Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Bassova technika

Bassova technika spolu s vertikální rotační technikou patří k účinným technikám čištění zubů. Bassova technika je vhodná především u pacientů s mohutnou dásní jak zdravou, tak u gingivitis či parodontitis, dále je velmi účinná k čištění sliznice kolem implantátů. Pro pacienty, kteří mají kotvenou zubní náhradu na implantátech, je vhodné používat kartáček se dvěma řadami svazků štětin, tak lépe dosáhnou i do prostoru mezi okrajem sliznice a zubní náhrady. Bassova technika se hodí také k čištění pevných ortodontických aparátků.

Způsob čištění zubů Bassovou technikou:

Hlava kartáčku se přiloží k okraji dásně v úhlu asi 45° tak, aby konce štětin pronikaly až do dásňového žlábku. Kartáčkem se pak  pohybuje lehce krouživými pohyby pod mítným tlakem, štětiny by měly zůstat stále ve žlábku, kde dochází k odstranění subgingiválního plaku. Jestliže je zubní oblouk úzký a zubní kartáčkem nelze provádět horizontální pohyby, přes linguální plochy frontálních zubů, budeme i kartáček držet vertikálně. Když ukončíme čištění v dásňovém žlábku, otočí se hlavička zubního kartáčku ke žvýkacím plochám. Aby došlo k důkladnému odstranění plaku ze všech zubních ploch, je třeba čištění provádět asi 4-5  minut a to touto technikou jedenkrát denně.

Způsob čištění zubů vertikální rotační technikou

Štětiny zubního kartáčku se přiloží na dáseň, potom se hlavička kartáčku přetáčí na zub, kartáček se vede směrem od dásně k zubu. Tato technika se hodí pro pacienty s tenkou dásní, kde je náběh ke tvorbě gingivitis. Dále je vhodná pro čištění zubních náhrad, ale nehodí se pro čištění kolem implantátů.


Zdroj: BOTTICELLI, Antonella Tani. Dentální hygiena. Teorie a praxe. Přeložil z německého vydání MUDr. M. Praus. Praha: Quintessenz, 2002. ISBN 80-903181-1-8.