škálu dalších, výš zmíněných příznaků) – ale ani po pár dnech nebude zub venku. Takový postupný růst je úplně normální, byť uznáváme, že pro všechny strany nepříjemný.

Jak si poradit s nechutenstvím dítěte během růstu zoubků?

Najdou se děti, které odmítají jídlo, což je kvůli bolesti dásní pochopitelné. V nejhorších dnech doporučujeme nabízet spíš chladná jídla a také jídla, která není třeba moc kousat a žvýkat – jogurty, mléčné a další kaše, ovocná nebo zeleninová pyré, polévky.

Pokud by vás stresoval nedostatečný příjem živin, můžete vařit slané přílohy ve výživném vývaru.

Od kdy mohu dítěti pořídit elektrický kartáček?

Elektrický kartáček můžete dětem pořídit už ve 3 letech – tak to uvádějí výrobci. Zubní lékař pravděpodobně dodá, že záleží na zdatnosti dítěte. Stejně jako u čištění obyčejným kartáčkem kontrolujte a pomáhejte s čištěním zoubků. Takhle malé děti si nikdy zuby nevyčistí dokonale.

Velkou výhodou elektrických kartáčků je nadchnutí dítěte pro ústní hygienu. Některé kartáčky připojíte na veselé mobilní aplikace, jiné zase seženete s oblíbenými dětskými motivy.

Na jaké (ne)vhodné látky ve složení zubních past mám dát pozor?

  • Titanium Dioxide – barvivo, které není vhodné pro děti.
  • Olaflur – látka podobná fluoridům, která není vhodná pro malé děti (u větších dětí záleží na jejím množství v zubní pastě).
  • Cocamidopropyl Betaine – pěnidlo, které stejně jako pěnidla SLS a SCS dráždí citlivá dětská ústa.
  • Methylparaben – jako ostatní parabeny může způsobovat alergie.
  • Xylitol, sacharin – sladidla, která mohou mít ve větším množství projímavé a případně jiné vedlejší účinky.
  • Sloučeniny PEG a PPG – chemické sloučeniny, které se vyrábí z karcinogenního ethylenoxidu.

Nazuby tip: Vyfiltrujte si v našem vyhledávání produkty podle látek, které by vaše vaše ideální pasta ne/měla obsahovat. Filtry najdete na levé straně. https://www.nazuby.cz/zubni-pasty-od-prvniho-zubu?pnt=2

Jak vyčistit zuby vzdorujícímu dítěti?

Kouzelnou radu bohužel nemáme. Za základní pravidlo považujeme začít s čištěním zubů opravdu od toho prvního prořezaného. Dítě si postupně na celý proces zvyká.

Rodiče si pochvalují polohu vkleče, přičemž dítě leží na nich a mohou ho trochu přidržet, zároveň zuby vyčistí efektivně a rychle.

Vždycky samozřejmě záleží na stylu výchovy, který vyznáváte. Byť to ne každý rodič schvaluje, nám se osvědčilo děti lehce uplatit (barevný kartáček, příjemná zubní pasta, elektrický kartáček). U nejmenších se vyplatilo nechat dítě čistit si zuby kdykoliv a kdekoliv přes den – tímto způsobem si samo zvyk oblíbilo.

 

Pojďme si to shrnout

  • bolest zoubků můžete utlumit různými metodami – záleží, která zabere právě na vaši ratolest
  • dudlík dítěti odeberte nejlépe do 2 let
  • kartáček pořizujte s malou hlavičkou, hustými a měkkými rovně střiženými vlákny – a změňte jej po nemoci nebo po zhruba 2 měsících
  • zubní pastu pro děti pod 4 roky vybírejte s maximálním množstvím 500 ppm fluoridů, anebo raději bez nich
 

Hana Všetečková
autorka článku

Hana Všetečková

redakce Nazuby.cz

Kateřina Clara Baxová, DiS.
garant článku

Kateřina Clara Baxová, DiS.

dentální hygienistka,

Zubní centrum Roudenská