KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jídelníček nejen pro štíhlou linii

  • 16. října 2017

Poslední dobou čím dál více lidí přemýšlí nad tím, co jí. Obvyklou motivací je to, že se snažíte myslet na svoji postavu, ale také zdraví. Ke zdraví ale patří i Vaše zuby, na které je potřeba myslet vždy, když něco jíte. Existují totiž potraviny, které Vašim zubům mohou uškodit a jsou i potraviny, které jim mohou prospívat. Které to jsou?

Jídelníček nejen pro štíhlou linii
Jídelníček nejen pro štíhlou linii

Koukat na složení potravin, vybrat si něco, co Vás zasytí a zároveň to bude zdravé, není úplně snadné. Zkoumat u toho i to, jestli je daná potravina prospěšná pro Vaše zuby, může situaci ještě zkomplikovat. Proto jsme pro Vás vybrali potraviny, které jsou prospěšné pro Vaši postavu a ani neuškodí Vašim zubům.

Vápník prospívá

Pro posílení zubů je důležitý vápník. Vysoké množství ho najdete v jogurtech nebo sýrech. Žvýkání tvrdých sýrů zvyšuje produkci slin, které snižují míru usazování zubního plaku. Naproti tomu jogurty obsahují kromě vápníku ještě probiotika, která jsou prospěšná pro Váš trávicí systém. V tuto chvíli máme ovšem na mysli jogurty klasické bílé bez přidaného cukru, nikoliv jogurty ochucené.

Vitamín B a více slin díky zelenině

Hodně vitamínu, minerálů a zároveň málo kalorií obsahuje listová zelenina. Pod tímto pojmem máme na mysli zejména kapustu nebo špenát. Obsah kyseliny listové v nich a vitamínu B přispívá ke zdraví Vašich dásní. Do jídelníčku je můžete zařadit snadno v podobně dnes velmi oblíbeného zeleného smoothie.

Jak jsme již zmínili, sliny pomáhají předcházet usazování zubního plaku. K jejich tvorbě může přispět i tvrdá kořenová zelenina jako mrkev nebo celer. Sáhnout můžete i po tvrdším ovoci, mezi které patří například jablka a hrušky. U ovoce si akorát dávejte pozor na denní dobu, kdy jej konzumujete. Protože obsahuje poměrně vysoké množství cukru, doporučujeme jíst ovoce zejména ráno nebo dopoledne. A kvůli obsahu ovocných kyselin je ještě potřeba myslet na to, že po jejich konzumaci byste se měli vypláchnout ústa alespoň čistou pitnou vodou.

Oříšky – zasytí a obsahují bílkoviny

Obsahují prospěšné oleje, dokáží zasytit a ještě jsou obecně považované za zdravou potravinu – to jsou oříšky. Na Vaše zuby budou mít nejlepší vliv mandle, které obsahují bílkoviny a také důležitý vápník a naopak mají velmi nízké množství cukru.

Mějte štíhlou postavu i zdravé zuby

Zaměřit se nejen na zdraví těla, hezkou postavu a i zdraví zubů není vůbec snadné. Pro zdraví zubů je potřeba zařadit do jídelníčku více potravin z našeho seznamu a zároveň nezapomínat na pravidelnou a precizní zubní hygienu, která je pro zdravé zuby to nejdůležitější.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz