Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak být při vyhazování kartáčku ohleduplnější k přírodě

Ročně spotřebujeme přibližně čtyři kartáčky. Na planetě je necelých osm miliard lidí. To je 32 miliard vyhozených kartáčků každý rok. I zubní kartáčky ale lze třídit. Případně můžete nakupovat ekologičtější varianty, které se rozloží v průmyslových kompostech.

Třídění kartáčku
Třídění kartáčku

Většina zubních kartáčků je vyrobena z plastu s nylonovými vlákny, což rozhodně nejsou ekologické materiály. Jak se ale zachovat zodpovědně k planetě, když je čas kartáček vyměnit?

Velká síla nebo ostré nůžky a tříděný odpad

Ano, přidělá vám to práci. Ale můžete mít ze sebe lepší pocit. Při vyhazování kartáčku stačí obětovat chvilku tomu, abyste od rukojeti oddělili hlavičku s nylonovými vlákny. Rukojeť vyhodíte do plastu a hlavičku pak do komunálního odpadu. Podle výrobců ji lze většinou ulomit, případně ustřihnout silnými nůžkami.

Žijete na Slovensku a používáte kartáček Curaprox? Pak můžete být ještě zodpovědnější. U našich slovenských sousedů totiž funguje program Kolokefka. Kartáčky odnesete do některého Curaprox Smile Shopu nebo jiného sběrného místa. Použité kousky následně slouží jako materiál k výrobě košů na tříděný odpad, které putují do slovenských škol.

Bioplast jako alternativa klasiky

Mnoho kartáčků, které nesou označení eko, bio nebo kompostovatelný, jsou vyráběny z bioplastu. Jedná se o materiál, který od běžného plastu nepoznáte, má stejné vlastnosti, ale je vyroben z přírodních materiálů. Nejčastěji se pro tyto účely využívá kukuřičný škrob, cukrová třtina nebo zbytky některých rostlin. Většina bioplastů by se měla na kompostu rozložit do 90 dnů (vždy mluvíme pouze u rukojetích bez vláken). Tento materiál je ale zatím natolik málo prozkoumaný, že nevíme, zda je vlastně skvělý nebo to s ním není až tak slavné.

Prvním zástupcem v této nabídce jsou kartáčky TePe Good. Jejich vlákna jsou 100% z materiálů biologického základu a rukojeť je z 95% vyrobená z cukrové třtiny. Kartáček má rovná, hustá a měkká vlákna. A to je v pořádku. Výrobce ovšem neuvádí, do jakého odpadu kartáček vyhodit. Abyste neudělali chybu, musíte proto kartáček vyhodit do komunálního odpadu.

Dalším zástupcem ekologičtějších kartáčků je značka Biobrush. Rukojeť je kompostovatelná v průmyslových kompostech. Je tedy potřeba ji vyhodit do biodpadu. V běžném kompostu by se rozkládala více než rok. Největší výhodou Biobrush kartáčků jsou rovná a poměrně hustá vlákna. Pro osoby s menší čelistí je plně dostačující dětská varianta.

Ekoplastem označuje společnost Herbadent materiál své nové řady kartáčků. Jsou klasicky jemná, s rovně zastřiženými nylonovými vlákny. Pro potřeby čištění tedy ideál. Pro potřeby třídění už tolik ne. Kartáčky jsou z bioplastu vyrobeny jen z 80 %. Jelikož se tedy jedná o směs materiálů, skončí kartáček v klasickém směsném odpadu.

Bambus nebo jiné typy dřevin

Bambusové kartáčky The Humble mají rukojeť je z bambusu, vlákna jsou ovšem nylonová. Pro zodpovědné vyhození je potřeba oddělit hlavičku a rukojeť buď spálit v kamnech, nebo ji vyhodit do kompostu či biopadu. Kartáček ovšem neodpovídá představě správného typu. Vlákna nejsou rovná a hlavička je zároveň poměrně velká. Doporučovali bychom proto pro většinu dospělých volit dětskou verzi kartáčku.

Sehnat lze už i celobambusový kartáček. Značka Curanatura přišla na trh s produkty, které mají z bambusu rukojeť i vlákna. Kartáček má rovná vlákna, přiměřeně hustá a příjemně měkká. A kam ho po třech měsících používání vyhodit? Do biodpadu, nebo ho spálit v kamnech. Kartáček by neměl mít problém ani s rozložením na kompostu, i když to bude trvat déle.

Mezi další značky, které představily kartáčky z přírodních materiálů, patří v naší nabídce Georganics, Ecoheart a My White Secret. U Georganics najdete rukojeť z bukového dřeva a nylonová vlákna. Vlákna jsou rovně zastřižená i příjemná při čištění. Jen hlavička je trochu větší, než by bylo potřeba. I tak je jeden z těch lepších mezi ekologickými kartáčky. Značka Ecoheart prodává kartáčky rovnou v pouzdru, které je skleněné. Vybrat si můžete z více barev vláken, která jsou rovně zastřižené a jsou ve variantě Soft. Rukojeť je vyrobena z bambusu, vlákna jsou nylonová, takže opět platí pravidlo odstřižení hlavičky pro správné třídění. My White Secret nabízí zejména produkty pro odstraňování skvrn ze zubů. V jejich nabídce ale rovněž najdete bambusový kartáček s nylonovými vlákny. Ta nejsou všechna stejně dlouhá a při namočení můžete mít pocit, že se mírně slepila. Ale kartáček čistí obstojně. Pro třídění opět stejná pravidla – hlavičku pryč.

Jak si vybrat?

Bambus, nebo jiný dřevěný materiál, je mnoha osobám v ústech velmi nepříjemný. Trochu to zkrátka drhne, takže se může stát, že si na něj nezvyknete. Zároveň některé bambusové kartáčky trpí nekvalitou vláken – píchají, jsou dlouhá, slepují se. Pokud ale chcete přejít na opravdu o něco udržitelnější čištění, tak kartáček Curanatura Bamboo nebo Georganics Soft vám udělají skvělou službu. U bioplastů je největší problém třídění. Pokud výrobce neuvádí, jak s kartáčkem naložit, nezbývá, než ho vyhodit do směsného odpadu. U klasického plastového kartáčku můžete například rukojeť bez hlavičky s vlákny hodit aspoň s jistotou do plastu. U bioplastu je ale potřeba vědět, zda je kompostovatelný. Pak má smysl ho vyhodit na kompost, a tedy přejít z klasického plastového kartáčku na tento ekologičtější.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz