Jak být při vyhazování kartáčku ohleduplnější k přírodě
Ročně spotřebujeme přibližně čtyři kartáčky. Na planetě je necelých osm miliard lidí. To je 32 miliard vyhozených kartáčků každý rok. I zubní kartáčky ale lze třídit. Případně můžete nakupovat ekologičtější varianty, které se rozloží v průmyslových kompostech.
Většina zubních kartáčků je vyrobena z plastu s nylonovými vlákny, což rozhodně nejsou ekologické materiály. Jak se ale zachovat zodpovědně k planetě, když je čas kartáček vyměnit?
Velká síla nebo ostré nůžky a tříděný odpad
Ano, přidělá vám to práci. Ale můžete mít ze sebe lepší pocit. Při vyhazování kartáčku stačí obětovat chvilku tomu, abyste od rukojeti oddělili hlavičku s nylonovými vlákny. Rukojeť vyhodíte do plastu a hlavičku pak do komunálního odpadu. Podle výrobců ji lze většinou ulomit, případně ustřihnout silnými nůžkami.
Žijete na Slovensku a používáte kartáček Curaprox? Pak můžete být ještě zodpovědnější. U našich slovenských sousedů totiž funguje program Kolokefka. Kartáčky odnesete do některého Curaprox Smile Shopu nebo jiného sběrného místa. Použité kousky následně slouží jako materiál k výrobě košů na tříděný odpad, které putují do slovenských škol.
Alternativy k plastovým zubním kartáčkům
Od loňského roku přibývá kartáčků, které jsou částečně z kompostovatelných nebo přírodních materiálů. Často se ovšem setkáváme s problémem, že nesplňují základní požadavky na správný zubní kartáček.
Prvním zástupcem v naší nabídce jsou kartáčky TePe Good. Jejich vlákna jsou 100% z materiálů biologického základu a rukojeť je z 95% vyrobená z cukrové třtiny. Kartáček má rovná, hustá a měkká vlákna. A to je v pořádku. Výrobce ovšem neuvádí, do jakého odpadu kartáček vyhodit. Abyste neudělali chybu, musíte proto kartáček vyhodit do komunálního odpadu.
Bambusové kartáčky The Humble jsou na tom o něco hůř. Jejich rukojeť je z bambusu, vlákna jsou ovšem nylonová. Pro zodpovědné vyhození je potřeba oddělit hlavičku a rukojeť buď spálit v kamnech, nebo ho vyhodit do kompostu či biopadu. Kartáček ovšem neodpovídá představě správného typu. Vlákna nejsou rovná a hlavička je zároveň poměrně velká. Doporučovali bychom proto pro většinu dospělých volit dětskou verzi kartáčku.
Nejnovějším zástupcem ekologičtějších kartáčků je značka Biobrush. Rukojeť je kompostovatelná v průmyslových kompostech. Je tedy potřeba ji vyhodit do biodpadu. V běžném kompostu by se rozkládala více než rok. Největší výhodou Biobrush kartáčků jsou rovná a poměrně hustá vlákna. Pro osoby s menší čelistí je plně dostačující dětská varianta.
Sehnat lze už i celobambusový kartáček. Značka Curanatura přišla na trh s produkty, které mají z bambusu rukojeť i vlákna. Kartáček má rovná vlákna, přiměřeně hustá a příjemně měkká. A kam ho po třech měsících používání vyhodit? Do biodpadu, nebo ho spálit v kamnech. Kartáček by neměl mít problém ani s rozložením na kompostu, i když to bude trvat déle.