KošíkDopravu
máte
zdarma
Menu
Víte, jak správně čistit zuby elektrickým kartáčkem? Poradíme

Víte, jak správně čistit zuby elektrickým kartáčkem? Poradíme

Není čištění jako čištění: ani ten nejlepší elektrický zubní kartáček nezajistí zářivý výsledek, pokud nebudete mít správnou techniku. Jak jí ale dosáhnout a na co si dát pozor?

Za mě nejdůležitější funkcí je určitě senzor tlaku – lidé obecně hodně tlačí na kartáček s teorií, že čím víc se zuby vydrhnou, tím lépe se vyčistí, což není pravda. Nejdůležitější je směr, jakým se vlákna k zubu přikládají. Obecně doporučuji pacientům po pořízení elektrického kartáčku navštívit dentální hygienistku, aby jim poradila, jak vlastně s kartáčkem zacházet – technika čištění je jiná než s klasickým kartáčkem.

MDDr. Lenka Gregora
Ordinace Gregora s. r. o., České Budějovice

I elektrický kartáček potřebuje vedení

Zdá se to jednoduché. Ať už máte doma sonický, magnetický nebo oscilační kartáček, je tu přece od toho, abyste nemuseli čištění věnovat tolik pozornosti. Nebo ne? Pravdou je, že vaše zápěstí si odpočinou a elektrické kartáčky dokáží za minutu zrealizovat až 100× více čisticích pohybů než vaše ruka. I elektrické kartáčky ale musíte umět používat. Jak na to?

Jak si čistit zuby elektrickým kartáčkem?

Pusťte se do toho:

  1. Na kartáček naneste pastu. Pro čištění s elektrickými kartáčky doporučujeme spíše méně abrazivní pasty.

  2. Hlavici kartáčku držte tak, aby k zubům přiléhala nikoliv kolmo, ale pod úhlem 45°. Vlákna kartáčku se tak dostanou k linii dásní a odstraní odsud zubní plak. Sonický kartáček funguje stíravým pohybem, kmitá. Magnetický kartáček zase přenáší mikrovibrace do hlavice, pulzuje. Oba stačí pouze přesouvat po zubech, se sonickým můžete na závěr ještě udělat stíravý pohyb po korunce.

  3. Kartáček zapněte až v puse, jinak budete mít pastu a vodu všude.

  4. Na kartáček netlačte. Příliš silný tlak způsobí rozestoupení vláken hlavice, která pak nemůže efektivně čistit, a vystavuje vaše dásně vyššímu riziku poranění. Většina kartáčků vás díky senzoru tlaku upozorní, pokud na kartáček příliš tlačíte: buď rozsvícením diody nebo přerušením čisticího pohybu.

  5. Vyčistěte přední strany všech zubů, poté zadní strany a nakonec kousací plošky. Každému zubu byste se měli věnovat alespoň 3–5 sekund.

  6. Čištění zubů elektrickým kartáčkem vám zabere 2–3 minuty. Výhoda elektrických kartáčků je, že dobu čištění pohlídají za vás.

  7. Cca 2× týdně vyčistěte i jazyk. Mezi papilami a v dalších skulinkách jazyka se totiž rády schovávají bakterie.

  8. Po každém použití kartáček rozeberte na dvě části (tělo a hlavici), opláchněte je vlažnou vodou a nechte oschnout na vzduchu. A pokud chcete mít jistotu, že jste zahubili všechny bakterie, dopřejte hlavici párkrát do týdne lázeň v antibakteriální ústní vodě nebo ozdravný pobyt v sanitizéru.

Tápete, jak se postarat o elektrický kartáček po tom, co on se postaral o čistotu vašich úst? Napsali jsme pro vás 5 tipů, jak pečovat o elektrický zubní kartáček, aby vám dobře a dlouho sloužil.

Abych mohla předávat své zkušenosti pacientům, mám jak sonický kartáček Philips Sonicare, tak Oral-B iO, které střídám... Výsledek čištění je za mě ale stejný.

MDDr. Lenka Gregora
Ordinace Gregora s. r. o., České Budějovice

Sonický, oscilační, magnetický... a jak na ně

Pokud uvažujete o pořízení elektrického zubního kartáčku, určitě jste už narazili na otázky: zda je lepší sonický, magnetický nebo snad oscilační kartáček, jak si s nimi čistit zuby, pro koho se hodí jaký typ nebo jak se od sebe vlastně elektrické kartáčky liší? Pomůžeme vám se zorientovat.

Pravidla použití všech elektrických kartáčků jsou podobná, ovšem jiná než u klasického zubního kartáčku. S manuálním kartáčkem musíte znát správnou techniku čištění zubů a vykonávat mnoho krouživých pohybů pod úhlem 45°. Úhel u elektrických kartáčků zůstává stejný, mění se pouze styl čištění. Stačí jej zapnout, přiložit k zubům a pomalu posouvat.

I držení kartáčku se liší. Zatímco klasický kartáček držíte jemně jako tužku, rukojeť elektrického kartáčku jemně obejměte prsty, abyste měli kontrolu, ale zároveň necítili napětí v rukou. Pokud si nejste jisti, jestli je vaše čištění zubů elektrickým kartáčkem 100%, nic nezkazíte konzultací s  dentální hygienistkou.

A vůbec, je lepší klasický manuální nebo elektrický zubní kartáček? Názor si můžete udělat sami. Sepsali jsme pro vás podrobný článek.

Shrnutí všech technologií elektrických kartáčků

Sonické kartáčky

Hlavice sonických kartáčků připomínají klasické zubní kartáčky. Napodobují stíravý pohyb (jako děláte manuálním kartáčkem), ale vlákna se pohybují deseti i vícenásobně rychleji. Čištění je jemné, šetrné a vlákna dokáží odstranit zubní plak i v hůř dostupných místech. Vybrat si můžete ze spousty hlavic včetně nejjemnějších vláken pro citlivé zuby a choulostivé dásně. Pohon sonických kartáčků může zajišťovat elektromotorek nebo pohyb magnetů, který svými vibracemi rozpohybovává hlavici.

Oscilační kartáčky

Dnes už zastaralý typ elektrických kartáčků. Mají kulatou hlavici, která vykonává rotační pohyb. Ostatně proto se jim dříve říkalo rotační kartáčky. Oscilační pohyb zajišťuje precizní a hloubkové čištění, ale nevyniká přílišnou jemností. Neupozorní vás, když budete na zuby tlačit příliš silně, což by mohlo vést k poškození dásní a zubní skloviny.

Magnetické kartáčky

Magnetické kartáčky nahradily kartáčky oscilační. Kombinují to nejlepší ze sonických i oscilačních typů. Kruhová hlavice se podobá oscilačním kartáčkům, obklopí při čištění celý zub a v těle kartáčku jsou místo motorku umístěny silné magnety. Ty vyvolávají jemné vibrace pohybující hlavicí. Čištění je výrazně šetrnější a tišší než u starších oscilačních modelů a tělo kartáčku vibruje jen minimálně, což při čištění jistě oceníte. Tento typ kartáčků zpopularizoval výrobce Oral-B svými kartáčky iO, které se postupně staly synonymem pro magnetickou technologii.

Věděli jste, že ve stomatologii se pracuje s tzv. zubním křížem (čtyři kvadranty úst)? Zubní kříž využívají i některé elektrické kartáčky – jejich mobilní aplikace. Ty sledují vaše čištění a upozorní vás, pokud jste nějakou část vynechali. Například to umí elektrický kartáček Oral-B iO.

Chcete znát odpovědi na 10 nejčastějších otázek týkajících se elektrických zubních kartáčků? Sepsali jsme je pro vás.

Vyberte si váš kartáček snů

Jak používat elektrický zubní kartáček, už víte. Jak si ale vybrat ten nejvhodnější přímo pro vás? I s tím vám rádi poradíme. Přečtěte si našeho online průvodce výběrem elektrického zubního kartáčku – včetně tipů, triků, příslušenství, funkcí i vychytávek jednotlivých typů kartáčků. Elektrické kartáčky už pro vás odteď nebudou španělská vesnice, ale každodenní pomocníci k nezaplacení. Věřte, stojí za to.

Mgr. Zuzana Junková
autorka článku

Mgr. Zuzana Junková

redakce Nazuby.cz

11. září 2024

MDDr. Lenka Gregora
garantka článku

MDDr. Lenka Gregora

zubní lékařka,

ordinace Gregora

11. září 2024

  • https://curaprox.com.au/blog/post/instructions-brushing-teeth-correctly-with-an-electric-toothbrush
  • https://www.healthline.com/health/dental-oral-health/brushing-your-tongue
  • https://www.oralb.co.uk/en-gb/oral-health/why-oral-b/faq/how-do-i-clean-my-oral-b-io-electric-toothbrush
  • https://www.powerelectronictips.com/teardown-whats-inside-a-phillips-sonicare-electric-toothbrush/