KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Začněte s mezizubní péčí už dnes: pomůžeme vám!

Začněte s mezizubní péčí už dnes: pomůžeme vám!

Mezizubní kartáčky a zubní nitě by měly být každodenní součástí našich životů stejně jako klasické kartáčky. Že už je používáte? Skvěle! Pokud ne, ničeho se nebojte. My v Nazuby dobře víme, že začátky jsou vždycky nejtěžší, a připravili jsme pro vás průvodce prvními krůčky světem mezizubní péče.

Mezizubní péče? Proč a jak na ni

Věděli jste, že klasickým zubním kartáčkem si vyčistíte nanejvýš 70 % zubů? Zbylých 30 % představuje prostor mezi zuby, a pokud chcete mít v puse jako v pokojíčku, neměli byste v takových místech nechat ani smítko.

Možná nevíte, kde začít. Jak vybrat mezizubní kartáček? Nebo snad zubní nit? Jak se o ně starat? Proč mi krvácejí dásně? Otázek je na začátku vždycky spousta a my jsme tu od toho, abychom vám na ně pomohli najít odpovědi.

Proč se starat o mezizubní prostory?

Už jsme si řekli, že běžný (manuální i elektrický) zubní kartáček stačí na vyčištění zhruba 70 % zubů, ale co ten zbytek? Jeho čistotu obstarají pomůcky mezizubní péče. Pokud si zuby čistíte jen klasickým zubním kartáčkem, na hůře dostupných místech zůstává zubní plak, v němž si tak rády lebedí patogenní bakterie. Zanedbaná ústní hygiena může vést k zápachu z úst, zánětu dásní (gingivititě), vzniku zubního kamene, mezizubních kazů nebo dokonce paradentóze (parodontitidě).

Nic není ztraceno, pokud si začnete alespoň jednou za den čistit všech 100 % zubů, povoláte do služby mezizubní kartáčky a dentální nitě. Precizní mezizubní péče osvěží váš dech a zajistí, aby váš úsměv vydržel roky.

Objednali jste se na dentální hygienu, ale čekací lhůty jsou dlouhé a vy toužíte vyzkoušet mezizubní kartáčky hned teď? Kupte si balení obsahující všechny velikosti mezizubních kartáčků, vyhraďte si čas a zkoušejte, jaká velikost je ta pravá. Jak ji poznáte? Mezizubní kartáček půjde zavést do mezizubí trochu ztuha, ale zároveň nebudete mít pocit, že vám dráždí dáseň a příliš drhne.

Jak vybrat mezizubní kartáček?

Dentální nit nebo kartáček zavádějící se mezi zuby přece není žádná raketová věda, říkáte si. Vybrat správný mezizubní kartáček ale na začátku není úplně jednoduché a nejlépe uděláte, když se s výběrem obrátíte na stomatologa nebo dentální hygienistku. Mezizubní prostory by se totiž měly změřit, a jednotlivé kartáčky vybrat na základě těchto rozměrů.

Při laickém výběru máme často tendenci zvolit cestu nejmenšího odporu, což v případě mezizubních prostor většinou znamená příliš malou velikost kartáčku a nedokonalé vyčištění.

Krvácení dásní a další začátečnické nesnáze

Je běžné, že během prvních dnů čištění mezizubním kartáčkem dochází k mírnému krvácení dásní. Tento stav může trvat jeden až dva týdny. Pokud krvácení přetrvává déle, může být na vině špatná velikost kartáčku, ale třeba i neodstraněný zubní kámen. Proto se nevyplatí krev v umyvadle ignorovat a měli byste se obrátit na svého stomatologa nebo zubní hygienistku.

Většina začátečníků na poli mezizubní péče bojuje se zaváděním kartáčků mezi zuby. Někdy je problém najít ten správný úhel, nejčastěji v okolí křivých zubů a vzadu v ústech v prostorách mezi stoličkami. Někomu pomůže delší rukojeť, někomu kovový držák mezizubních kartáčků a někdy stačí prostě jen přijít na ten správný „grif“.

Při hledání správného úhlu k zavedení kartáčků pomohou silikonová dentální párátka. Sice nenahradí mezizubní kartáček, ale jsou flexibilní a díky tomu vás snadno naučí zavádět kartáčky do mezizubí. Balení obsahují hodně kusů, ale nezoufejte, až zjistíte, jak se nejlépe dostat kartáčkem mezi všechny zuby, hravě je využijete během dne místo klasických dřevěných párátek.

Kvůli snadnému zavádění se často doporučuje voskovaná dentální nit. Je sice tenčí a voskovaný povrch usnadňuje pohyb mezi zuby, ale také často řeže a to může spoustu lidí odradit. Pro první pokusy s nití proto zvolte raději expandující nit, která je sice o něco tlustší, ale o to bezpečnější.

Lucie Zídková, DiS.
DentalCare, České Budějovice

Co s místy, kam se kartáček nevejde?

Může se stát, že vaše mezizubní prostory nebo překřížené zuby neumožňují použití mezizubních kartáčků. Ani tehdy byste ale neměli na mezizubní péči rezignovat. Naopak! Existuje spousta řešení.

Tím nejznámějším je zubní nit (mezizubní, dentální nit). O tom, jak vybrat tu nejlepší, jsme psali tady. Paleta zubních nití je totiž opravdu široká. Jako začátečník můžete zvolit voskovanou dentální nit, která se lépe zavádí, můžete si vybrat nit s mentolovou příchutí nebo třeba nit schopnou zvětšit svůj objem při kontaktu se slinami.

Pro čištění zubů s rovnátky, korunkami, retainery nebo můstky vám nejlépe poslouží speciální zubní nit, tzv. superfloss. Neprodává se v roli, ale nastříhaná na kousky. Na obou koncích ústřižku je zpevněná, aby se lépe zaváděla, a má měkkou rozšířenou střední část umožňující preciznější čištění.

Pro okamžitou péči během dne můžete použít tzv. flosspick neboli flosser (dentální párátko s nití). Jedná se o jednorázový držáček s připevněným kouskem zubní nitě. Odvede stejnou práci jako zubní nit, a to bez potřeby dvou dokonale čistých rukou. Dostane se do opravdu úzkých prostor a díky jednoduchosti použití se hodí i pro děti, kterým mezizubní péči zpříjemní držáčky dětských flosspicků ve tvaru oblíbených zvířátek.

Užitečnými a sympatickými pomocníky v péči o špatně přístupná místa jsou ústní sprchy. Dokážou masírovat dásně, zlepšit jejich prokrvení i vypláchnout velké kusy nečistot. Mezizubní kartáček ale rozhodně nenahradí. Nepoužívejte je proto jako náhradu mezizubních kartáčků, ale jako jejich doplněk.

Lucie Zídková, DiS.
DentalCare, České Budějovice

Jak se starat o mezizubní kartáček?

Životnost mezizubního kartáčku se většinou pohybuje mezi jedním až dvěma týdny. Záleží na četnosti používání a údržbě. Opotřebovaný mezizubní kartáček nejenže špatně čistí, ale může také dráždit dásně a poškozovat ústní tkáně.

Aby vám mezizubní kartáčky sloužily co nejlépe:

  • Kontrolujte stav vláken a kartáčky s opotřebovanými, ohnutými nebo roztřepenými vlákny bez milosti vyměňte.
  • Pokud je pro vás kontrola stavu vláken obtížná, stanovte si den v týdnu, kdy budete kartáčky obměňovat.
  • Po každém použití kartáčky důkladně opláchněte vodou a nechte volně oschnout bez krytky.
  • K oplachu nepoužívejte horkou vodu, která může poškodit vlákna.
  • Umyté a osušené kartáčky skladujte v čisté a suché nádobě nebo stojánku.
  • Pokud chcete zajistit, že na kartáčcích nepřežijí žádné bakterie, můžete je přes noc namočit do antibakteriální ústní vody s alkoholem.

Zároveň – zamyslete se nad umístěním kartáčků v koupelně. Obzvlášť v případě, že je její součástí i WC, může při splachování a mytí rukou docházet ke kontaminaci kartáčků bakteriemi. Nepokládejte proto kartáčky volně na umyvadlo, ale do stojánků umístěných alespoň 1,5 m od možného zdroje kontaminace.

Kam s ním, když doslouží?

Mezizubní kartáčky mají většinou plastové tělo, k němuž je připevněn drátek s vlákny. Když kartáček doslouží, je proto nejlepším způsobem likvidace odstřižení části s drátkem a její vyhození do směsného odpadu. Rukojeť pak putuje do plastu.

V případě, že se snažíte o udržitelnější životní styl a redukci odpadů, můžete si pořídit kovový držák, do kterého dokupujete pouze části s drátkem a vlákny. Takové držáky vyrábí například Curaprox.

Ekologickým řešením jsou také mezizubní kartáčky s rukojetí z bambusu. Vyzkoušejte třeba švédskou značku The Humble. Po skončení životnosti je jednoduše rozeberete na bambusovou část, kterou lze vyhodit na kompost, a drátek s vlákny umístěte do směsného odpadu.

Pokud vás zajímá o čištění mezizubních prostor první poslední, určitě by vám neměl utéct náš článek, kde se dozvíte opravdu všechno, co jste kdy chtěli vědět o mezizubní péči.

To zvládnete

Čištění mezizubních prostor není žádná věda. S trochou praxe můžete mezizubní kartáčky pozvat k večernímu sledování seriálu a denní rutinu proměnit v zábavnou volnočasovou aktivitu. Vaše zuby i dásně budou zdravější a citelně čistší a vy ušetříte spoustu peněz za odstraňování zubního kamene na dentální hygieně a času v zubařském křesle.

Mgr. Zuzana Junková
autorka článku

Mgr. Zuzana Junková

redakce Nazuby.cz

15. července 2024

Lucie Zídková, DiS.
garantka článku

Lucie Zídková, DiS.

dentální hygienistka,

klinika DentalCare

15. července 2024

  • https://dentistsatpymble.com.au/interdental-brushes/
  • https://www.ourdentist.co.uk/blog/interdental-brushes-why-you-should-be-using-them-for-better-oral-health/