Recepty na domácí bělení zubů aneb jak si zničit zuby snadno a rychle
Všichni chceme mít zuby bílé jako padlý sníh, jak to ale udělat a nezruinovat domácí rozpočet? A jde to vůbec? Receptů na domácí bělení zubů koluje spousta a díky moderní době není problém je najít i na internetu. Jsou ale bezpečné?
V první řadě je třeba si uvědomit, že pomocí receptů na vybělení zubů doma nedosáhnete zesvětlení barvy zubu, ale odstraníte pouze povrchové zabarvení. To naše zuby získávají díky pití kávy, čaje, červeného vína anebo kouření. Pokud se ale rozhodnete spolehnout se na některou ze známých babských rad, měli byste také počítat s tím, že to může mít neblahý účinek na zdraví Vašich zubů.
Společně se podíváme na nejznámější domácí recepty na vybělení zubů a jak si díky nim můžete poškodit zuby.
Bělící bomba - citronová šťáva se sodou
Snad nejznámější rada na to, jak si vybělit zuby doma. Na popularitě získala zejména kvůli dostupnosti, snadné přípravě a údajným viditelným výsledkům již po několika použitích.
Vytvořit z jedlé sody a citronové šťávy hustou směs není nic těžkého. Metoda působení je jasná – abrazivní látka (jedlá soda) a kyselina (citronová šťáva) společně naleptají a „odřou“ pigmentace ze zubů.
Někde se sice dočtete, že tahle metoda je zcela bezpečná, jinde naopak, že časté a dlouhodobé používání této metody může vést k poškození zubů. Podle zubařů Vám může ale nevratně zuby poškodit i jedno jediné použití. Při čištění zubů jedlou sodou je člověk zpočátku spokojený, protože pigmenty skutečně mizí, bohužel se ve vzniklých rýhách opět rychle ukládají a tak je člověk nucen proces opakovat. Častým používáním si ale způsobíte zvýšenou citlivost zubů a pravděpodobně i jejich optické žloutnutí způsobené tenčením skloviny a prosvítáním žluté zuboviny.
Jahody se solí, ne se šlehačkou
Tento recept na „přírodní vybělení zubů“ je o něco méně známý. Možná tomu tak je kvůli jeho chuti. Není ovšem o moc šetrnější než první recept. Jahody totiž stejně jako všechno ovoce obsahují ovocné kyseliny a sůl je pak zástupce abrazivní složky.
Postup přípravy i použití je obdobný, z rozmačkaných jahod a soli vytvoříme kaši, kterou vyčistíme zuby, popř. necháme před čištěním několik minut působit.
Účinky na sklovinu jsou obdobné jako u předchozího receptu, nicméně tato varianta je o něco méně agresivní. Kyseliny obsažené v jahodách totiž nejsou tak silné a sůl je měkčí než soda. Nicméně i tak nenávratně poškozuje sklovinu.
Čištění popelem
Recept na pastu z vody či tuku a popelu znali už staří Egypťané, kteří tuto pastu používali pro běžné použití. Dnes je tento recept spíš záležitostí minulosti, přesto se ale se i dnes najdou jeho zastánci.
Postup je prostý, trochu jemného popelu se smíchá s vodou nebo obyčejnou zubní pastou a zuby se směsí vyčistí. Zubní lékaři samozřejmě tento recept nedoporučují stejně jako ty předchozí, protože může zuby nenávratně poničit.
Populární kokosový olej
Kokosový olej se stal populární až během posledních několika let. Má obsahovat enzymy, které dokáží zastavit růst streptokoků a má pomáhat i v boji proti kvasinkám. Streptokoky můžete redukovat i pomocí obyčejného čištění zubů s běžnou pastou, stejně tak obyčejné čištění působí i na kvasinky. Nicméně ani streptokok ani kvasinky nezpůsobují zabarvení zubů.
Recept je tedy nejšetrnější, ale díky tomu i nejméně účinný. Neobsahuje žádná abraziva ani kyseliny, ale tuk zuby vybělit opravdu nemůže.
Vyzkoušejte raději něco jiného
Odstranit povrchové zabarvení ze zubů není vždy snadné, ale kvůli tomu ještě není potřeba ničit si zuby. Proto raději sáhnete po některém z bělících produktů ověřených značek Opalescence, Swissdent nebo Yotuel. Výsledky sice neuvidíte hned, ale použití těchto produktů je bezpečné pro Vaši sklovinu.
Pokud je zabarvení Vašich zubů výraznější, doporučujeme obrátit se na dentální hygienistku nebo zubního lékaře. Ti Vám mohou zuby zesvětlit přímo v ordinaci anebo vytvořit individuální násady na bělení zubů doma. Dosažený odstín pak pouze udržujete pomocí bělících zubních past.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz