Jak se vyznat ve složení zubních past?
Čím dál více se snažíme dbát na to, jaké produkty používáme. U zubních past si začínáme dávat ještě větší pozor, protože si je dáváme do úst a sliznice jsou na mnoho látek citlivé. Které složky mohou ústa podráždit a které ve složení hledat, když chcete zuby posílit?
U všech zubních past a ústních vod na našem webu uvádíme složení. Je to proto, abyste přesně věděli, co námi nabízené produkty obsahují a mohli jste se podle toho rozhodovat. Při náhledu do složení mějte na paměti, že ingredience jsou v něm řazeny podle jejich množství. Na prvních místech jsou tedy složky, kterých je v produktu nejvíce. Jakmile je ale některé složky v pastě či vodě méně než 1 %, už mohou být v libovolném pořadí. Nikde se ovšem nedozvíte poměr složek, tedy nevíte, které složky už jsou právě těmi, kterých je ve složení pod 1 %.
Pěnivá či nepěnivá? S fluoridy nebo bez nich?
Někdo to miluje a někdo nenávidí. Ústa plná bohaté pěny dodají pocit svěžesti, někomu ale mohou pěnidla způsobovat podráždění sliznic nebo praskání koutků. Ve složení zubních past je poznáte jako Sodium Lauryl Sulfate, který je nejpoužívanějším pěnidlem.
Přítomnost fluoridů ve složení poznáte snáze. Stačí hledat Sodium Fluoride. Obvykle to také bývá uvedené v parametrech produktu, kde najdete i jejich množství. Fluoridy se v pastách objevují v určitých koncentracích. V dětských obvykle najdete přibližně 500 ppm, v pastách pro děti od 6 do 12 let se hodnoty pohybují do 1000 ppm, varianty pro dospělé nejčastěji obsahují 1450 ppm fluoridů. Dnes již není problém zakoupit produkty bez obsahu fluoridů, nicméně stále jde o složku, která nejúčinněji posiluje zubní sklovinu. V některých produktech jsou nahrazovány nebo doplňovány hydroxylapatitem, který je přirozenou formou vápníku a fosforu a je anorganickou složkou kostí a zubů.
Často používaná jedlá soda
Velké množství bělících zubních past obsahuje jedlou sodu. I když je velmi dobře rozpustná ve vodě, v zubních pastách má především abrazivní účinky a pomáhá odstraňovat povrchové zabarvení zubů. Klíčové je její množství, které by nemělo být vysoké, protože jinak může způsobit podráždění sliznic. Pokud je jedlá soda v zubní pastě uvedena na prvním místě, pak může mít pasta mírně slanou příchuť.
Složky s označením PEG a parabeny
Hojně diskutované jsou složky PEG, které za sebou mají vždy nějaké číselné označení. Jedná o syntetické emulgátory, které se starají o to, aby produkt měl požadovanou konzistenci. Některé pomáhají také k lepší vstřebatelnosti účinných složek. Jejich škodlivost se připisuje používání jedovatých plynů při jejich výrobě, takže se hodně mluví o obsahu karcinogenů v těchto složkách. Mají ale své bezpečné alternativy – například Cocamidopropyl Betaine, Sodium Coco Sulfate či Lauryl Glucoside.
Od parabenů se v zubních pastách hodně upouští, protože se jedná o poměrně silné alergeny. Pokud ale chcete mít jistotu, vždy prohlédněte složení a hledejte složky, které budou mít jako druhou část slova paraben (např. methylparaben).
Bylinné extrakty a oleje
O něco pozitivnější nádech má hledání bylinných a přírodních složek. Jejich množství se sice nedozvíte, ale snadno ve složení poznáte, jestli jsou tam. A to podle obvykle dvou až tříslovných složek, které končí slovy Oil (oleje), Extract (extrakty) a Juice (šťávy). U přírodních produktů budete mít těchto složek nejvíce. Pokud hledáte ve složení například mátu a nenajdete Mentha Piperita Oil/Extract/Juice, Mint nebo Menthol, pak může být mátová pouze příchuť a bude součástí neidentifikovatelné složky Aroma či Flavour.
Každý hledá něco jiného
Naše preference při výběru produktů z péče o zuby se liší. Někdo hledá fluoridy, někdo přírodní složky, někdo se vyhýbá parabenům a někdo jedlé sodě. Vše je možné, když umíte správně číst složení zubních past. Jen je potřeba počítat s tím, že to bude celkem mravenčí práce a některé kombinace není tak snadné najít. Ale když vytrváte, tak určitě najdete přesně to, co potřebujete.
Mgr. Andrea Ivaničová
odbornice na dentální produkty,
redakce Nazuby.cz