Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jako zubní implantát se označuje cizí těleso, které je zavedeno do měkkých tkání (sliznice) a tvrdých tkání (alveolární kost) a slouží jako opora zubních náhrad. Je to náhrada ztraceného pilířového zubu ukotvená v kosti, nahrazuje vlastně chybějící kořen zubu. V některých případech bez možnosti využití zubních implantátů by byl pacient odkázán pouze na snímatelnou zubní náhradu.

V současné době používají téměř výhradně zubní implantáty vyrobené z titanu, dříve se využívalo k výrobě zubních implantátů např. keramiky.

Zubní implantáty se mohou využívat jak u pacientů s bezzubými čelistmi, tak u defektů chrupu jako je zkrácený zubní oblouk, rozsáhlé mezery chrupu, ale i při ztrátě jednotlivého zubu. Slouží tedy jako opora pro zubní náhradu jednoho či více ztracených zubů. Výhodou je, že není nutno obrušovat vlastní zuby pacienta.

Implantace se provádí v rámci ambulantního chirurgického zákroku. Před každou implantací je nutné provést různá klinická a rentgenologická vyšetření. Zjišťuje se stav a tloušťka sliznice, množství kosti apod.

Během chirurgického zákroku se v lokální anestezii do čelistní kosti v místě původního zubu zavede zubní implantát a rána se zašije. Zubní implantát se nechá 3-6 měsíců vhojit, aby byl pevně spojen s kostí. Po té následuje zhotovení určitého typu zubní náhrady jako zubní korunka, zubní můstek či hybridní zubní náhrada. Tyto náhrady se k zubním implantátům přitmelí, přišroubují nebo se spojí s kotevním prvkem zásuvného spoje.

Zubní implantáty se mohou zhotovovat pacientům různých věkových skupin po dokončení vývoje chrupu (přibližně od 18 let). Nevhodné jsou pro pacienty s různým typem onemocnění jako je např. silná cukrovka, celkové oslabení obranyschopnosti proti infekcím, poruchy srážlivosti krve, nádorové onemocnění v dutině ústní, ale i nedostatečná hygiena dutiny ústní a kouření.

V současné době dochází k velké oblibě ve využívání zubních implantátů, které v podstatě rozšiřují léčebné možnosti v oblasti protetiky, takže je možno zhotovovat více fixních a podmíněně snímatelných zubních náhrad.

Vše o zubních implantátech se dozvíte také v našem článku s názvem Zubním implantáty a vše o nich.