Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak se vyvíjel elektrický kartáček?

Historie manuálních kartáčků je celkem známá. Větvičky miswaku, které se žvýkaly. Pak štětiny z jezevců a velká revoluce 20. století s příchodem nylonu. Jak to bylo ale s elektrickými kartáčky? A kdy se objevil první, který alespoň trochu připomíná ty dnešní?

Historie elektrického kartáčku
Historie elektrického kartáčku

Ústní hygiena osob se zhoršenou hybností byla vždy problém. Proto vznikla idea vyrobit elektrický kartáček, který zvládne tu nejnáročnější práci téměř sám. Zároveň se objevovaly názory, že manuální kartáček zuby zdaleka tak dobře nevyčistí. Anglický doktor Scott inzeroval elektrický kartáček už v roce 1880. Ve skutečnosti ale žádnou elektřinu nevyužíval. Uvnitř kartáčku byly pouze dvě magnetické tyčky, které žádnou práci neodvedly.

Polovina 20. století a první elektrický kartáček

Kolébkou prvního opravdu elektrického kartáčku bylo Švýcarsko. V roce 1954 ho představil Dr. Phillippe-G Woog. Kartáček pod označením Broxodent měl 3600 čistících pohybů za minutu. Hlavička kartáčku kmitala pouze nahoru dolů. Prakticky by se dal přirovnat k sonickému kartáčku s velmi nízkým počtem čistících pohybů.

Šlo o velký posun kupředu. Přitom se kartáček neprodával tak dobře. Nedisponoval ještě dobíjecím akumulátorem, a tak musel být při používání připojen do zásuvky. A všichni víme, že voda a elektřina nejdou moc dobře dohromady.

Revoluční bezdrátový kartáček od General Electric

Na trhu se objevil jen několik let po Broxodentu – konkrétně roku 1961. I ten měl ale pár chyb. Baterie typu NiCad neměly moc velkou životnost. Navíc mnoho uživatelů nechávalo kartáček dlouhodobě na nabíječce, čímž se baterie ještě více poškozovaly. Protože je nebylo možné vyměnit, bylo nutné celý kartáček po čase vyhodit.

Začátky značky Oral-B

Oral-B byla odjakživa značka zubních kartáčků. Nejprve měla na svědomí manuální kartáček s jemnými nylonovými vlákny. Revoluční byla právě tvrdost vláken, která byla nižší než u jiných značek. První elektrický model nesl označení D1 a na trhu se objevil v roce 1978. Vývoj vláken byl pro Oral-B klíčový. V roce 1991 získala značka ocenění za indikační vlákna, která se na jejich hlavicích objevují dodnes. O 12 let později představili první dětský elektrický kartáček.

První Sonicare kartáček

Philips Sonicare je největším výrobcem sonických kartáčků. Roku 1992 spatřil světlo světla první kartáček samostatné značky Sonicare vyrobený společností GEMTech. Ta se následně po jednání se značkou Philips přejmenovala na Philips Oral Healthcare. Rok 2001 byl pro tuto společnost zlomový. Sonická technologie totiž ovládla celý americký trh s elektrickými kartáčky. Pod označením Philips Sonicare se objevují sonické kartáčky až v roce 2003.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz