Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Neuralgie

Rozlišujeme:

  • Primární neuralgie trojklaného (trigeminus) nervu, důvod vzniku je nejasný, nejčastěji postihuje starší pacienty (60 let a více), u mladých lidí se vyskytuje velmi vzácně, častěji u žen. Bolest je náhlá, prudká, vystřelující a trvá poměrně krátce (několik vteřin až minut). Neuralgie je většinou jednostranná, mezi jednotlivými záchvaty jsou různě dlouhé období bez bolesti. Jemné podněty, jako je mluvení, polykání, kýchání, vyvolávají bolest. Záchvaty bývají doprovázeny motorickými příznaky. Bolesti často vyzařují do určitého zubu a někdy může dojít k bezdůvodné extrakci zdravého zubu.
  • Sekundární neuralgie trojklaného (trigeminus) nervu, příčina bolesti je známá, dochází k dráždění nervu patologickým procesem např. zánětlivým onemocněním zubu nebo čelistního kloubu. Záchvaty bolesti nejsou odděleny časovými úseky bez bolesti jako u primární neuralgie. Po odstranění příčiny bolest většinou vymizí.
  • Primární neuralgie jazylkohltanového (glossopharyngeus) nervu, příčina bolesti není jasná, většinou postihuje pacienty středního a staršího věku. Projevuje se silnými, palčivými nebo řezavými bolestmi vycházejícími jakoby z krční mandle, zadní stěny hltanu či kořene jazyka a často bolest vystřeluje do ucha. Začíná náhle, trvá velice krátce 20-30 vteřin. Primární neuralgii jazylkohltanového nervu spouští nejčastěji spouští pití horkých či studených nápojů.
  • Sekundární neuralgie jazylkohltanového (glossopharyngeus) nervu  bolesti jsou vyvolány patologickými procesy v oblasti nosohltanu či hltanu.

Zdroj: DOSTÁLOVÁ, Taťjana. Fixní a snímatelná protetika. 1. vydání, Praha: Grada 2004. .Počet stran 220. ISBN 80-247-0655-5.

S pojmem souvisí: