KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Má vaše dítě skvrny na zubech? Zatočte s nimi!

Má vaše dítě skvrny na zubech? Zatočte s nimi!

Žluté, hnědé, bílé nebo černé skvrny na zubech u dětí trápí nejednoho rodiče. Pojďme společně zjistit, co je způsobuje a jak udržet dětské zoubky jako perličky.

Skvrny na dětských zubech mají různé viníky: od nedostatečné ústní hygieny přes konzumaci některých potravin, doplňků stravy či léků až po obyčejnou chemickou reakci. Od příčiny zbarvení zubu se odvíjí také řešení.

Černé skvrny na zubech

Černé fleky na zubech (black dots) jsou způsobené chemickou reakcí mezi sirovodíkem produkovaným bakteriemi a zvýšenou hladinou železa ve tkáních a slinách. Tu může mít na svědomí krvácení dásní, ale i potraviny bohaté na železo, medikace nebo doplňky stravy. Také může být vyšší z přirozených příčin, které nemůžeme ovlivnit.

Ale nezoufejte, do dospělosti si váš potomek černé fleky na zubech nepřenese: díky změnám ústního mikrobiomu se tento problém omezuje téměř výhradně na mléčný chrup. Dobrou zprávou je i to, že tyto skvrny nemají žádnou souvislost se zubním kazem, ba naopak: některé studie uvádějí, že děti, které je mají, vykazují nižší kazivost zubů.

Co ale dělat, aby zuby vašeho dítěte byly zase bez (po)skvrnky?

  • Vyhněte se odstraňování skvrn doma a babským radám jako je drhnutí zubů aktivním uhlím nebo jedlou sodou v prášku. Tyto látky pracují na principu obrušování povrchu zubu a mohou tak poškodit zubní sklovinu.

  • Černé skvrny na zubech si vezme do parády dentální hygienistka pomocí profesionálních čisticích technik, jako je čištění ultrazvukem, pískování (Air-Flow) a leštění.

Chcete vědět víc? Přečtete si náš článek o černých skvrnách na zubech u dětí.

Hnědé a žluté skvrny na zubech

Hnědé či nažloutlé zbarvení na dětských zubech má několik příčin: od zubního kazu, kamene a plaku přes dědičnost a úrazy až po konzumaci nevhodných potravin. Stejně jako u ostatních druhů změn barevnosti platí i tady nutnost ptát se po příčině, a to nejlépe v křesle dětského stomatologa, který hravě odhalí viníka problému a pomůže vám s jeho vyřešením.

Aby zubní kaz, zubní kámen ani plak neměly šanci:

  • zaměřte se na důsledné dodržování zubní hygieny. Pokud se vám nedaří dítě nadchnout pro čištění, přečtěte si naše tipy, jak na to.

  • Zařaďte do rutiny čištění zubů i péči o mezizubní prostory a zavolejte na pomoc jednosvazkový zubní kartáček, se kterým bude čištění titěrných dětských zubů hračka.

  • Vyhněte se potravinám, které ulpívají na zubech (např. cukrovinky, čokoláda, sušenky, křupky nebo sušené ovoce).

  • Omezte cukr a sladkosti, perlivé a slazené nápoje nebo ovocné džusy.

  • Zařaďte naopak spojence čistých zubů – potraviny bohaté na vápník a vitamíny, jako jsou mléko a mléčné výrobky, mandle, luštěniny, některé ořechy nebo listová zelenina.

Ke změně barvy zubů přispívají barviva obsažená v potravinách nebo nápojích, ať už se jedná o umělá barviva v limonádách nebo bonbónech či o přirozeně se vyskytující pigmenty v zelenině, ovoci nebo třeba čaji. I tady pomůže zaměřit se na důslednou zubní hygienu a místo dobarvovaných nápojů sáhnout po vodě.

Za vznikem hnědých skvrn na zubech u dětí může vězet i úraz v oblasti zubů, kdy se vinou krvácení uvnitř zubu změní zbarvení do hněda nebo šeda až černa. Takové změny se mohou projevit i několik dní, týdnů či dokonce měsíců po úrazu, ale nemusí nutně znamenat ztrátu postiženého zubu. Navštivte proto co nejdřív svého lékaře.

Bílé skvrny na zubech

Bílá barva nemusí být v případě zubů vždycky taková výhra, jak by se mohlo zdát. A platí to u dětí i u dospělých.

Zářivě bílé skvrny na zubech u dětí obvykle značí tzv. demineralizační léze, tedy jev, který představuje poškození zubu a proti kterému je třeba začít okamžitě bojovat.

Demineralizace

Tento pojem označuje proces uvolňování minerálních iontů (zejména vápníku a fosfátů) z tkání jako je sklovina nebo kost. V kontextu zubů se proto setkáváme i s označením odvápnění skloviny. Výsledkem tohoto procesu je oslabení skloviny, která tvoří ochrannou vrstvu zubu, a tvorba zubního kazu.

Ale nebojte, to nemusí být konec. Stačí dodržovat několik pravidel, která jsou podobná jako v prevenci žlutých a hnědých skvrn na dětských zubech, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou:

  • omezte pití ovocných šťáv, džusů a limonád s bublinkami. Pokud se bez nich vaše dítě neobejde, vypláchněte mu po jejich konzumaci ústa vodou,

  • vynechte cukr, sladkosti a potraviny, které mají tendenci ulpívat v zubech, jako sušenky, křupky nebo sušené ovoce,

  • zaměřte se na ústní hygienu a zkuste svoje dítě nadchnout pro čištění zubů. Že nevíte, jak na to? My ano!

Léčba demineralizačních lézí zahrnuje různé postupy včetně použití laseru nebo lokální fluoridové terapie. Vždy je klíčové léze monitorovat a sledovat jejich progres, aby se zabránilo nevratnému poškození zubní skloviny.

MIH syndrom

Ne všechny bílé skvrny značí demineralizaci. Zvláštní kategorii představují skvrny způsobené tzv. MIH syndromem. Nejčastěji se objevují na prvních spodních stoličkách a horních středních řezácích (jedničkách). Vypadají jako zubní kaz, ale jsou způsobeny vrozenou vadou, jejíž příčiny zatím přesně neznáme. V současné době se s ním ale potýká každé sedmé dítě.

MIH syndrom může způsobovat odlomení zubní skloviny a měli byste proto co nejdříve navštívit dětského stomatologa.

Demineralizace, žluté a hnědé skvrny na zubech s rovnátky

Pokud vaše ratolest nosí fixní rovnátka, je potřeba ústní hygieně věnovat zvláštní pozornost. Přítomnost rovnátek znamená nárůst počtu míst, kam se s obyčejným kartáčkem nedostanete. Nedočištěné plochy v ústech se pak mohou stát oblíbeným domovem bakterií způsobujících nejen barevné změny na zubech, zánět dásní, ale i zubní kaz.

Pokud vám čištění s rovnátky připadá jako španělská vesnice, přečtěte si náš článek o čisticí rutině s rovnátky. Uvidíte, že po pár dnech už to bude hračka.

To zvládnete!

Ať už jsou příčiny nestejnoměrného zbarvení zubů vašich dětí jakékoliv, nejste v tom sami a není nejmenší důvod, aby se skvrny na zubech držely déle, než je nutné.

Neklesejte na mysli a zaměřte se společně na zlepšení vašich stravovacích návyků a čisticí rutiny. Zuby vašeho dítěte vám poděkují a nehezké skvrny budou brzy minulostí.

Mgr. Zuzana Junková
autorka článku

Mgr. Zuzana Junková

redakce Nazuby.cz

4. června 2024

MUDr. Michaela Kotyzová
garantka článku

MUDr. Michaela Kotyzová

zubní lékařka,

České Budějovice

4. června 2024

  • www.balsallcommondental.com/2017/08/uncategorized/follows-tooth-discoloration/
  • www.bauersmiles.com/2020/05/black-stain-on-childrens-teeth.html/
  • https://dentiste-enfant.com/en/child-tartar/
  • https://drspillers.com/what-causes-teeth-demineralization/
  • www.pediatricdentistsf.dentist/faq-are-the-stains-on-my-childs-teeth-cavities
  • www.premierorthodontics.com/top-6-foods-that-can-stain-teeth-and-what-to-do-about-it/
  • www.stomateam.cz/cz/obecna-stomatologie/molarova-a-incizalni-hypomineralizace-skloviny-mih#confirm