Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Kariéra kartáčku: tři měsíce někdy stačí

Vám po třech měsících končí zkušební lhůta, zubnímu kartáčku celá kariéra. Proč je jeho pracovní nasazení o tolik nižší a proč byste jej neměli nutit přesluhovat?

Opotřebovaný vs. nový kartáček
Opotřebovaný vs. nový kartáček

Zubní kartáčky jsou na tříměsíční používání jednoduše stavěné. Po čtvrt roce dochází k opotřebení v podobě polámaných a roztřepených štětinek – a kartáček v takovém stavu vám může narušit kondici skloviny, dásní nebo zubních krčků. Druhým důvodem pro krátkou kariéru zubních kartáčků je hromadění škodlivých bakterií na štětinkách. Životnost kartáčků ovlivňuje také technika čištění zubů – při nesprávném používání si poničíte štětinky dokonce ještě před koncem zkušebky.

Tip: Proud tekoucí vody smyje z kartáčku pouze zbytky zubní pasty. Hromadění bakterií do jisté míry můžete eliminovat lepším čištěním štětinek. Stačí si dát na poličku do koupelny malý kalíšek s ústní vodou, do kterého kartáček po čištění namočíte.

Tříměsíční lhůty se můžete držet takřka ve všech případech. Přesto existují výjimečné situace, ve kterých je záhodno přistoupit k výměně kartáčku o trochu dříve:

  • Prodělali jste infekční onemocnění. Množství bakterií zachytávajících se na štětinkách kartáčku se během infekční nemoci násobí. Výměna kartáčku vás proto může zachránit od zbytečné recidivy.
  • Kartáček má od pohledu to nejlepší za sebou. Polámané a zohýbané štětinky po pár týdnech užívání? I to se může stát – třeba jste zrovna netrefili kvalitní značku nebo zvolili nevhodnou tvrdost kartáčku.
  • Bojujete s technikou čištění zubů. Při nácviku vhodné techniky čištění zubů se leckomu povede odrovnat byť vhodně zvolený a kvalitní zubní kartáček o pár týdnů dříve. Podívejte se, jestli máte správnou techniku čištění.

Ve všech případech myslete na to, že pouze čistý kartáček bez ohnutých a polámaných štětinek je opravdu funkční. Nový dobrý kartáček stojí pár korun, což je investice, která se vám mnohonásobně vrátí v podobě zdravých zubů.

Abychom to shrnuli: každý další týden přesluhování vašeho zubního kartáčku snižuje účinnost čištění zubů, opotřebované štětinky ohrožují citlivé dásně a navíc se na kartáčku hromadí nebezpečné bakterie. Přitom jej stačí vyměnit zhruba čtyřikrát do roka – a to přece pro zdraví vašich zubů není tak moc, že ne?


redakce Nazuby
autor článku

redakce Nazuby

České Budějovice