Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu

Vyčistit zuby za 6 sekund? S nejnovějším kartáčkem je to údajně možné!

  • 10. ledna 2014

Vyčistit zuby za 6 sekund? Ne, to není sci-fi, ale díky novince na trhu zubních kartáčků je to dle firmy Blizzident nová realita? Nevěříte? Čtěte dál!

Blizzident vyvíjí nový kartáček
Blizzident vyvíjí nový kartáček

Právě na trochu lenivější nebo časově extrémně vytížené pacienty se zaměřila španělská firma Blizzident a pomocí technologie využívající 3D tisk vyrobila zubní kartáček, který dokáže vyčistit všechny zuby najednou.

V čem je ten fígl?

Blizzident, jak se nejen firma ale i zubní kartáček nazývá, je vyroben každému zákazníkovi namíru. Nejdříve jsou pomocí speciálního sceneru nascenovány obě pacientovi čelisti do počítače, v něm se poté pomocí speciálního programu navrhne optimální tvar zubního kartáčku. Blizzident by měl respektovat tvary čelistí i případné ortodontické anomálie zákazníka. Na 3D tiskárně se pak takto navržený kartáček vytiskne a osadí štětinami.

Blizzident vypadá jako dvě spojené otiskovací lžíce se štětinami vevnitř. Otiskovací lžíce nejspíš někteří z Vás znají, zubní lékaři je používají pro zhotovení otisků zubů. Překrývají tedy oba zubní oblouky.

Jak se používá

Použití kartáčku Blizzident je poměrně jednoduché. Člověk ho vloží do ústí a dělá nejrůznější pohyby dolní čelistí. Hýbe jí nahoru a dolu, ze strany na stranu a dopředu a dozadu. Při těchto pohybech otírá zuby o vevnitř připevněné štětiny a zuby se tak čistí. Díky tomu, že se všechny zuby čistí najednou, má čištění zabrat jen zmíněných 6 sekund.

Kolik to stojí

Asi Vás napadá, že kartáček vyrobený namíru 3D tiskárnou asi nebude levná záležitost a máte pravdu. Na internetových stránkách BBC se hovoří o ceně 299eur, tedy cca 7660Kč. Výrobce uvádí, že první kartáček má vydržet rok a další kartáčky by pak měly být levnější. Starší kus by mělo být dokonce možné opravit za částku o něco málo nižší než je 100eur.

Může to fungovat?

A jaký je názor odborníka? Kartáček Blizzident bych zařadila spíš mezi zajímavosti, řešení na cesty nebo pro hendikepované pacienty než mezi plnohodnotné pomůcky ústní hygieny pro běžného pacienta.

Ač je kartáček vyroben na míru, nevěřím tomu, že dokáže plnohodnotně vyčistit ústa. Vždyť s obyčejným zubním kartáčkem, který se dá přikládat pod různými úhly a lze se jím zaměřit na konkrétí místa, si spousta lidí neumí vyčistit zuby dokonale.

Jsem i skeptická k avizované životnosti zubního kartáčku, protože měkké štětiny se i při šetrném zacházení po cca 3měsících ničí a zhoršuje se jejich čistící schopnost. A jako poslední, nedokážu si představit jak se z takového zubního kartáčku vymývá zubním kartáčkem. Myslím, že její vymývání zabere tolik času, kolik se uspoří na samotném čištění zubů. 


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz