Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Rovnátka 1.díl – Co všechno vás čeká

Rovnátka jsou dnes běžnou součástí léčby chrupu. Týká se to dětí i dospělých. Možná už někteří z vás s nimi mají také své zkušenosti. Často bývají předepsaná kvůli zdravotním nebo estetickým důvodům, které spolu velmi úzce souvisí.

Rovnátka
Rovnátka

Léčba rovnátky má přesně stanovený postup. Je potřeba ho dodržet, aby léčba byla úspěšná a výsledky byly dlouhodobě stabilní.

Vyšetření a stanovení léčebného plánu

V ordinaci ortodontisty budete zpočátku trávit poměrně dost času. Jako specialista musí vyšetřit celou dutinu ústní, udělat otisky, skenovat zubní oblouky a provést rentgenová vyšetření. Na základě výsledků pak stanoví léčebný plán, který je vždy vytvořen na míru konkrétnímu pacientovi. Potom přichází na řadu druhá část – terapie. Ta může být různě časově i finančně náročná a zároveň se může v čase měnit.

Průběh léčby – terapie

Prvním krokem je zhotovení a nasazení příslušného typu rovnátek. Pacient pak dochází na kontroly, během kterých se ortodontický aparát upravuje podle toho, jak se léčba vyvíjí. V případě fixních rovnátek je potřeba celému procesu přizpůsobit i celkovou ústní hygienu. O správném čištění vás poučí zubní lékař nebo dentální hygienistka, kteří doporučí druhy zubních i mezizubních kartáčků pro efektivní čištění.

Ukončení léčby a postup pro udržení výsledků

Po uplynutí léčebné doby vám lékař rovnátka odstraní a přichází fáze retence. Ta je důležitá pro udržení dlouhodobě stabilního výsledku léčby. V případě fixních rovnátek se nyní přechází k nošení snímatelných rovnátek nebo fólií na zuby, které bývají doplněné drátky nalepenými zezadu na přední zuby (fixními retainery). Tento udržovací postup je nutné dodržovat až několik let.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz

MDDr. Helena Dvořáková
garant článku

MDDr. Helena Dvořáková

zubní lékařka,

České Budějovice