Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Začínalo se s klacíkem, ale bez pasty

První zmínky o vůbec nějaké ústní hygieně pochází už od Babyloňanů. Ti už 5 500 let před naším letopočtem poznali potřebu odstraňovat zbytky jídla z úst. Používali k tomu klacík z keře Miswak, který se na konci rozžvýkal a používal se jako hrubý zubní kartáček. Už o 2000 let později se v čínské medicíně ale dovídáme o tom, že si lidi pravidelně vyplachovali ústa a používali kartáček, aby předešli problémům s dásněmi a následnému vypadávání zubů.

První kartáček se štětinami přineslo až 15. století

Přestože se mohlo zdát, že zubní hygiena byla už dříve samozřejmostí, poměrně dlouho trvalo, než došlo k vynálezu prvního zubního kartáčku se štětinami. A kde jinde k tomu mohlo dojít než v Číně. Rukojeť kartáčku se v té době vyráběla z kosti dobytka nebo dřeva a jako materiál pro štětiny posloužily prasečí štětiny. O pár století později se setkáváme s jakýmsi rozmachem zubního kartáčku i v Evropě. Kdo neměl slonovinový kartáček s jezevčími štětinami, byl „out“.

S 19. stoletím přichází i chemická zubní pasta

Pro odstraňování plaku se ještě mnohem dříve používal například cihlový prach, ale také dřevěné uhlí nebo dokonce některé druhy kyselin. V 18. století už jsme ale jako lidstvo trochu pokročili a začali jsme k čištění zubů používat směsi z mýdel nebo drcené křídy. K uchovávání těchto past sloužily například zavařovací sklenice. Účinnou směs, která se konečně začala přibližovat dnešní zubní pastě, objevili odborníci až v 19. století. V této době už se pasty začaly prodávat v dnes dobře známých tubách. K tomu inspirovaly doktora Sheffielda, vynálezce past Colgate, tuby s barvami, které používali malíři.

20. století a první elektrický kartáček

Až 30. léta 20. století přináší radost do životů zubařů. Přišel totiž vynález nylonu. Odborníci jásají nad nylonovými vlákny v zubních kartáčcích, ve kterých se méně usazují choroboplodné mikroorganismy.

Ve stejně době začali ve Švýcarsku myslet i na chrup tělesně postižených a vynalezli první elektrický zubní kartáček. Kartáček to byl ale velmi jednoduchý. V podstatě se jednalo o klasický zubní kartáček, který byl poháněn několikakilogramovým motorem

TIP OD NÁS - zkuste nejnovější technologii za rozumné peníze

Jestli chcete držet krok s vývojem v oblasti ústní hygieny, přemýšlejte o koupi elektrického kartáčku. Ty rotační už známe dlouho, ale sonické kartáčky jsou na trhu poměrně krátce. Nicméně právě sonické kartáčky, které pouze jemně vibrují, pomáhají zlepšovat zdraví zubů i dásní. Tak je vyzkoušejte, ať jdete s dobou. Chcete se o sonických kartáčcích dozvědět něco víc? Přečtete si článek.