KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Gingivitis ulcerosa je onemocnění dásní. Jde o vážný zánět dásní, který postihuje především mladé lidi do 25 let. Pro gingivitis ulcerosa typický sezónní výskyt v podzimních měsících. Gingivitis ulcerosa je onemocnění způsobené anaerobní flórou pocházející z mikrobiálního zubního plaku. Začíná jako akutní gingivitida (zánět dásní) především v oblasti dolních frontálních zubů. Gingivitis ulcerosa má náhlý začátek zánětu dásní a následně rychle vznikající nekrotický rozpad okrajů dásně a mezizubních papil. I toto onemocnění zřejmě souvisí se špatnou hygienou dutiny ústní.

Gingivitis ulcerosa se projevuje především krvácením dásní, bolestivostí, zvětšenými uzlinami a charakteristickým zápachem z úst (foetor ex ore).

K léčbě se používají lokální antimikrobiální terapie, nekrózy je možné opatrně potírat 30 % peroxidem vodíku, ústa se doporučuje vyplachovat 3 až 6 % peroxidem vodíku. Dobré léčebné účinky vykazuje i používání 0,1 až 0,2 % roztok chlorhexidinu. Po ústupu akutního stádia nemoci a po snížení bolestivosti je velmi důležité zahájit důkladnou dentální hygienu. Přibližně za 1 týden od první návštěvy zubní lékař odstraní zubní kámen a dokončí ošetření parodontu.

Velice závažným faktem je, že gingivitis ulcerosa může být jako součástvelmi závažných onemocnění, jako je HIV pozitivita nebo akutní leukémie. Vzhledem k nižšímu výskytu klasické formy, se v současné době u nemocných ulcerózní gingivitidou běžně provádí vyšetření krevního obrazu a HIV protilátek.


Zdroj: MAZÁNEK, Jiří a kol. Stomatologie, minimum pro praxi. 1. vydání, Praha: TRITON s.r.o. 1999. ISBN 80-7254-032-7.