Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Snazší cesta k novým zubům

  • 11. listopadu 2019

Dělali vám někdy otisky zubů? Kvůli rovnátkům, bělení zubů nebo výrobě korunky? Tak těm už v některých ordinacích odzvonilo. Zuby totiž dneska mohou lékaři naskenovat.

Vyšetření u zubního lékaře
Vyšetření u zubního lékaře

Jestli jste někdy museli absolvovat otiskování zubů, tak si to pamatujete. Obrovská otiskovací lžíce. Hmota divné chuti, která na zážitku rozhodně nepřidá. Kromě těchto nepříjemností se s otisky i hůř pracuje zubním technikům. Nejsou vždy tak detailní, jak je potřeba. Může se tak stát, že vyrobená korunka nesedí úplně dobře. Štěstí je, že i do zubních ordinací se dostávají nové technologie. Těmi jsou skenery.

Jak to funguje?

Podobně jako běžný kancelářský skener. Jenom samozřejmě zmenšený tak, aby se vešel do úst. Většina zubních skenerů je podobná rukojetím ústních sprch. Zubní lékař zapne skener, kterým přesnými pohyby přejíždí zuby a prakticky okamžitě vidí 3D obrázek vašich zubů v počítači. Něco se nepovede? Nevadí. Část obrázku lze umazat a jenom vybranou část znovu naskenovat. Ta se doplní přesně na místo, kam patří.

Když přijde čas na výrobu korunky, zubní lékař zbrousí zub, na který má korunka přijít. Udělá sken chrupu a ten prakticky okamžitě může odeslat do laboratoře. Technici poté v počítači namodelují zub tak, aby seděl do vašeho chrupu a nechají ho vyhotovit. Díky přesnosti obrázku chrupu jsou přesné i vyrobené náhrady.

Vstříc krásnějším zubům

Skenování zubů má několik výhod. Oproti otiskům je to určitě příjemnější. Minimálně osobám se zvýšeným dávivým reflexem. Zároveň má zubní lékař přesný pohled na chrup okamžitě. V případě otisků se otisk plní sádrou a vyrábí se tak model vašeho chrupu. Až poté se dochází k modelování výrobě náhrady. Jenže tato modelace je limitovaná tím, že zubní technik musí analyzovat i způsob, kterým koušete. Při skenování ale zubař odešle obrázek do laboratoře klidně hned po vašem odchodu z ordinace a technici mohou začít pracovat na zpracování náhrady. Zároveň počítač pomůže s respektováním skusu a dalších důležitých faktorů. Vy se tak nové korunky nebo můstku dočkáte rychleji než dřív.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz