Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Jak si čistit zuby elektrickým kartáčkem?

Může se zdát, že elektrický kartáček odvede veškerou práci za vás. Není to ale tak úplně pravda. Je totiž hlavně na vás, jestli si zuby lépe vyčistíte. Vy se musíte naučit kartáček správně přikládat k zubům, abyste vyčistili všechny plošky zubů a nepoškodili si u toho dásně.

Čištění elektrickým kartáčkem
Čištění elektrickým kartáčkem

Elektrické kartáčky používají pro čištění mnohem více pohybů, než jsme schopní vykonat manuálním kartáčkem. Pro porovnání elektrické kartáčky používají cca 30 000 čistících pohybů za minutu, zatímco tím manuálním jich učiníme pouze 650. Taková intenzita čištění ale v sobě skrývá i rizika, jako je poškození dásní.

Správný úhel a menší tlak

I u elektrického kartáčku je nejdůležitější dodržet správnou techniku čištění. Ta u elektrického kartáčku spočívá zejména ve správném přiložení k zubům. Hlavici kartáčku přitiskněte k zubům pod úhlem 45 stupňů. Vlákna kartáčku se tak dostanou k linii dásní a odstraní odtud zubní plak. Při čištění zadní strany zubů nakloňte kartáček napůl svisle.

Druhou nejdůležitější věcí, kterou je potřeba si hlídat, je tlak na zuby. Na elektrický kartáček opravdu není potřeba tlačit. Velký tlak způsobí rozestoupení vláken hlavice, která pak nemůže efektivně čistit. Navíc si tím můžete poškodit sklovinu nebo dásně. Většina kartáčků už tlak ohlídá za vás. Informují vás buď přerušením čistícího pohybu nebo rozsvícením diody. Musíte tak být jenom ve střehu a naslouchat kartáčku.

Okamžitě lepší výsledky

Zvládáte si elektrickým kartáčkem čistit zuby správně? Může to pro vás znamenat méně kazů a podstatně nižší riziko vzniku zánětu dásní. A to jsou přece důvody, proč jste si ho pořídili.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz