KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Rovnátka pro děti

Rovnátka pro děti od otisků po sundání

Dětská rovnátka: kolik stojí, na co se připravit a jak na čištění zubů? Přečtěte si našeho kompletního průvodce nošením rovnátek.

Rovnátka. Kouzelné drátky, které dokáží divy! A rozhodně se nebavíme jen o estetice: kromě dokonale vypadajícího úsměvu umí zajistit funkční změnu celého žvýkacího systému a čelistí. Jejich použití v dětství tak může pomoci předejít budoucím problémům, které na první pohled se zuby nesouvisí. Důsledkem neléčených vad skusu a křivých zubů mohou být například bolesti krční páteře, potíže s čelistními klouby nebo migrény.

Neviditelná, fixní, snímací… jak se vyznat v rovnátkách

Rovnátka dělíme na dvě skupiny. Častěji používanými jsou fixní rovnátka, označovaná také jako rovnátka na pevno, konvenční nebo pevná rovnátka. Kromě fixních rovnátek může vaše dítě nosit ještě rovnátka snímatelná (sundávací). Tím to ale zdaleka nekončí. K mání jsou klasická kovová rovnátka, sundávací neviditelná fóliová rovnátka nebo třeba nenápadná lingvální rovnátka přilepená na zadní straně zubů.

Vyznat se v záplavě druhů rovnátek není lehké... Samostatný přehled typů rovnátek jsme proto pro vás sepsali tady.

Zjistěte si, kolik stojí vyšetření a kontroly, jaká je jejich četnost a jestli jsou součástí cenové nabídky za léčbu. Ceny za návštěvu ortodoncie se pohybují od 250 do 1 000 Kč, při dvouleté léčbě jsou jich desítky, a to už se může prodražit.

Kolik stojí rovnátka?

Cena rovnátek se pohybuje od tisícovky po vyšší desítky tisíc za jednu čelist. Nejlevnější jsou klasická snímatelná rovnátka. Fixní rovnátka bývají dražší a škála jejich cen je opravdu široká. Jaké jsou tedy orientační ceny za jednu čelist?

  • Klasická snímatelná rovnátka: 1 000–5 000 Kč
  • Klasická kovová rovnátka na pevno: 10 000–35 000 Kč
  • Estetická fixní rovnátka: 20 000–45 000 Kč
  • Samoligovací kovová rovnátka (Damon system): 20 000–35 000 Kč
  • Samoligovací keramická rovnátka 25 000–45 000 Kč
  • Lingvální rovnátka: 60 000–75 000 Kč
  • Fóliová rovnátka (alignery): 25 000–50 000 Kč
  • Částečná fixní rovnátka (pro děti do 10 let): 5 000 Kč

Zajímejte se nejen o ceny rovnátek, ale i doplňků jako jsou např. gumičky. Ověřte také, s jakými pojišťovnami má ordinace smlouvu, a ptejte se po charakteru vady, kterou budete řešit. Všechny tyto informace vám na první schůzce sdělí ortodontista.

Rovnátka a úhrady od pojišťovny

Ptáte se, jakou část ceny rovnátek vám zaplatí pojišťovna? Od roku 2022 všechny pojišťovny ze zákona hradí úkony ortodontistické péče (kontroly, vstupní vyšetření, nasazení a sundání rovnátek) u dětí a mladistvých do 22 let. Příspěvek na rovnátka samotná ale rozhodně není samozřejmost. Konkrétní výši úhrad a aktuální podmínky najdete na webové stránce své pojišťovny.

Ale pozor, ať už je příspěvek od pojišťovny jakýkoliv, vše musíte nejprve zaplatit sami a peníze získáte až po předložení daňového dokladu.

Pro představu, v roce 2024 přispívají pojišťovny mladistvým do 18 let na rovnátka kolem 1 500 Kč. V dospělosti bývá příspěvek zpravidla nižší nebo (s výjimkou těžkých vad) zcela chybí. Většina pojišťoven příspěvek neposkytuje s výjimkou těžších případů. Nebojte se kontaktovat vaši pojišťovnu a zjistit aktuální stav a výši příspěvku ve vaší situaci.

Rovnátka na splátky

Ortodontisté ví, že málokdo nosí desetitisíce po kapsách, a často proto zprostředkovávají pořízení rovnátek na splátky. Podmínky závisí na ordinaci i na typu rovnátek.

Rovnátka sama o sobě zuby nepoškozují. Pokud má pacient 100% ústní hygienu, může je nosit zcela bez následků i několik let. Vybírejte správné zubní pomůcky, tudy pro ně.

Jak se postarat o zuby s rovnátky

Na rovinu: péče o zuby s rovnátky je náročná, ale klíčová. Plak se na zubech se zámečky dostane do všech záhybů a hůře dostupných míst a při nedostatečné ústní hygieně hrozí zvýšené riziko vzniku kazu, onemocnění dásní nebo tvorby pigmentových skvrn.

Co jíst, když mám rovnátka?

Žádné chipsy, sladkosti, křupavé pečivo a všechno pěkně rozmixovat: na webech ortodontistů snadno získáte pocit, že většina jídel se od teď ocitne v no-go zóně. To z rovnátek snadno udělá nepřítele na život a na smrt, což nechceme. Platí proto zlaté pravidlo „všeho s mírou a zamést stopy“. A zametením stop nemyslíme vyhazování obalů od sladkostí, ale pečlivou a pravidelnou zubní hygienu. Klíčové je nedat šanci plaku.

Co ani sebelepší zubní hygiena nevyřeší, jsou poškozené zámečky rovnátek.

Vynechte proto opravdu tvrdá jídla jako třeba topinky, ořechy nebo syrovou mrkev a vyhněte se i lepivým dobrotám a čokoládovým tyčinkám s karamelem. Neplechu může napáchat i například zdánlivě nevinná kukuřice nebo popcorn. Ty se často vzpříčí u zámečků a odlepí je. A nezapomeňte – s uvolněným zámečkem ihned utíkejte na ortodoncii. Neuchycené zuby se velmi rády vrací do původní pozice.

Jak čistit zuby s rovnátky

Zubní hygiena u dětí bývá často oříšek i bez rovnátek. S fixními rovnátky je to ještě zapeklitější, protože o co méně trpělivosti a důslednosti má váš potomek, o to víc jí musíte mít vy.

Péči o zuby s lingválními rovnátky usnadní dentální zrcátko. Použít ho můžete i jako motivátor při čištění dětských zubů.

Během léčby rovnátky si nemusíte odpírat dentální hygienu. Naopak! Přestože se někteří lidé obávají uvolnění zámečků, při návštěvě dentální hygienistky vám tahle situace rozhodně nehrozí. Odborníci naopak doporučují (vzhledem ke zvýšené kazivosti zubů s rovnátky) navštěvovat dentální hygienu pravidelně, klidně i každé tři měsíce. Doba ošetření se v takových případech pohybuje jen kolem 20 až 30 minut, a proto častější návštěvy nemusí nutně znamenat výrazné zvýšení výdajů za dentální hygienu.

Pokud vás nebo vašeho potomka čeká zhotovení otisků, přijďte do ordinace nalačno. Otisky nebolí, ale mohou být nepříjemné a vyvolat dávivý reflex.

Lucie Zídková, DiS.
DentalCare, České Budějovice

Před a po nošení rovnátek

Poprvé na ortodoncii: co čekat?

Všechno závisí na konkrétní ordinaci. Někde si s vámi na začátku jen popovídají a pozvou vás na vstupní vyšetření, jinde ho rovnou provedou.

Vstupní prohlídka by měla zahrnovat:

  • rentgenové snímky,

  • prohlédnutí zubů, dásní, skusu a čelistních kloubů,

  • fotodokumentaci zubů i obličeje,

  • zhotovení otisků chrupu nebo modernější scan zubů.

Po provedení těchto vyšetření ortodontista sestaví léčebný plán, představí všechny dostupné možnosti a vypracuje cenovou nabídku.

Jak se připravit na nošení rovnátek?

Před první návštěvou ortodoncie byste měli zajít k zubaři, aby v ústech nebyly žádné neléčené neplechy. Váš stomatolog vám také může napsat žádanku, díky které můžete ušetřit náklady za konzultaci na ortodoncii. Některé ortodontické ordinace posílají pacienty i na dentální hygienu. To nelze než doporučit! Dentální hygienistka poradí, jak čistit zuby s rovnátky a pomůže vybrat ty nejlepší pomůcky pro péči o zuby s rovnátky. Zvedne se tak laťka zubní hygieny a zuby se snáze udrží čisté i po nasazení rovnátek.

Bolí nošení rovnátek?

Samotné nasazení rovnátek nebolí. V prvních dnech se ale může objevit tlak a bolest. Ty obvykle do pár dní zmizí. Může se stát, že v místech styku aparátu rovnátek a tváře nebo jazyka se objeví podráždění. Této nepříjemnosti pomůže zabránit vosk na rovnátka, který části rovnátek dráždící citlivá místa obalí. Pokud ovšem máte pocit, že některý drátek píchá nebo dráždí příliš, nebojte se navštívit ordinaci a poprosit o upravení rovnátek.

Jak udržet výsledky po sundání rovnátek?

Je to mrzuté, ale sundáním rovnátek léčba nekončí. K tomu, aby zuby zůstaly, kde mají, se používají tzv. retenční aparáty a retainery. Více o nich (i o dalších typech rovnátek) si můžete přečíst v našem přehledu druhů rovnátek.

To zvládnete

Rovnátka se můžou zdát jako velká věda a jejich nošení jako otrava. Ale věřte, že to stojí za to a že čím dříve se pro ně rozhodnete, tím spíš předejdete problémům v budoucnu a o to dříve se úsměv vašeho dítěte přiblíží dokonalosti. V dětském nebo adolescentním věku se zuby rovnají snáze a rychleji než v dospělosti.

Nezapomeňte, že nejvíce litujeme věcí, co jsme neudělali, a u rovnátek to platí zvlášť! 🙂

Mgr. Zuzana Junková
autorka článku

Mgr. Zuzana Junková

redakce Nazuby.cz

2. července 2024

Lucie Zídková, DiS.
garantka článku

Lucie Zídková, DiS.

dentální hygienistka,

klinika DentalCare

2. července 2024

  • https://www.eliteorthodontics.co.uk/aftercare/removable-braces/
  • https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/damon-braces-how-they-compare-to-other-teeth-straightening-devices
  • https://www.rovnatkakolar.cz/druhy-rovnatek/