Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Největší mýty o čištění zubů

  • 27. června 2017

Kvůli tomu, abychom si ušetřili práci při čištění zubů, jsme ochotní udělat téměř cokoliv. Některé rady nebo tipy jsou ale pouhými pověrami, a pokud se jimi budete řídit, tak zuby zdravé a čisté opravdu mít nebudete. A které to jsou? To se dočtete dál.

Největší mýty o čištění zubů
Největší mýty o čištění zubů

Většina z nás chce mít zdravé zuby a přitom nestrávit každý večer v koupelně 20 minut precizním čištěním. Na internetu najdete spoustu „babských rad“, jak se o své zuby starat a jak se vyhnout zubním kazům. Pravda je ale taková, že nemůžete věřit úplně všemu.

Když nebudu jíst sladké, nebudu mít kazy

Protože zubní kazy způsobují nejen cukry, ale také třeba kyseliny obsažené v citrusech, tak vynechání sladkého nepomůže. Navíc pokud si nebudete pravidelně čistit zuby, tak se zubním kazům stejně nevyhnete.

Koupím si tvrdý kartáček a on ten plak dolů půjde

To se velmi pletete. Možná, že tvrdým kartáčkem dostanete ze zubů plak, ale snadno si s ním poškodíte zubní sklovinu. A zeslabení zubní skloviny může způsobovat zvýšenou citlivost zubů, a to je opravdu nepříjemný problém. Spoléhejte se tedy spíše na měkké kartáčky, na které netlačte, aby byl efekt čištění správný.

Dokud má mléčné zuby, tak to čištění není tak důležité

Je sice pravda, že mléčné zuby ještě vypadají, to ovšem neznamená, že jejich čištění není potřeba se věnovat. Mléčné zuby se často kazí, je proto potřeba je čistit pečlivě a vždy je po čištění dětmi ještě přečistit. Kromě jiného totiž dítě naučíte správným návykům a zvykne si, že čištění zubů se nikdy nevynechává.

Zkažené zuby jsem zdědil, nic s tím nenadělám

Dědičnost zubů bohužel není možná. Jediné, co jste mohli podědit, jsou špatné návyky ústní hygieny. To se ale ovšem dá napravit i v dospělosti, když se naučíte správnou techniku čištění a budete používat pravidelně mezizubní kartáček. Starých kazů se sice nezbavíte, ale účinně budete bránit vzniku nových kazů.

Když si vykloktám ústní vodu, zbavím se plaku

Usazeného zubního plaku se zbavíte pouze mechanickým čištěním, tedy čištěním zubním a mezizubním kartáčkem. Ústní voda pouze osvěží váš dech a přispěje k tomu, aby zabránila usazování nového plaku.

Nechám si dát implantáty a budu to mít snazší

Jeden z velmi častých omylů. Za prvé vlastní zuby jsou vlastní zuby a nic je dobře nenahradí. Za druhé péče o implantáty je složitější, než se může zdát. Pokud se totiž o implantáty nebudete správně starat, hrozí jejich vyloučení a o své nové krásné zuby přijdete.

Za moje zkažené zuby může těhotenství

Tato výmluva je u maminek poměrně častá, nicméně ne zcela odůvodněná. Je pravda, že na začátku těhotenství, kdy dochází k častému zvracení, může být náchylnost zubů k zubnímu kazu větší.  A následné hormonální změny mohou způsob otoky dásní. Oba problémy ale vyřeší pravidelné správné čištění zubů.

Čistit zuby si nemusím, stačí si dát jablko

Asi nejznámější mýtus, který panuje. Dávejte si na to ale pozor, jablko obsahuje cukry i ovocné kyseliny stejně jako jiné potraviny, a tak i stejným dílem přispívá ke vzniku zubního kazu.

Nevsázejte se na babské rady

Spoléhejte se při čištění zubů na rady vašeho zubního lékaře a ne na rady ostatních. Bez správného čištění vaše zuby zdravé bohužel nebudou. A nezapomínejte učit správné ústní hygieně i vaše děti. Ony vám za svoje zdravé zuby jednou poděkují.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz