Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Technika čištění zubů

Technika čištění zubů by měla být vždy šetrná k zubům i k dásním. Nesprávnou technikou čištění zubů dochází k obnažení kořenového cementu a dentinu. I přehnaně velký tlak při čištění zubů může mít za následek výraznou abrazi. Mezi hlavní faktory, které mohou poškodit zuby i dásně, patří konce štětin kartáčku, směr čištění zubů, brusné vlastnosti zubní pasty a tlak při čištění. Proto je potřeba už děti učit správné technice čištění zubů. Nezávisle na použité technice čištění zubů, by čištění mělo nejdříve začít jen suchým zubním kartáčkem, suché štětiny totiž účinněji uvolňují bakteriální povlaky. Po skončení této fáze by se měla použít zubní pasta.

Správná technika čištění zubů se určije podle zdraví parodontu

Se zdravým parodontem

  • Fonesova krouživá technika

Technika čištění zubů probíhá krouživými pohyby z vnější strany při zavřených ústech přes oba zubní oblouky, poté z vnitřní strany při otevřených ústech po každém oblouku zvlášť. Žvýkací plochy se čistí horizontálními pohyby.

  • Vertikální kombinovaná technika

Technika čištění zubů probíhá vertikálními pohyby směrem od dásně při naklopení kartáčku pod úhlem 45° k hrotu kořene zubu. Současně s vertikálním pohybem otáčíme kartáčkem ve směru jeho dlouhé osy (cca +30° až −30°). Žvýkací plochy se čistí horizontálními pohyby.

  • Modifikovaná Stillmanova technika  

Technika čištění zubů probíhá vertikálními pohyby směrem od dásně při naklopení kartáčku pod úhlem 45° k hrotu kořene zubu. Současně s vertikálním pohybem mírně vibrujeme. Žvýkací plochy se čistí horizontálními pohyby.

S nemocným parodontem:

  • Chartersova technika

Technika čištění zubů probíhá vibračními pohyby směrem k dásni při naklopení kartáčku pod úhlem 45° ke korunce zubu. Dáváme pozor, aby nedošlo k poškození gingivy.

Technika čištění zubů probíhá drobnými vertikálně rotačními pohyby směrem k dásni při naklopení kartáčku pod úhlem 45° k hrotu kořene zubu. Tím se dostaneme až do gingiválního žlábku.

  • Cirkulární čistící technika  

Technika čištění probíhá kombinací horizontálních a krouživých pohybů.


Zdroj: BOTTICELLI, Antonella Tani. Dentální hygiena. Teorie a praxe. Přeložil z německého vydání MUDr. M. Praus. Praha: Quintessenz, 2002. ISBN 80-903181-1-8.